Gündem

Magnezyum Kullanımı Migren Ataklarını Azaltıyor

Paylaş

Her 5 bayandan ve her 10 erkekten 1’inde görülen migren, pek çok kişinin hayat kalitesini olumsuz etkiliyor. Kişinin ömrünün yaklaşık 3’te 2’sini kaplayan bir hastalıktan bahsedildiğinde migren ile ilgili farkındalık daha da değerli hale geliyor.

Migren ve Baş Ağrısı Farkındalık Ayı kapsamında migrenin ömür kalitesini önemli ölçüde düşüren bir hastalık olduğuna ve bilhassa migren atakları için magnezyum alımının ehemmiyetine dikkat çeken Dr. Elif Pahsa, migren atakları yaşayanların dikkat etmesi gereken noktaları, migren tetikleyicilerini ve migren ağrılarını hafifletmek için tekliflerde bulundu.

Dr. Elif Pahsa, “Her baş ağrısı migren değildir. Aslında ağrının pozisyonuna nazaran, tek taraflı-çift taraflı olmasına nazaran baş ağrıları değişiklik gösterir. Tahminen bir diş ağrısının yansıması da olabilir, sinüzit ağrısı da olabilir. Fakat baş ağrılarının %90’ını tansiyon tipi ağrılar ve migren oluşturur. Tansiyon tipi baş ağrısı; en sık görülen baş ağrısı tipidir. Genelde baş etrafında sıkışma halinde ağrı yapar. Gerilim, tansiyon ve yorgunluk, uykusuzluk ve çalışma ortamıyla yakın bağlıdır. Kolay ağrı kesiciler, kas gevşeticilerle genelde ortadan kalkar. Migren tipi baş ağrısı ise ekseriyetle başın birebir noktasında, tek taraflı, şiddetli ve tekrarlayan ağrılardır. Görme ve duymanın bozulması, bulantı ve kusma eşlik edebilir. Koku, ses, ışığa hassasiyet üzere rahatsızlıklarla çok şiddetli baş dönmeleri yaşanabilir. Esirgeyici tedaviler ve atak tedavisi olarak 2 tedavi tipi vardır. Migren büsbütün ortadan kalkmaz, fakat sıklığı ve atakların şiddeti azaltılabilir.” dedi.

Bayanlar migren konusunda daha şanssız

Migrenin toplumda %15-20 oranında görüldüğü bilgisini veren ahsa, hastalığın bilhassa bayanlarda daha fazla görüldüğüne dikkat çekerek “Özellikle menstrual (adet) periyotta semptomların daha fazla görünmesi hormon değişimlerinin bunu tetiklediğini düşündürüyor. Bu nedenle bayanlardaki hormonal değişimler migren ataklarının daha sık görülmesine neden olabilir diyebiliriz. Migren tanısı koymak için rastgele bir tetkik yapılması gerekmez, hastanın şikayetleri ile teşhis konulabilir. Eşlik eden semptomlara, migrenin başlama yaşına bakarak öteki teşhisleri elemek için tetkik yapılabilir, bu nedenle evvel bir nöroloji hekimine gidilip muayene olunmalıdır.” diyor.

Migren ağrılarını hafifletmek için teklifler

  • Sinüs kaynaklı ya da migren tipi baş ağrılarında başın üstünde bir buz paketi ile soğuk kompres ve karanlıkta dinlenmek yararlı olacaktır. Bu türlü durumlarda zerdeçal çayı içmek ya da zerdeçal desteği almak yarar sağlayabilir.
  • Migrenli hastalarda ekseriyetle insülin direnci de bulunur. Bu nedenle migrende gerçek beslenme ekstra değer kazanıyor. Düşük karbonhidrat ve ketojenik diyet hem hastalarda inflamasyonu azaltması hem de iştahı azaltarak insülin direncini geri çevirir.
  • Magnezyum desteği de migrende en tesirli minerallerdendir. Lakin hücre içine girebilen kabiliyette, biyoyararlanımı yüksek bir magnezyum olması natürel ki çok önemli… N-asetil taurinat magnezyum (ATA Mg), kan-beyin bariyerini geçerek beyinde süratli bir halde tesirini gösterir. CET Mg lipofilik özelliği nedeniyle hücre zarından basitçe geçer ve hücre içi Mg seviyelerini tesirli bir halde artırır. Beyin hücrelerine tesirli Mg geçişi uyarıcı tesirin azalmasını sağlayarak uykuyu düzenler. Migren ataklarının hem sayısını hem de şiddetini azaltıcı tesir sağlar.
  • Papatya, melissa, kedi otu çayı, gerginlik, gerilimin tetikleyici olduğu baş ağrılarında sakinleştirici tesiri ile yarar sağlar. Adaçayı, biberiye çayı ve badem de baş ağrısına yardımcı olabilir. (BSHA- Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş