Gündem

‘Mayısta hastamız yoktu, şu an hastanemizde yatan pek çok kişinin testi müspet çıkıyor’ 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

ZONGULDAK Bülent Ecevit Üniversitesi Sıhhat Uygulama ve Araştırma Merkezi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hande Aydemir, hastalık belirtisini kendisinde gören bireylerin toplum içine mümkünse girmemeleri gerektiğini belirterek, “Mayıs aylarında hiç Covid-19 saptanmış hastamız yoktu. Lakin şu an hastanemizde yatan pek çok hastamızın PCR testleri müspet çıkıyor. Hatta bunların bir kısmı çok önemli tutulumları olan zatürreli olgular. Yeniden hastalıktan korkuyoruz aslında” dedi.

Zonguldak‘ta koronavirüs olay sayılarındaki artış devam ediyor. Vilayet Sıhhat Müdürü Ertuğrul Güner, kentteki hadise artışının Türkiye’ye paralel formda artış gösterdiğini belirtti. Güner, 50 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunanlara kapalı yerlerde maske kullanmaları istikametinde tavsiyede bulundu.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hande Aydemir ise bilhassa son birkaç haftadır Covid-19 polikliniğinde zatürre ve Covid olumlu hastaları daha sık yatırarak tedavi etmeye başladıklarını belirtti. Prof. Dr. Aydemir yeni bir varyantın olmadığını söz ederek, “Mayıs aylarında hiç Covid-19 saptanmış hastamız yoktu. Lakin şu an hastanemizde yatan pek çok hastamızın PCR testleri müspet çıkıyor. Hatta bunların bir kısmı çok önemli tutulumları olan zatürreli olgular. Tekrar hastalıktan korkuyoruz aslında. Yeni bir varyant yok fakat bu olmayacağı manasına gelmez. Zira virüs yayılmaya eğilimli, bulaşı epey yüksek ve sonuçta bulaştığı takdirde mutasyon geçirmeye elverişli bir virüs. Bilhassa hasta olanların hastalık belirtisini kendisinde görenlerin halsizlik, kırgınlık yakınmaları ya da ateşlenme üzere yakınması olan bireylerin toplum içine mümkünse girmemeleri, girmek zorunda kalırlarsa maskeyle girmeleri en azından başka sağlam şahısların de bu mikroorganizmayla müsabakalarının önüne geçecektir” dedi.’MASKE UZAKLIK HİYJEN KURALLARINI UNUTTUK’Kapalı ortamlarda maske takılmasının tekrar gündeme gelmesinin kıymetli olacağını söyleyen Prof. Dr. Aydemir, “Maske, aralık ve hijyen kurallarını biraz unuttuk üzere. Bunları muhakkak tekrar hatırlamamız gerekiyor. Bilhassa 50 yaş üzerindeki hastalarımız, altta önemli kalp, böbrek, karaciğer hastalığı üzere ya da bağışıklık sistemini baskılayan farklı durumları olan immun yetmezlikli hastalarımızın bilhassa bu kurallara daha çok dikkat etmesi gerekiyor. Yeniden bizim üzere sıhhat çalışanlarının maske, ara ve hijyen kurallarına çok daha dikkat etmesi gerekiyor” diye konuştu’HASTALIĞIN ÖLÜMCÜL OLMA RİSKİNİ MUHAKKAK AZALTIYOR’Hatırlatma dozlarının değerine dikkat çeken Prof. Dr. Aydemir, “Herkesin e-Nabız’dan bakıp üzerine tarifli olan aşılarını vaktinde yaptırmaları gerekiyor. Zira aşılama her ne kadar bulaşı net olarak engellemese bile hastalığın ölümcül olma riskini mutlaka azaltıyor. 50 yaş üstündeki hastalarımızın yahut önemli kronik hastalığı bulunanların hatırlatma dozlarını ihmal etmemesinin hastalığın önemli seyrinin önüne geçeceğini düşünüyorum” tabirlerini kullandı.’GRİP BELİRTİLERİ GÖSTERENLER EN YAKIN SIHHAT KURULUŞUNA GİTMELİ’Hastalık belirtilerinin Omikron varyantıyla misal olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aydemir, şöyle konuştu:

“Dünya Sıhhat Örgütü’nün açıkladığı yeni bir varyant yok. Boğaz ağrısı ön planda olmak üzere gribal semptomlar, lakin muhakkak yaş üzerinde immün yetmezliğe neden durumlar eşlik ediyorsa bunu önemli seyirli zatürre üzere görme ihtimalimiz artıyor. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, hafif halsizlik, kırgınlık, kas ağrısı olabiliyor. Bunlar sıklıkla gördüğümüz yakınmalar. Üst teneffüs yolu ve alt teneffüs yolu enfeksiyonu yapan bir sürü virüs ve bakteri var. Açıkçası çok ortak şikayetleri bunların. Grip belirtileri gösterenler en yakın sıhhat kuruluşuna gitmeli. Bir tabip tarafından muayene edilmeli ve gerekli görülüyorsa test edilmeli. Yaz aylarındayız tahminen açık havada daha çok vakit geçiriyoruz lakin önümüz sonbahar ve kış, şayet hatırlatma dozumuzu yaptırmazsak ve bu kurallara dikkat etmezsek yine başa dönmeyi de hiçbirimiz istemiyoruz herhalde.”


Demirören Haber Ajansı / Ali Sencer Arslan – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş