Gündem

“Obezite cerrahisi sonrası beslenmeye dikkat” 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

“Obezite cerrahisi sonrası beslenmeye dikkat”

GAZİANTEP – Gaziantep Özel Hatem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Saadet Tayşi, obezite cerrahisi sonrası beslenmeye dikkat çekerek, hastaların beslenme süreçlerini anlattı.

Özel Hatem Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Saadet Tayşi, günümüzde yaşanan obezite hastalıkları ve cerrahisi sonrası beslenme hakkında açıklamalarda bulundu. Diyetisyen Tayşi, obezite cerrahisinin akabinde birinci bir yılda hastaların beslenmesinin çok değerli olduğunu ve beslenmeyle birlikte sporla bunun pekiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Ekip halinde hastalarımızı takip ediyoruz”

Obezite cerrahisi süreçlerini takım olarak takip ettiklerini söz eden Diyetisyen Tayşi, “Günümüzde obezite çok yaygınlaşmaya başladı. Bilhassa Gaziantep ve bölgede obezite oranları daha yüksek oluyor. Burada beslenme alışkanlığımızın farklı olması, daha fazla hamur işi, yağlı et tüketimi obezite oranlarını arttırıyor. Obezite cerrahisini genelde vücut kütle endeksi 40 ve üzerinde olan bireylerin Dr. Emin Yılmaz ameliyata uygun görmesi halinde, ameliyatını yapıyor, bende beslenme takibini yapıyorum” dedi.

“Obezite cerrahisi sonrası beslenme süreçleri”

Obezite cerrahisinin akabinde beslenme süreçlerini anlatan Diyetisyen Tayşi, “Obezite cerrahisi sonrasında birinci basamağımız sıvı periyottur. Sıvı devirde hastalarımızın konforu için et suları, tavuk suları, balık suları, meyve suları ile protein destekleriyle ilerliyoruz. Hastayı bu halde birinci 15 gün besliyoruz. 15 günden sonraki beslenmemizin ismi ise püre periyodudur. Bu devirde hastalarımıza daha yumuşak besinlere geçiş sağlıyoruz. Burada hastaların konfor seviyeleri yüksek oluyor. Bu devir çok rahat periyottur. Birinci ayda ise artık hastalarımızı katı periyoda geçiş yapıyoruz. Tabi obezite cerrahisinde midenin yüzde 80’i kesiliyor. Yüzde 20’lik kısmı sağlıklı beslenmeyi alışkanlık hale getirmeyi öneriyoruz. Bu yüzde 20’lik kısma birinci aydan sonra öncelikli besin koymamız gereken gurup proteinler oluyor. Proteinli beslendiği sürece hastanın kilo verme süreci çok süratli oluyor. Birebir vakitte hastaların beslenme alışkanlıklarının değişmiş olması bu süreçte son derece kıymetlidir. 3. aydan sonra çiğ sebzelere, baharatlı besinlere, turunçgillere birebir vakitte kuru baklagillere geçişi kelam konusu oluyor. Bu devirde besin çeşitliliği daha fazla artmış oluyor. 6. aydan sonra ekmek ve tahıl gurubu dediğimiz besin guruplarına geçiş yapıyoruz. Burada ise hastayı artık birinci 6 ayda besin denetimini sağlamış oluyoruz. Bu devirde hastalar ölçülerini ve porsiyonlarını çok güzel öğrendiklerinden ötürü eski alışkanlıklarını dönmemeyi yeğliyorlar. Obezite cerrahisinde hastalar birinci 6 ayda vermesi gereken en büyük kiloyu veriyor. 6. Aydan sonra ise denetimli bir halde bir bireyin ne kadar yemesi gerektiğini azar ölçüde yemiş oluyor” formunda konuştu.

“Hasta beslenmeye dikkat etmezse tekrar kilo alabilir”

Obezite cerrahisinin akabinde hastanın beslenmeye dikkat etmemesi durumunda birkaç yıl sonra tekrar kilo alabileceği ihtarında bulunan Diyetisyen Tayşi, ” Obezite cerrahisi çok eksiksiz bir ameliyat olabilir fakat hasta beslenmesine dikkat etmediği vakitte birkaç yıl sonra tekrar kilo alabilir. Ondan ötürü hastalarımızı 1 yıl takip ediyoruz ki burada hastanın eski alışkanlıklarına tekrardan dönmemesini istiyoruz. Yeni alışkanlık kazanıp spor alışkanlığı ile birlikte yürütmesini istiyoruz. Birinci aydan sonra proteinli beslenmeyi oturttuktan 3. Ayın sonuna kadar bu halde ilerliyor” sözlerini kullandı.

“Beslenme, spor ve su üçlüsü çok önemli”

Beslenme spor ve suyun değerine değinen Saadet Tayşi, “Bizim gayelerimiz 1. Yılın sonu ile 1,5 yılın sonunda hastanın amaç yüke dönmüş olmasını istiyoruz. Burada spor çok kıymetli ikisini birlikte yapması gerekiyor. Spor yapılmadığı takdirde sarkma meydana geliyor. Ondan ötürü beslenme, spor ve su üçlüsüyle bir arada hastanın hayat şeklini değiştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Önder Olgun – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş