Gündem

Kilo vermeye çalışıyorsanız uzak durmanız gereken 10 yiyecek 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Kilo vermek için ne yapmanız gerektiği her yerde ve ne yemeniz gerektiği onusunda onlarca hatta yüzlerce yazı bulabilirsiniz. Fakat, kilo vermek istediğinizde yememeniz gereken şeyleri biliyor musunuz? Pek çok tavsiyeyi harfiyen uygulamanıza karşın hala kilo veremiyorsanız, uzak durmanız gereken birtakım besinleri tüketiyor olabilirsiniz.

Kilo vermenin temeli çok kiloyu tam olarak anlamaktır. Yaktığınızdan daha fazla kalori alırsanız, kilo alırsınız. Fakat bunun haricinde kilo alımı genetik olabilir, çevresel faktörlere bağlı olabilir, insülin direncine yahut gerilime de bağlı olabilir.

Fakat, tüm bu faktörleri elediğiniz halde hala kilo veremiyorsanız, kimi yanlış besinleri tercih ediyor olabilirsiniz.

İşte kilo vermeye çalışırken uzak durmanız gereken 10 yiyecek.

Dondurulmuş hazır yemekler

Kullanışlı, ekonomik ve pratik oldukları için cezbedici olan dondurulmuş hazır besinler çoklukla çok fazla işlenmiş eserlerdir. Bu nedenle dondurulmuş yemeklerin birden fazla sodyum ile doludur, tek bir öğün günlük almanız gereken sodyum ölçüsünün çok üstünde sodyum içerir.

Bu eserler ayrıyeten birçok sentetik katkı hususu içerir. Sodyum, su tutulumu nedeniyle kilo alımına neden olur, zira beden su tutulumunu artırarak dengeyi muhafazaya çalışır. Tuz ayrıyeten yiyecekleri daha iştah açıcı hale getirir ve daha büyük porsiyonlar yemenize neden olur.

Dondurulmuş yemeklerle ilgili öteki bir sorun ise tokluk hissi veren lif eksiklikleridir. Yemekten kısa bir mühlet sonra çoklukla tekrar acıkırsınız. Dondurulmuş yemek sizin için bir zorunluluksa, sodyumu seyreltmek ve lif alımını yükselterek tokluğu artırmak için içine zerzevat ekleyebilirsiniz.

Yağsız eserler

Çok fazla yağ tüketmek kilo vermede sorun yaratır, lakin çok az tüketmek de sorun yaratır. Bedenin sağlıklı çalışması için yağa gereksinimi vardır. Bu nedenle yağsız yoğurt her vakit tam yağlı yoğurttan daha yeterli değildir.

Eserlerin yağsız versiyonlarında yağlar ekseriyetle şekerle değiştirilir ve bu da güzel değildir. Sağlıklı yağları beslenme etiketlerinde doymamış yağlar olarak tanıyabilirsiniz. Makus yağlar doymuş yağlar olarak etiketlenir.

Protein barları

Hazır protein barlarının birçok çok fazla şeker içerir. Bunlar, kan şekeri düzeylerinde büyük dalgalanmalara neden olurlar ve açlık krizlerine yol açabilirler.

Kimileri ayrıyeten trans yağlar ve yüksek fruktozlu mısır şurubu üzere yapay katkı hususları içerir ve iltihaplanma ve obezite ile temaslıdır.

Beyaz ekmek

Ekmeğin rengini yalnızca bir renk olarak mı görüyorsunuz? Beyaz ekmeğin sindirim için hayati ehemmiyet taşıyan lif içeriği çok düşüktür.

Tam buğday ekmeği ve çavdar ekmeği üzere tam tahıllar ise bu liflerin birçoklarını içerir. Lif ayrıyeten daha uzun mühlet tok hissetmenizi sağlar ve kilo vermeye yardımcı olur.

Meyve suları

Meyveler birçok sağlıklı besin içerir. Fakat, meyveleri yalnızca meyve suyu formunda tüketirseniz, meyvenin doyurucu lifini kaybedersiniz.

Yüzde 100 saf bir meyve suyu bile çok ölçüde şeker ve kalori içerir. Meyve suları kan şekerini süratli bir biçimde yükseltir ve dalgalanmalara neden olur. Bu da açlık krizlerini tetikleyebilir.

Soslar

Bir diyette salataların bir mecburilik olduğunu düşünüyorsunuzdur. Lakin, salatalar dahi olsa içine ne koyduğunuz büyük değer taşır. Küçük olarak görülen soslar, düşük kalorili salatanıza artıdan 300 ila 400 kalori ekleyebilir.

Fakat doğal soslar kullanabilirsiniz. Zerzevat sosları salatayı hem daha besleyici hem de daha az yağlı hale getirir.

“Diyet” içecekler

Şekerli içecekleri diyetinizden çıkarmak için onların “diyet” yahut “sıfır kalorili” versiyonlarını tercih etmek hayli büyük bir yanlıştır. Araştırmalar, yapay tatlandırıcıların da kilo alımına katkıda bulunabileceğini gösteriyor.

Ayrıyeten birçok farklı çalışma, yapay olarak tatlandırılmış içeceklerin tüketiminin demans ve felç oluşumunu tetikleyebileceğini göstermiştir.

Glütensiz besinler

Çölyak hastasıysanız, elbette glütensiz yiyecekler yiyebilirsiniz ve yemelisiniz. Lakin glütensiz yiyecekleri daha sağlıklı olduklarını düşünerek yiyorsanız, bu epeyce büyük bir yanlıştır.

Glütensiz tahıllar gluten içeren muadillerinden daha acı olduğu için ekseriyetle bu acı esere şeker eklenerek maskelenir. Şeker, çok sayıda alternatif form ve isimde eklenebilir. Birçok glütensiz besin, glüten içeren muadillerinden daha fazla şeker ve yüksek karbonhidrat içerir.

Hazır yulaf ezmesi

Hazır yulaf ezmesi, olağan yulaf ezmesinden daha süratli hazırlanabilir, fakat besin kıymetleri hayli düşüktür. Yulaf ezmesinin sıhhat faydalarının birden fazla, sürece sürecinde kaybedilir.

Ek olarak, üretim sırasında şeker eklenebilir. Bu faktörlerin her ikisi de hazır yulaf ezmesini sıhhatsiz bir yiyeceğe dönüştürür.

Hazır smoothie’ler

Kendi smoothie’nizi yapmak her vakit çok daha güzeldir ve paketli bir smoothie almak çok daha farklı bir şeydir. Smoothie’nizi hazırlarken, tam meyve ölçüsünü ölçebilir, meyve suyu, su oranını ayarlayabilir ve tatlandırıcı eklemekten kaçınabilirsiniz.

Fakat birçok hazır smoothie ortalama 600 ila 1000 kalori içerir ve şekerle doludur. Kilo vermeye çalışan biri muhtemelen günde 1400 ila 1600 kalorilik bir diyet uygulayacaktır. Yani 1000 kalorili bir smoothie için çok fazladır.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş