Son DAKİKA

Maymun çiçeğini atlattı, semptomları anlattı

Paylaş

Birçok ülkede görülen maymun çiçeği hastalığının dün Türkiye’de de görüldüğü açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 37 yaşında bir kişide hastalığın tespit edildiğini belirtirken temaslı takibinin de yapıldığını açıkladı.

Bunun ardından Türkiye’de maymun çiçeği hastalığının semptomları ve nasıl bulaştığı merak konusu oldu. Sözcü’de yer alan habere göre, Self isimli dergiye konuşan Matt Ford, kendisi de sözkonusu hastalığa yakalanmış biri olarak semptomları anlattı.

‘Çok zor geçirdim’

ABD’de yaşayan 30 yaşındaki Ford, 17 Haziran’da maymun çiçeğine yakalandığından şüphelendi. Daha sonra hastalanan Ford, yaşadıklarını ve semptomlarını anlatarak hastalık sürecinin çok zor geçtiğini dile getirdi.

‘Kasık bölgemde bazı kabarcıklar gördüm’

Ford, “Kısa bir süre önce yakın temas kurduğum bir arkadaşımda maymun çiçeği görüldüğünü öğrendim. Hemen bedenimi taradım ve kasık bölgemde bazı kabarcıklar gördüm. Sivilce ya da kıl dönmesine benziyordu fakat bunlar sivilceden çok daha büyüktü. Ertesi gün ise grip benzeri semptomlar ortaya çıktı” dedi.

Vücuduna yayıldı

Yüksek ateş, öksürük ve üşüme hissinin arttığını da dile getiren Ford, sonraki günlerde gece uykusunda aşırı terlediğini ve bu sivilce benzeri kabarcıkların vücudunun her yerinde çıkmaya başladığını belirtti. Ford, yüzünde de bu kabarcıkların çıktığını söyledi.

Lezyonların bedenin farklı bölgelerinde çıktığını ve zaman içinde acı verdiğini belirtti.

‘O kadar çok ağrı vardı ki uyuyamıyordum bile’

Sonraki günlerde semptomların ağırlaştığını ve bu kabarcıkların acı vermeye başladığını belirten Ford, “O kadar çok ağrı vardı ki uyuyamıyordum bile. Böyle bir şey daha önce hiç yaşamamıştım. Benden numune aldılar ve test sonucum pozitif çıktı” dedi.

Hastalandıktan tam olarak 13 gün sonra sağlığına kavuştuğunu ve bütün kabarcıkların gittiğini dile getiren Ford, “Hastalığın boyunca bedenimin farklı bölgelerinde 25’ten fazla kabarcık ve lezyon oluştu” ifadesini kullandı.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş