Gündem

Kovid-19 olay artışına karşı dikkatli olun uyarısı 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, koronavirüsün çok süratli bulaştığını ve tesirlerinin bireyden bireye değiştiğini belirterek, PCR testi negatif çıkmış olsa dahi kimi belirtileri olanların toplumdan izole olmaları gerektiğini bildirdi.

Çin’den getirilen Kovid-19 aşısının testlerine istekli katılan ve immünoloji üzerine doktorası bulunan Özkan, AA muhabirine, bilhassa son haftalarda olay oranlarında önemli bir artış olduğunu lisana getirdi.

Koronavirüs semptomlarının mutasyonlardan sonra değiştiğini anlatan Özkan, virüsler beşerden beşere geçerken mutasyona uğradığını, hasebiyle belirti ve tesirlerinin değiştiğini söz etti.

Kimi hadiselerin nezleye benzediğini vurgulayan Özkan, “Koronavirüsün semptomları da değişti. Kimilerinde uzun sürüyor, kimilerinde ise yalnızca üç gün sürüyor. Enteresan bir biçimde şahıstan bireye değişiyor. Boğaz ve kas ağrısı şikayetini daha ön planda görüyoruz. Biraz grip, nezle üzere görünüyor.” diye konuştu.

Hastaneye yatan Kovid-19 hastalarının büyük kısmının ameliyat öncesi testlerde koronavirüs olduğunu tesadüfen öğrendiğini tabir eden Özkan, acil servislere grip şikayetiyle başvuranların yüzde 45-50’sinin PCR testinin olumlu çıktığını belirtti.

Özkan, ağır bakımda koronavirüs tedavisi gören hastaların da ileri yaş yahut bağışıklığı baskılanmış kronik hastalar olduğunu lisana getirdi.

“Olayın ciddiyetinin farkında olmak gerekiyor”

Test sonucu negatif çıkan birtakım hastaların da Kovid-19 olabileceğini anlatan Özkan, şunları kaydetti:

“En büyük risk kümesi yaşlı ve kronik hastalardır, kendilerini çok güzel müdafaaları gerekiyor. Kapalı yerlerde maske takacaklar, kaide değilse çok kalabalık yerlere girmeyecekler. Virüse karşı bağışıklığı güçlendirmek için beslenme, vitaminleri almak, uyku sistemini sağlamak, gerilimden uzak durmak çok değerli. Virüs çok süratli bulaşıyor ve gidişatını öngöremiyoruz. PCR testi negatif çıkmış olsa dahi halsizlik, kas ve boğaz ağrısı olanların koronavirüs olma ihtimali çok yüksek. Lütfen bu belirtileri olanlar toplumdan uzak dursunlar. Öteki insanlara külfet yaratmasınlar.”

Özkan, koronavirüsün belirtilerini klima çarpması ya da nezleden ayırt etmenin de güç olduğunu belirterek, kimi Kovid-19 hastalarının klimadan üşüdüğü için rahatsızlandığını düşündüğünü söyledi.

Kendisini halsiz hissedenlerin de etrafından izole olması gerektiğinin altını çizen Özkan, “Pozitif çıktığı için meskende karantinada olması gereken kimi hastalar cezai yaptırımı yok diye dışarıda gezebiliyor. Bunlar en çok da kendi etrafına ziyan veriyor, farkında değiller. Olayın ciddiyetinin farkında olmak, insanları daha fazla riske atmamak gerekiyor.” sözlerini kullandı.

AA / Ayşe Yıldız – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ