Gündem

KTÜ Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Fidan, kanserde geç tedavi ikazında bulundu 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Cihan Fidan, kanserden korunmanın da kanser tanısı konulmuş ise tedavi olmanın da mümkün olduğunu bildirdi.

Fidan, yaptığı yazılı açıklamada, kanserin, günümüzün kıymetli bir halk sıhhati sorunu olup gündemdeki yerini koruduğunu belirtti.

Sebebi bilinen vefatlar sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanserin, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar, tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke iktisadında de ağır kayıplara neden olduğuna dikkati çeken Fidan, kanserde erken teşhisin, giderek kıymeti artan bir kavram olduğunu vurguladı.

Fidan, gelişen tıp sayesinde kanser tanısı koymanın ve erken teşhis ile hastaları muvaffakiyetle tedavi edilebilmenin mümkün olduğuna işaret ederek, “Cerrahi öncesi uygulanan tedaviler, radyolojik sistemlerdeki gelişmeler, cerrahi formüllerdeki gelişmeler, amaca yönelik tedavi ve immünoterapiler üzere tekniklerle hastaların tedavi olma oranlarında artma ve kansere bağlı mevt oranlarında azalma sağlamak mümkün.” sözünü kullandı.

“Kanser Tarama Programları daha da yaygınlaşmalı”

Birçok kişinin, vakit ayıramama, yapılacak testlerden ötürü canlarının yanacağı kaygısı ve maddi imkanlarının kısıtlı olması üzere nedenlerden ötürü erken tetkik ve taramalarını yaptıramadıklarını belirten Fidan, şöyle devam etti:

“Maalesef erken teşhis ile tedavisi mümkün olan birçok kanser cinsinin geç teşhis edilmesinden ötürü her yıl binlerce insan hayatlarını kaybetmektedir. Kanserin belirtilerini erken fark etmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken teşhis bahtını arttırmakta.”

Fidan, erkeklerde ve bayanlarda sık görülen kanser cinsleri ve tarama yaşlarıyla ilgili de bilgilendirmede bulunarak, “Kanserden korunmak da kanser tanısı konulmuş ise tedavi olmak da mümkün. Lakin hastaların muayene olma korkusu ve ağır iş temposu teşhis ve tedavi imkanını geciktirmekte.” değerlendirmesinde bulundu.

Sıhhat turizmi kapsamında yurt dışından pek çok insanın gelip KTÜ Farabi Hastanesi’nde tedavi olduğuna da dikkati çeken Doç. Dr. Fidan, şunları kaydetti:

“Yumurtalık kisti olan, miyomu bulunan, sigara kullanan, ailesinde kanser hikayesi olan, erken yaşta cinsel alakaya başlayan ve partner sayısı birden fazla olan şahıslar, adet düzensizliği yaşayan bayanlar açısından sistemli denetimler son derece kıymetlidir. Bu yüzden Kanser Tarama Programları, daha da yaygınlaşmalı ve toplumun bu bahisteki şuurunu artıracak faaliyetler artırılmalıdır.”

AA / Meltem Yılmaz Karakurum – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş