Gündem

Maymun çiçeği: ABD’de virüse maruz kaldığını düşünen herkese aşı tavsiyesi 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Beyaz Saray, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) maymun çiçeği salgınını durdurmak için ülke çapında on binlerce maymun çiçeği aşısı göndermeye başladı.

Bugüne kadar sadece virüse maruz kaldığı bilinen şahıslara aşı tavsiye edilirken bugünden itibaren virüse maruz kaldığından şüphelenen herkes aşı yaptırabilecek.

Ülkenin sıhhat yetkilileri Salı günü düzenlenen basın toplantısında, ABD Sıhhat ve İnsani Hizmetler Bakanlığı’nın 56 bin doz Jynneos aşısını çabucak dağıtacağını açıkladı. Önümüzdeki haftalarda buna 250 bin doz daha eklenecek.

Yaz-sonbahar periyodunda bu sayının 1,25 milyon doza yükseltilmesi planlanıyor.

ABD’nin bugünkü Jynneos aşısı stoğu 64 bin doz ve hastalığın en süratli yayıldığı bölgelerde yetersiz kalıyor. New York ve Washington eyaletlerinde bu hafta başında aşı dağıtımı başlamış lakin stokar süratle tükenmişti.

Aşı Danimarkalı Bavarian Nordic şirketi taraflından üretiliyor.

Çiçek hastalığı için geliştirilen daha eski bir aşı olan ACAM2000’in Jynneos stoklarının bitmesi durumunda kullanılabileceği belirtiliyor lakin yetkililer bu aşının yan tesirler açısından daha riskli olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Jynneos, ABD’nin Besin ve İlaç Yönetimi (FDA) tarafından onaylanmış bir aşı ve virüsün halihazırda bulaştığı bireylerde enfeksiyonu durdurabiliyor.

Ülkede maymun çiçeğini tespit etmekte kullanılan testlere erişimi artırmak için çalışmaların devam ettiği belirtildi ve aşı tavsiye edilen şahısların kapsamı da genişletildi.

ABD’de hükümetin en son yönergesiyle maymun çiçeğine maruz kaldığına inanan herkesin aşı olması tavsiye ediliyor.

Yeni tavsiye maymun çiçeği teşhisi konan biriyle yakın temasta bulunanları, cinsel partnerine maymun çiçeği teşhisi konanları ve yakın vakitte birden fazla seks partneri olan erkekleri kapsıyor. Bunun yanında maymun çiçeği bulaşma riskinin olduğu bilinen bir yerde cinsel bağlantıya giren erkeklerin de aşı olması tavsiye ediliyor.

Bundan evvel, aşılar sadece hastalığa maruz kalan bireylere yapılıyordu.

ABD’de bugüne kadar 306 olay kaydedildi; virüsle temaslı mevt hadisesi şimdi tespit edilmedi fakat yetkililer gerçek olay sayısının daha yüksek olabileceği konusunda uyardı.

Olağanda sadece Afrika’da görülen maymun çiçeği virüsü, son devirde şaşırtan bir süratle ABD ve Avrupa’yı kasıp kavuruyor.

Geçen aydan bu yana 49 ülkede 4 bin 700’den fazla olay rapor edildi.

Maymun çiçeği beşerden beşere çarçabuk geçmiyor fakat cilt, giysi, yatak ekibi ve havlu üzerinden yakın temasla bulaşabiliyor. Enfeksiyonlar olağanda 14 ila 21 gün ortasında resen geçiyor.

ABD’de bugüne kadar maymun çiçeği hadiselerinin birçok, erkeklerle cinsel münasebete giren erkeklerde görüldü, fakat yetkililer, herkesin bu virüse yakalanabileceğini vurguluyor.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş