Gündem

Kulak ağrısına ne yeterli gelir? Kulak ağrısı neden olur? 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Pek çok kişinin gündelik hayatında yaşayabileceği ve hayat kalitesini düşüren rahatsızlıklardan olan kulak ağrısının beraberinde kulakta tıkanıklık, akma, işitme kaybı, kaşıntı üzere badireler da gözlemlenebilmektedir. Bu sorunların kesin tahlili tabip tedavisi olsa da konutta uygulayabileceğimiz kolay tahliller ile kulak ağrısını hafifletebilir, kulak ağrısına sebep olan etkenleri ortadan kaldırabiliriz.

KULAK AĞRISI NEDİR?

Kulak ağrısı bebek 6 aylık olduktan itibaren ölene dek her yaş kümesinde gözlemlenen ve kulak bölgesinde sızlama, ağrı, acı hissi üzere olgu verilen genel isimdir. Tıbben “Otalji” de denen kulak ağrıları ekseriyetle enfeksiyonlardan kaynaklanmaktadır.

KULAK AĞRISININ SEBEPLERİ NELERDİR?

Kulak ağrılarının gerçekleşmesinde enfeksiyonların haricinde kulağı sert cisimlerle temizlemek, kulağa sıvı kaçması, kulak kirliliği, iltihapanma, basınç değişkenliği, boğaz yolu enfeksiyonları ve sinüzit üzere etkenlerde kulak ağrısının sebepleri olabilir. Kulak ağrısı yaşamamak için öncelikle duş alırken kulağınıza su kaçmasını engellemelisiniz. Duş alırken kulak tıkacı kullanmak bu bahiste size yardımcı olacaktır. Kulak paklığını nizamlı bir halde yapmanız ve kulaklarınızı pak tutmanızda kulak ağrısına mani olacak değerli bir öteki noktadır. Bunun haricinde kulak pamuğu ve gibisi temizleme eserlerinin kullanımında epey dikkatli olmalısınız. Kulak temizleyicilerin kulak deliğinizden daha küçük ve yumuşak olmasına itina gösterin. Kulak temizleme sırasında çok sert ve dikkatsiz davranmanız halinde kulak zarına ziyan verebilirsiniz.

KULAK AĞRISINA NE UYGUN GELİR?

Kulak ağrısında öncelik olarak yanlışsız teşhis için uzman tavsiyesi almanızı öneririz. Lakin uzmana başvuracak durumunuz yok ve kulak ağrısı sorunu yaşıyorsanız meskende uygulayacağınız kolay metotlar ile kulak ağrınızın azalmasını sağlayabilirsiz.

Gliserin

Tıkanıklık kaynaklı ağrılar için kullanılan gliserin, bir yahut iki damla damlatılması halinde kulağın içerisindeki kirlerin yumuşamasını sağlayacak ve ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

Sarımsak ve Susam yağı

Enfeksiyon ve iltihaplanmalara karşı yararlarıyla bilinen sarımsak, susam yağıyla karıştıktan sonra kulak ağrılarının geçmesinde epey faydalı olmaktadır. 2 diş sarımsağı havanda düzgünce ezdikten sonra içerisine bir tatlı kaşığı susam yağı katıp yeterlice karıştırın. Oluşan karışımda 1-2 damla kadar kulağınıza uygulayın. Diş sarımsak bulamıyorsanız yerine sarımsak yağı da kullanabilirsiniz.

Alkollü Pamuk

Alkollü pamuk metodu bilhassa yaz aylarında kulağa kaçan su ve sıvıların oluşturduğu ağrıya âlâ gelmektedir. Pamuğu kolonya yahut gibisi uçuculuktaki alkol içeren sıvıyla ıslatın çok sulu olmayacak ve kulağın içerisine kaçmayacak formda ağrı yapan kulağa tıkaç formunda uygulayıp gece o halde uyuyun. Sabah kalktığınızda ağrının geçtiğini ve kulaktaki sıvının pamuğa geçtiğini göreceksiniz.

Soğan Suyu

Antibakteriyel özelliği ile birçok rahatsızlıkta kullanılan soğan kulak ağrıları içinde epey tesirli bir formüldür. Bir soğanı ikiye bölüp havan yardımıyla yeterlice ezin. Ezilen kısmı süzgeçten geçirerek suyunu ayırın. Çıkan soğan suyundan 1-2 damlayı kulağınıza damlatın. Kulak ağrısının azaldığını göreceksiniz.

Zeytinyağı

Halk ortasındaki en tesirli ve bilinen sistem olan zeytinyağından 1-2 damla kulak içerisine damlatmanız halinde kulak ağrısının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Nane

Antiseptik özelliği ile bilinen nane, kulak ağrılarına da düzgün gelmektedir. Taze nane yapraklarını bir ölçü suya atıp kaynatın, kaynadıktan sonra soğumasını bekleyip, süzün. Elde ettiğiniz karışımın en fazla 2 damla olacak formda kulağınıza uyguladığınızda kulağınızdaki ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Bütün bunların dışında kulak ağrısında hakikat teşhis çok değerlidir. Kesin teşhis ve tedavi için öncelikli olarak uzman tavsiyesi almanızı öneririz.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş