Gündem

Korona karantina mühleti kaç gün? Koronavirüs karantina süresi! 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Korona karantina müddeti merak ediliyor. Sıhhat Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık Kovid-19 tablosuna nazaran, 27 Haziran-3 Temmuz tarihleri ortasında 57 bin 113 bireyde koronavirüs tespit edildi. Artan koronavirüs olay sayılarının akabinde vatandaşlar Korona karantina müddeti kaç gün? merak ediyor. İşte, Koronavirüs karantina müddeti ve detaylar!

KORONA KARANTİNA MÜDDETİ KAÇ GÜN?

1.COVID-19 ile yüksek riskli (yakın) temaslı olanlarda karantina uygulaması

Aşı Durumu: Hatırlama dozu yapılmış yahut son 3 ay içerisinde hastalığı geçirmiş şahıslar

Teklif: COVID-19 yakın temaslısı olması halinde karantinaya alınmazlar. Kollayıcı tedbirlere (maske kullanımı, bireyler ortası uzaklık, hijyen) uyarak kendi semptomlarını da takip ederek günlük hayatlarına devam edebilirler. Karantina uygulanmamakla birlikte kısmi risk nedeniyle bu şahıslar 10 güne kadar maske ve araya azami dikkat etmelidir. Semptom gelişmesi durumunda semptom geliştiği gün PCR testi yapılır.

Yüksek riskli şahıslara (yaşlı bakım meskenleri, ceza infaz kurumları, immunsupresif hastalar vb. toplu hayat alanları gibi) bakım verilen alanlarda kalan ve hizmet sunan bireylere bu kural uygulanmaz. Yüksek riskli bireylere hizmet veren bireyler için karantina uygulanmasa bile, 10 gün müddetle riskli kümeye hizmet vermemelidir.

Aşı Durumu: Hatırlatma dozu yapılmamış yahut son 3 ay içerisinde hastalığı geçirmemiş yahut aşısız bireyler

Teklif: Karantina mühleti 7 gün önerilmektedir. Karantina müddetince semptom gelişmemesi halinde 7. günde test vermeden karantina sonlandırılır. Karantina boyunca rastgele bir semptom gelişmesi durumunda semptom geliştiği gün PCR testi yapılır. Lakin karantina mühleti 7. gün sonlanmış olmakla birlikte kısmi risk nedeniyle bu bireyler 10 güne kadar maske ve aralığa azami dikkat etmelidir.

Yüksek riskli bireylere (yaşlı bakım meskenleri, ceza infaz kurumları, immunsupresif hastalar vb. toplu ömür alanları gibi) bakım verilen alanlarda kalan ve hizmet sunan şahıslara 10 gün karantina uygulanır. Yüksek riskli bireylere hizmet veren bireyler için 7. gün karantina mühletleri sonlanmış olsa bile 10 gün mühletle riskli kümeye hizmet vermemelidir.

2. SARS-CoV-2 enfekte asemptomatik yahut hafif olaylarda (evde izlenen yahut hastanede 24 saatten kısa müddet yatan vakalar) izolasyon süresi*

Aşı Durumu: Aşılama durumuna bakılmaksızın

Teklif: Semptomları olan şahıslar semptom başlangıcından itibaren, semptomu olmayan bireyler ise birinci PCR testi için numune alınmasından itibaren 7 gün boyunca izolasyona alınır, 7. günün sonunda semptomsuz yahut hafif semptomlu olup son 24 saat içinde antipiretik almaksızın ateşi olmayan bireylerin izolasyonu PCR testi yapılmaksızın sonlandırılır. Fakat izolasyon müddeti sonlanmış olmakla birlikte kısmi risk nedeniyle bu bireyler 10 güne kadar maske ve aralığa azami dikkat etmelidir.

Yüksek riskli bireylere (yaşlı bakım konutları, ceza infaz kurumları, immunsupresif hastalar vb. toplu ömür alanları gibi) bakım verilen alanlarda kalan ve hizmet sunan bireylere 10 gün izolasyon uygulanır. Yüksek riskli bireylere hizmet veren şahıslar için 7. gün izolasyon mühletleri sonlanmış olsa bile 10 gün müddetle riskli kümeye hizmet vermemelidir


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş