Gündem

Maymun çiçeği belirtileri hangi sırayla ortaya çıkıyor? 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Monkeypox yahut bir öbür ismiyle maymun çiçeği virüsü ateş, baş ağrısı, beden ağrıları ve yorgunluk üzere belirtilerle grip gibisi bir duruma neden olur. Birkaç gün süren ateşten sonra cilt lezyonları ortaya çıkar.

Berrak bir sıvıyla dolan yaralar daha sonra kururlar ve sonra düşerler, lakin ciltte yara izleri bırakırlar. Döküntü yüzde, avuç içlerinde ve ayak tabanlarında, ayrıyeten lisan ve cinsel organlarda ağırlaşır. Belirtiler ekseriyetle 2 ila 4 hafta sürer.

Maymun çiçeği salgını, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından 23 Temmuz Cumartesi günü memleketler arası bir halk sıhhati acil durumu olarak ilan edildi. DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kısacası, çok az bildiğimiz ve memleketler arası sıhhat düzenlemelerinin kriterlerini karşılayan yeni bulaşma yolları ile dünyaya süratle yayılan bir salgınla karşı karşıyayız” dedi.

Maymun çiçeği nasıl yayılır?

Maymun çiçeği virüsü, enfekte bir hayvandan, enfekte bir bireyden yahut virüsle kontamine olmuş gereçlerle temastan yayılabilir. Virüs ayrıyeten annenin plasenta bariyerini geçebilir ve fetüse ulaşabilir.

Monkeypox virüsü, enfekte bir hayvanın ısırması yahut tırmalaması yahut enfekte hayvanların eserlerinin yenmesi yoluyla hayvandan beşere bulaşabilir. Afrika kemirgenlerinin maymun çiçeğinin insanlara bulaşmasında rol oynadığından şüphelenilse de, yırtıcı tabiatta hangi hayvanların virüsü barındırdığı şimdi bilinmiyor.

Şahıstan şahsa bulaşma, enfekte bir kişinin beden sıvıları yahut yaraları ile yahut enfekte bir kişinin beden sıvılarına yahut yaralarına dokunan giysiler üzere materyallerle direkt temas yoluyla gerçekleşir. Maymun çiçeği kapmaya yatkın bireyler, hastalık bulaşmış bir bireyle uzun vadeli yakın temasta bulunan yahut bu kişi tarafından kontamine olmuş objeleri tutan şahıslardır. Monkeypox, beşerler ortasında cinsel temas yoluyla da bulaşabilir.

Maymun çiçeği tedavi edilebilir mi?

Hastalık çoklukla hafiftir ve belirtiler ekseriyetle birkaç hafta sonra düzelir. Ender de olsa önemli olaylar ve vefatlar meydana gelebilir. Maymun çiçeği tedavisi çoğunlukla destekleyici tedaviden oluşur. Maymun çiçeği için özel tedaviler yoktur ve insanlarda maymun çiçeği enfeksiyonu için tedavilerin klinik aktifliği hakkında çok az data vardır.

Birden fazla durumda çiçek hastalığı için onaylanmış muhakkak antiviraller kullanılır.

Belirtilerin sırası

Maymun çiçeği hastalığının birinci belirtileri teneffüs yolu hastalığı yahut grip benzeridir. Ateş, beden ağrıları, baş ağrıları ve yorgunluk ortaya çıkabilir. Fakat bunlar enfeksiyondan yalnızca 2 hafta sonra ortaya çıkar.

Maymun çiçeğinin kuluçka mühleti bu nedenle çok uzundur. Virüs bedene girdiğinde evvel iç organları tesirler.

Akabinde, lenfatik sistemi etkileyen virüs, lenf düğümlerinin şişmesine neden olur.

Son olarak, eller, ayaklar, yüz, ağız ve cinsel organlarda bir döküntü oluşur. Kabarık şişlikler yahut ağrılı, irin dolu kırmızı papüller olarak görünürler.

Belirtiler aşağıdaki sırayla görünür:

1. Grip gibisi durum: Ateş, beden ağrıları, baş ağrısı, güçsüzlük.

2. Lenfadenopati: Şişmiş lenf bezleri.

3. Döküntü


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş