Son DAKİKA

Kronik hastalıklarınız varsa Bu İçeriğe Göz Gezdirmelisiniz !

Paylaş

Kronik hastalıklarınız var ise düzenli böbrek kontrolü yaptırmayı dikkatsizlik etmeyin
Böbrekler ancak boşaltım sistemi değil tüm sistemler üzerinde etkisiyle sağlığımız için büyük önem taşıyor.

Bu nedenle böbrek sağlığımıza oldukca dikkat etmemiz icap ettiğini belirten DoktorTakvimi.Com uzmanlarından Op. Dr. Kenan Yiğit Yıldız, böbrek sağlığını korumak için mühim ipuçları veriyor.
Böbrekler sadece boşaltım sistemi değil bütün sistemler üstünde etkisiyle sağlığımız için büyük ehemmiyet taşıyor.

Bu nedenle böbrek sağlığımıza çok dikkat etmemiz icap ettiğini belirten DoktorTakvimi.Com uzmanlarından Op. Dr. Kenan Yiğit Yıldız, böbrek sağlığını korumak için mühim ipuçları veriyor.

Böbrekler, sağlığımız açısından en önemli organların başlangıcında geliyor.

Tüm sistemleri etkileyebilen ve birçok rol oynayan böbreklerin başlıca görevlerinin başında vücudun su ve elektrolit dediğimiz sodyum potasyum-kalsiyum-magnezyum benzer biçimde elementlerinin dengesini yönetmek geliyor.

Ayrıca vücutta bulunan toksik (zehirli) ve atık materyallerin idrar kanalıyla vücuttan uzaklaştırılmasında görev alıyor.

Yiyecek ve içeceklerle vücudumuza giren maddelerin zararı dokunan olanlarının dışarı atılması, aldığımız birtakım ilaçların kan seviyelerinin dengede tutulması, fazlasının atılması böbreğin görevleri arasında olduğunu söyleyen DoktorTakvimi.Com uzmanlarından Op. Dr. Kenan Yiğit Yıldız, “Bunun yanı sıra gerilim üstünde de önemli etkileri vardır. Özellikle böbrek damarlarından salgılanan renin anjiotensin şeklinde moleküller kan basıncımızın dengede tutulmasında önemli rol oynamaktadır. Vücutta kan yapımı emrini veren temel maddeler de böbrek dokusundan salgılanır” diyor.

Böbrek sağlığını korumak için kararında su için

Böbrek sağlığını korumak için ehil miktarda su tüketmek gerekiyor. Bu suyun sonucunda olması icap ettiğinin altını çizen Op. Dr. Yıldız, sağlıklı erişkin bir bireyin çay, kahve ve yemeklerde alınan sıvılar da dahil olmak günde ortalama 3 litre sıvı alması gerektiğini, günlük yaklaşık 2 litre su tüketimi böbrek sağlığını korumada en önemli unsur bulunduğunu hatırlatıyor.

Sağlıklı beslenmenin ve egzersizin önemine de dikkat çeken Op. Dr. Yıldız, laflarını şöyle sürdürüyor: “Gerekli bütün yapıtaşları beslenme ile uygun oranda almalıyız. Öte yandan böbreğinde hastalığı olan bireylerin ağır protein yükü getiren hayvansal gıdaları azaltması ve tuzdan olası olduğunca uzak durması böbreğin iş yükünü azaltacak ve görevini muntazam bir biçimde yapmasına destek olacaktır. Suni ya da doğal olmayan yiyecek içeceklerin yıkımı ile ortaya çıkacak toksik ürünlerin böbrekten atılacağını da unutmamak gerekiyor. Bunun yanı sıra sadece böbreğimiz için değil bütün vücut sağlığımız için egzersizi dikkatsizlik etmemeliyiz. Çünkü egzersiz kan dolaşımını, damar sağlığını ve metabolizmayı dengeleyerek böbreğin yeterince beslenmesini ve vücuttaki kanın böbreğe yeteri kadar ulaşıp temizlenmesini sağlar. Vücuda ciddi zararlar veren alkol ve sigaradan da uzak durulmalı. Bu zararı dokunan alışkanlıklar böbreklere çok fazla atık madde iş yükü getirir, hücrelere zarar vererek böbreğin işlevini görmesini engeller.”

Ağrı kesiciler böbrek yetmezliğine niçin olabilir

Doğal ya da yapay kaynaklı olsun tüm ilaçlar metabolizmamızı etkisinde bırakır. İlaç kullanımının kesinlikle hekim kontrolünde olması icap ettiğini belirten DoktorTakvimi.Com uzmanlarından Op. Dr. Kenan Yiğit Yıldız, bunun nedenini bir örnekle açıklıyor: “Örneğin birçok ağrı kesici ilacın bilhassa böbrek hassasiyeti olan kişilerde değişik düzeylerde böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Bu sebeple hekim önerisiyle kontrollü ilaç kullanması böbrek sağlığı açısından fazlaca önemlidir.”

Böbrek rahatsızlıkları daha sonradan ortaya çıkabildiği şeklinde ırsi nedenlere de bağlı görülebiliyor. Bu nedenle ailede malum böbrek hastalığı olanların bu konuda farkındalık sahibi olması ve en az yılda bir kez kontrollerini yaptırmaları gerekiyor. Özellikle şeker hastalığı, kalp hastalığı, gerilim hastalığı, romatizmal hastalıklar şeklinde kronik hastalıkların uzun solukta böbreğe ciddi hasarlar verebildiğini hatırlatan Op. Dr. Yıldız, bu hastalıklara sahip kişilerin böbrek sağlığını korumak için tertipli kontroller yaptırmalarını öneriyor.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş