Gündem

Mikrobiyata ve bağırsak sıhhatimiz: Bağırsaklar ikinci beynimiz mi 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Bağırsaklarımızda yaşayan trilyonlarca ve tartısı 2 kilogramı bulan mikroorganizmalar bulunmaktadır.

Bu bakteriler, çok değerli hormonların, enzimlerin salgılanmasında değerlidir. Bu bakteriler faydalı ve ziyanlı olarak ikiye ayrılır. Faydalı olanlara probiyotik denir.

Bağırsak florasının nizamlı olması için probiyotik bakterilerin daha fazla olması değerlidir. Ziyanlı bakterilerin fazla ürememesi gerekir. Aksi halde, geçirgen bağırsak sendromu ile karşı karşıya kalınabilir.

Bu da birçok kronik hastalığın nedenidir.

Bahse ait açıklamalarda bulunan Sıhhat Müellifi Dr. Gülsüm Kartal, mikrobiyotada bulunan probiyotik bakterilerin birinci misyonlarını bağırsak sıhhatini korumak olduğunu belirtti.

İkinci beyin: Bağırsak

Son yıllarda yapılan araştırmalarla probiyotik bakterilerin yararlarının tüm beden için gerekli birçok hormon ve enzim salgıladıklarını gösterdiğini belirten Dr. Kartal, beyin sıhhatine kadar birçok tesirleri bulunduğunu tabir etti.

Bu nedenle, bağırsaklara ikinci beyin denildiğini söyledi. Kartal, probiyotik bakterilerin açlık ve iştah merkezini de bastırdığını, bu formda obezite ve diyabetten korunmayı sağladığını, Alzheimer’dan sorumlu çeşitli enzimler salgıladıklarını söz etti.

Faydalı bakterilerin daha fazla olması için neler yapılmalı?

Dr. Kartal, bahse ait açıklamalarında şu sözleri kullandı:

“Öncelikle yeme ve ömür biçimi ile çok fazla alakalıdır. Hareketli olmak, mikrobiyatadaki probiyotik bakterilerin artmasını sağlar. Ayrıyeten yeme biçimi çok kıymetlidir. Fermente besinler; yoğurt, sirke, kefir ve turşu üzere besinler da probiyotik bakterilerin çoğalmasını sağlamaktadır. Soğan, sarımsak, lahana domates üzere bitkiler de tesirlidir. Organik besinlere ve çok fazla hormon içermeyen besinlere yönelmemiz âlâ olacaktır.”


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş