Gündem

Londra örneği: Sıhhatsiz besin reklamlarını yasaklamak işe yarıyor mu? 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Sam Francis, BBC News

Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma ağı, 2019 yılında, panolarında sıhhatsiz, abur cubur niteliğindeki yiyeceklerin reklamlarına yer vermeme kararı vermişti.

Artık önde gelen bilim insanlarının yaptığı bir araştırmada bu yasak sayesinde 100 bin obezite hadisesinin önlendiği öne sürülüyor. Ancak bu gerçek olabilir mi? Nasıl ölçüldü? Yasak neleri kapsıyordu?

Londra Belediyesi bütün bir toplu taşıma ağındaki panolara şeker ve yağ oranı yüksek ya da fazla tuzlu besinlerin ilanlarının alınmasın 2019 yılında karar verdi.

Besin şirketleri, restoranlar, hazır yemek, konuta paket yemek hizmeti sunanlar bu alanlarda genel olarak markalarının değil yalnızca daha sağlıklı olan eserlerinin reklamını yapabilecekti.

Emel Londra Belediye Lideri’nin sözüyle bilhassa “çocuklarda yaygınlaşan obezite meselesiyle mücadele” idi. Uygulamaya konmadan evvel halka danışıldığında yüzde 82 dayanak almıştı.

Araştırmanın bulguları neler?

Araştırmaya nazaran, abur cubur besin reklamı yasağı, ilan edildiği 2019 yılından bu yana Londra’da, direkt, beklenenden 94 bin 867 daha az obezite hadisesi görülmesini sağladı.

Sheffield Üniversitesi ile Londra Hijyen ve Tropik Hastalıklar Fakültesi’nin ortak araştırmasına nazaran bu, obezite olaylarında yüzde 4,8’lik bir azalmaya tekabül ediyor.

Tıpkı araştırma, tıpkı devirde Londra’da, beklenenden 2 bin 857 daha az diyabet ve bin 915 daha az kalp hastalığı görüldüğünü de tespit etti.

Bunun kıymetli bir istikameti de hayat kurtarması ve sıhhati geliştirmesinin yanında Ulusal Sıhhat Hizmetleri’ne, mevcut nüfusun hayat mühleti içerisinde 218 milyon sterlin (4 milyar 740 bin Türk lirası civarında) tasarruf sağlaması.

Bu araştırma, daha evvel yapılan ve bin civarında Londralının reklam yasağından itibaren alışveriş alışkanlıklarının, İngiltere’nin kuzey batısında yaşayan tıpkı sayıdaki beşere kıyasla nasıl değiştiğini izleyen daha evvel tamamlanmış bir diğer çalışmadan yararlanılarak yapıldı.

Şubat ayında yayımlanan bu birinci çalışma, sıhhatsiz besin reklamlarına konan yasağın, Londralıların haftalık alışverişlerinden tahminen ortalama bin kalori eksilmesine yol açtığı sonucuna varmıştı. Ayrıyeten yağ, şeker ve tuz oranı yüksek besin eserlerini de daha az almışlardı.

Araştırma bu bine yakın kişi içerisinden “evin alışverişini yapan kişinin toplu taşıma kullandığı” daha küçük bir kümesi ayırmış ve bu kümede sıhhatsiz besin tüketimindeki düşüşün çok daha büyük olduğunu, haftalık alışverişlerinden bin 307 kalori eksildiğini görmüştü.

Sheffield ve Tropikal Hastalıklar Fakültesi’nin yaptığı son araştırma bu bulguları mikro simülasyon modellemesi yoluyla Londra nüfusunun tamamına yayarak, toplum sıhhati üzerinde ne tıp tesirler yaratabileceği konusunda iddiası sonuçlar elde ediyor.

Araştırmaya yönelik tenkitler

İsmini vermeksizin BBC’ye konuşan bir profesör “Her türlü modelleme varsayımlara dayanır ve bu da çok cesaretli kimi varsayımlarda bulunuyor” dedi.

Daha sert tenkitler de var.

Institute of Economic Affairs isimli fikir kuruluşundan Christopher Snowdon “Bu modelleme çalışması bir tıp mecmuasında yayımlandığını bugüne kadar gördüğüm en berbat ‘çöp-bilimlerden’ biri” diyor ve sürdürüyor:

“Reklam yasağının Londralıların 1000 kalori daha az tüketmesine sebep olduğu üzere yanlış bir tezde bulunan, daha evvelki bir modelleme çalışmasına dayanıyor. ‘Rapor’ bu uyduruk argümana dayalı bir dizi üstünkörü hesaplamadan ibaret.”

Çalışmayı eleştirenler ayrıyeten Ulusal Sıhhat Hizmetleri datalarına nazaran, reklam yasağından bu yana Londra’da çocuk obezliği olaylarının ortalamanın üzerinde artış gösterdiğine de işaret ediyor.

Belediye Lideri Sadiq Khan mutlu

Londra Belediye Lideri Sadiq Khan ise araştırma sonuçlarını memnuniyetle karşılayanlardan.

“Reklamların daha sıhhatsiz besinlerin tüketimini teşvik etmekte değerli bir rolü olduğu kuşkusuz. Yılın başlarında yapılan diğer bir araştırmaya dayanan bu son çalışma uygulamaya koyduğumuz radikal sınırlamaların insanların eğilimlerini etkileyip hayat kurtarmakla kalmayıp Ulusal Sıhhat Hizmetleri’ne de milyonlarca sterlinlik tasarruf sağlayabileceğini gösteriyor.”

Belediye Lideri Khan, Londralıların daha sağlıklı olması ve sıhhat hizmetleri üzerindeki baskının azalması için adımlar atmayı sürdüreceğini söyledi.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş