Gündem

Maymun Çiçeği’nden Brezilya ve İspanya’da birinci vefatlar 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Dünya genelinde global acil durum ilan edilen Maymun Çiçeği hastalığında mevt haberleri gelmeye başladı.

Brezilya Sıhhat Bakanlığı dün açıklama yaparak maymun çiçeği kaynaklı birinci mevtin Perşembe günü meydana geldiğini duyurdu.

Kanser hastası hayatını kaybetti

Bakanlık, 41 yaşındaki erkek hastanın kanser tedavisi sebebiyle kemoterapi gördüğünü ve bağışıklık sisteminin baskılanmış (zayıflamış) olduğunu tabir etti.

Beden sıvılarıyla direkt temas

Bakanlık, ülkede maymun çiçeği virüsünü kontrol ve denetim maksadıyla bir Acil Durum Operasyon merkezi kurduğunu belirterek “Mevcut epidemiyolojik senaryoya nazaran hastalığın bulaşma oranı, ortalama yaşı 33 olan erkekler ortasındadır. Vakalar São Paulo, Rio de Janeiro ve Minas Gerais’te yoğunlaşıyor” sözlerini kullandı.

Sıhhat Bakanlığı Genel Sekreteri Daniel Pereira, hastalığın çok düşük ölümcül riski bulunan bir bulaşıcı hastalık olduğunu tabir ederek “Bulaşma, Kovid-19’dan farklı olarak, sırf bulaşıcı yaralarla yahut bu yaralanmalardan kaynaklanan beden sıvılarıyla direkt temas yoluyla gerçekleşir” dedi.

İspanya’da 120 Maymun Çiçeği hastası hastanede

İspanya Sıhhat Bakanlığı, Brezilya’nın akabinde Avrupa’nın maymun çiçeğine bağlı birinci mevti açıkladı.

Açıklamada, İspanya’daki 3 bin 750 maymun çiçeği hastasından 120’sinin hastaneye kaldırıldığını ve birinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Maymun çiçeği virüsü, çiçek hastalığı ile tıpkı virüs ailesinin bir üyesidir, lakin çok daha az şiddetli olup uzmanlar enfeksiyon mümkünlüğünün düşük olduğunu vurguluyor.

Dünya genelinde yayılmaya başladı

DHA’nın haberine nazaran, çoğunlukla orta ve batı Afrika ülkelerinin uzak bölgelerinde, tropikal yağmur ormanları bölgelerinde rastlanmaktaydı. Fakat Mayıs 2022’den itibaren virüs bölgesine terk ederek dünya geneline yayılmaya başladı.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş