Gündem

Makûs Karne Getiren Çocuklara Nasıl Davranmamalıyız

Paylaş

Çocuğunuzun karnesinde zayıf notlar olması, onun yeteneğinin, zekasının yetersiz olduğu manasına gelmez. Karnenin çocuğun o yıl içinde öğrendiği bilgilerin kâfi olup olmadığını gösterdiğini söyleyen Psk. Dilşah Özcan, ebeveynlerin makus karne getiren çocuklara nasıl davranması gerektiğine dair kıymetli ipuçları verdi.

Benlik kıymeti okuldan aldığı notlarla ilişkilendiren öğrenciler için makus karne büyük bir yıkıma dönüşebiliyor. “Çocuk ne hisseder, düşünürse, o halde davranacaktır” diyen Psk. Dilşah Özcan, makus gelen karne sonrası aile çocuğa “Zayıfsın, tembelsin, başarısızsın” üzere etiketlemeler yaptığında çocuğun yanlışsız davranışlar göstermekte zorlanacağını, kusurları tekrarlamaya devam edeceğini belirtti.

Karne çocuğun zekasının göstergesi değildir

Psk. Özcan, “İyi karne, berbat karne tarifinden daha çok çocuğa sorumluluk kavramının öğretilmesi, uzun vade de çocuğun hayat muvaffakiyetindeki notunu arttıracaktır. Çocuğun hayat başarısı, geleceğini belirleyen evrak olarak gösterilen karnenin verilme gayesi, aslında o yıl içinde öğrendiği bilgilerin kâfi olup olmadığıyla ilgilidir. Karne notu, çocuğun yeteneğinin, ilgisinin, kıymetlerinin, zekasının bir göstergesi değildir. Tıpkı biçimde anne babaların ebeveynlik notu da karnede yazmaz.” diyor.

Çok reaksiyon, çocukta özgüven kaybı yaratabilir

Özcan, “Anne ve babaların çocuklarına gösterdikleri çok reaksiyonlar çocukta tasa, telaş yaratacağı üzere özgüven kaybına da neden olabilir. Fakat aile berbat gelen karneyi de görmezden gelmemelidir. Aile çocuğunun aldığı düşük notlarının sebeplerini araştırmalı, yaşanan sorunlar için tedbirlerde almalıdır. Alınan notlardan çok periyot boyunca gösterilen uğraş, yerine getirilen sorumluluklar, üzerinde durulmalı, okulda alınan sorumluluklarla ilgili olarak, çocuğun yaptıkları ve yapmadıkları hakkında farkındalıklar oluşturulmalıdır. Düşük notların telafisi için tahlil teklifleri getirilmeli, bir yol haritası oluşturularak, bu durumun bedelleri tartışılmalıdır. Bunlar yapılırken çocuğa pahasının notlarla ölçülemeyecek kadar değerli olduğu, her şart ve durumda ailesi tarafından sevileceği, destekleneceği de hissettirilmelidir. Çocuk için benlik kıymetinin notlara, sevginin şarta bağlı olmadığı bir ortam yaratılmalıdır” halinde tabirlerde bulundu. (BSHA- Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

Bülten


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş