Gündem

Kolesterol düzeylerini düşürmek için bu 5 meyveyi yiyin 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Kolesterol, bedenin olağan çalışması için gerekli olan doğal bir yağlı unsurdur. Hormonlar, D vitamini ve yiyecekleri sindirmeye yardımcı olan unsurlar üretir ve kolesterolün birden fazla karaciğerde yapılır, lakin kimi yiyeceklerden de bedene kolesterol alınabilir.

İki cins kolesterol vardır. Atardamarlarda plak birikiminin ve münasebetiyle damar tıkanıklıklarının ana nedeni olan berbat kolesterol (LDL) ve makus kolesterolün atılımına yardımcı olan âlâ kolesterol (HDL).

Kolesterol kanda proteinler, lipoproteinler aracılığıyla taşınır. Düşük yoğunluklu lipoproteinler, makûs kolesterolü karaciğerden hücrelere taşır. Kolesterol kanda hücrelerin gereksinim duyduğundan daha fazla bir ölçüde dolaştığı vakit, LDL’ler onu atardamarlarda biriktirir. LDL kolesterolün makus kolesterol olarak isimlendirilmesinin nedeni budur.

Kolesterol neden yükselir?

Temel olarak makûs beslenme alışkanlıkları ve diyette bilhassa doymuş yağın fazlalığı, birebir vakitte gerilim, genetik yatkınlıklar, böbrek hastalıkları ve hipotiroidizm üzere kimi hastalıklar ve birtakım ilaçların alınması kandaki kolesterol düzeylerinin yükselmesine neden olur. Ayrıyeten sigara, alkol tüketimi, hipertansiyon, diyabet, çok kilo, hareketsiz hayat usulü da çok kolesterol riskini artıran faktörlerdir.

Yüksek kolesterol ve çok kilo irtibatlıdır. Bilhassa bel etrafında oluşan çok kiloya hipertansiyon, tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol üzere çok sayıda sıhhat sorunu eşlik eder.


Yüksek kolesterol belirtileri

Kanınızda yüksek kolesterol olduğunda ortaya çıkan özel bir belirti yoktur. Bu nedenle, kolesterol düzeyinizi kan testiyle ölçmek gerekir. Yüksek kolesterol, hipertansiyon üzere sessiz bir sıhhat sıkıntısıdır.

Lakin yıllar süren hastalık farklı belirtileri ortaya çıkabilir. Uzun vadede, kolesterol atardamarlarda birikerek onları daraltır ve kan deveranını bozar. Bu durum göğüs ağrısına neden olabilir.

Ayrıyeten bir kan pıhtısı da oluşabilir ve oluştuğu yerden ayrılabilir. Kopan bu pıhtı bir damarı tıkayarak kalp krizi ve felce neden olabilir.

Genel olarak yüksek kolesterolün tüm belirtileri şınlardır:

– Bacaklarda ağrı,

– Göğüste ağrı,

– Mide bulantısı ve baş dönmesi,

– Nefes darlığı ve çarpıntı,

– Yüzde, kollarda, bacaklarda, bilhassa bir tarafta güç kaybı,

– Göz etrafında küçük sarı noktalar.

Kolesterolü düşürmek için ne yemeli?

Kolesterol düzeyiniz çok yüksekse, sağlıklı beslenmeli ve kesinlikle fizikî aktivite yapmanız gerekir. Alkol, yağlı et ve şarküteri eserleri tüketimini sınırlamak, yağsız et ve balığı tercih etmek gerekir. tam tahıllar, çiğ yahut pişmiş meyve ve sebzeler yiyerek lif alımınızı artırmalı ve zeytinyağı üzere gibi bitkisel yağları tercih etmelisiniz. İlaç yardımı olmadan bu diyet kolesterol düzeyinizi büyük oranda düşürebilir.

Yüklü olarak zerzevat, baklagiller, tahıllar ve meyvelerde bulunan lif açısından varlıklı besinlerin tüketilmesi temeldir. Kolesterolü denetim etmek için diyetin günde beş porsiyon meyve ve zerzevat, tam tahıllar, haftada üç porsiyon baklagil, yağlı balıklar (ton balığı, sardalya, somon, hamsi vb.), kuruyemişler ve sızma zeytinyağı üzere besinlere dayanması gerekmektedir.

Kolesterolü önleyen en güzel 5 meyve

Genel olarak meyveler, yüksek lif içerikleri sayesinde kolesterolden düşürmek için bilhassa tavsiye edilir. Kolesterole karşı en güzel meyveler şunlardır:

Greyfurt

Günde bir greyfurt yemek makus kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Bu faydalı tesir, temel olarak, makus kolesterolün oksidasyonunu önleyen ve hasebiyle ateroskleroz riskini azaltan C vitamini ve flavonoidler üzere antioksidanların içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Elma

Elma, besleyici özelliklerini en uzun müddet koruyan meyve olma avantajıyla, sıhhate en fazla yararı olan meyvelerden biridir. Lif ve polifenoller açısından güçlü elmalar, toplam kolesterol ve makûs kolesterol ölçüsünü azaltır.

Portakal

Tertipli portakal tüketimi, makus kolesterol düzeylerini azaltır ve hiperkolesterolemiyi önleyebilir. Tıpkı vakitte daha düşük obezite riski ile alakalıdır.

Çilek

Hücre ve lipid metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olan çilekler, makus kolesterolün atardamar duvarlarında birikmesini önleyen çok ölçüde lif ve antioksidan içeren bir meyvedir.

Avokado

Berbat kolesterol düzeyleri günde bir avokado tüketerek denetim altına alınabilir. Avokado, berbat kolesterolden kurtulmak için tüketilebilecek en âlâ meyvelerden biridir ve birçok sağlıklı yağ asidi içerir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ