Gündem

Marburg virüsü nedir? Marburg virüsü nasıl bulaşır? Marburg Humması nedir? 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Marburg Virüsü nedir? Dünya, koronavirüsten sonra artık de “Marburg humması” nedeniyle teyakkuza geçti. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Batı Afrika ülkesi Gana’da “Marburg humması” salgını ilan etti. Pekala, Marburg virüsü nedir? Marburg virüsü nasıl bulaşır? Marburg Humması nedir? İşte ayrıntılar…

MARBURG VİRÜSÜ NEDİR?

Marburg Kanamalı Ateşi hem insan hem de primatları (goril, orangutan, şempanze, gibon, maymunlar, lemurlar) etkileyen, ender lakin önemli kanamalı ateşlerdendir. Filovirüs ailesinden bir RNA virüsü olan, genetik olarak gibisi bulunmayan, hayvan kaynaklı Marburg virüsü tarafından meydana getirilir. Filovirüs ailesinin bilinen öbür üyeleri yalnızca Ebola virüsünün 5 çeşididir. Marburg virüsü birinci kere 1967 yılında, Yugoslavya Belgrad( artık Sırbistan) ve Almanya Frankfurt ve Marburg kentlerindeki laboratuvarlarda tıpkı anda kanamalı ateş salgını ortaya çıktığında tanımlanmıştır. Başlangıçta laboratuvar çalışanları, birkaç tıbbi işçi ve onların bakımıyla ilgilenen aile üyeleri olmak üzere 31 kişi hastalanmış ve 7 mevt rapor edilmiştir. Birinci enfekte olan beşerler araştırma yaparken ithal Afrika yeşil maymunlarına yahut onların dokularına temas etmişlerdi. Marburg virüsünün rezervuarı Rousettus aegytiacus denilen Afrika meyve yarasasıdır. Yarasalarda hastalığın bariz belirtileri görülmez. İnsan ve primatlar virüsle enfekte olabilirler ve yüksek mevt oranına sahip önemli hastalık gelişebilir. Virüse mesken sahipliği yapan öbür cinsler olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya gereksinim vardır.

MARBURG VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Marburg virüsünün birinci olarak hayvanlardan insanlara nasıl bulaştığı bilinmemektedir lakin 2008 yılında Uganda’yı ziyaret eden turistler ortasında görülen 2 hadiseden ötürü, korunmasız olarak enfekte yarasa dışkısıyla temas edilmesi yahut yarasaların yaşadığı ortamlarda ki havanın solunması enfeksiyonun en mümkün yolları olarak düşünülmektedir. Virüsün konak hayvandan beşere birinci bulaşmasından sonra enfeksiyon şahıstan bireye temasla yayılır. Bu birkaç yolla olabilir: Enfekte bireylerin beden sıvılarının damlacıklarıyla direkt temas ya da enfekte kan yahut dokularla kirlenmiş gereçler ve öbür objelerle temas.

Evvelki salgınlarda bireyler enfekte primatlara elle dokunmakla yahut onların hücre kültürlerine ya da beden sıvılarına direkt temasla hastalanmışlardı. Virüsün beşerler ortasında yayılması kapalı ortamlarda ve direkt temasla meydana gelir. En sık örnek hastanede yahut meskende hastabakıcılar üzerinden enfeksiyonun yayılmasıdır.

MARBURG VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

5-10 günlük kuluçka mühletinden sonra başlangıç semptomları apansız başlar ve ateş, titreme, başağrısı, kas ağrısı biçimindedir. Semptomların başlamasından sonra 5. gün civarında en fazla gövdede (göğüs, sırt, karın) olmak üzere makülopapüler döküntüler ortaya çıkabilir. Mide bulantısı, kusma, göğüs ağrısı, boğaz ağrısı ve ishal görülebilir. Semptomlar gitgide şiddetlenerek sarılık, pankreas iltihabı, önemli kilo kaybı, hezeyanlar, şok, karaciğer yetmezliği, yaygın kanamalar ve çoklu organ yetmezliği gelişebilir.

Belirti ve bulguların birçok tifo yahut sıtma üzere öbür bulaşıcı hastalıklara benzediğinden, bilhassa tek hadiseyle sınırlıysa Marburg Kanamalı Ateşi’nin klinik teşhisi güç olabilir. Hastalığın hadise mevt oranı %23-90 ortasındadır.

MARBURG VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Hastada erken semptomlar varsa ve Marburg Kanamalı Ateşi olabileceği düşünülüyorsa hasta izole edilmeli ve bildirimi yapılmalıdır. Hastalığın seyri esnasında ve güzelleştikten sonra yapılan kan testleriyle teşhis konur. Virüs izolasyonu yalnızca özel laboratuvarlarda yapılmalıdır. Ölen hastalarda kan ve doku örneklerinde immünohistokimyasal testler ve virüs izolasyonuyla geriye dönük olarak Marburg Kanamalı Ateşi teşhisi konulabilir.

Hastalığın özel bir tedavisi yoktur. Hastanede takviye tedavisi uygulanmalıdır. Uygulama hastanın kaybettiği kan ve pıhtılaşma faktörlerinin yerine konulması, kan basıncı ve oksijen durumunun takibi, sıvı ve elektrolit istikrarının düzeltilmesi ve rastgele bir ek enfeksiyonun tedavisini kapsar.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş