Gündem

Kalp dostu alıç meyvesinin yararları nelerdir? 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Çok sayıda alıç çeşidi vardır ve alıcın ayırt edici bir özelliği uzun ömürlü olmasıdır. Sağlam gövdesiyle şiddetli iklim şartlarına bile dayanma özelliği sayesinde, alıç 300 yıldan fazla yaşayabilir.

Alıç meyvelerinin insan sıhhati için birçok farklı faydası vardır. Alıç meyveleri kalp ve damar hastalıklarına karşı önleyici tesiriyle bilinir. Ayrıyeten iltihap önleyici özellikleriyle bitkisel ilaçlarda kullanılır.

Alıç meyveleri quercetin, hiperosid, vitexin de dahil olmak üzere 150’den fazla flavonoid içerir. Ayrıyeten pektin, B1, B2, PP, C, E vitaminleri kaynağıdır. Fakat en çok B9 vitamini sağlar. Esirgeyici özelliklere sahip A vitamini öncüsü olan beta karoten içeriği de yüksektir.

Bileşimi ve kalori içeriği

Alıç, adeta bir bein deposudur. C vitamini içeriği açısından epeyce zengindir. Ayrıyeten, antioksidan aktivitesi kanıtlanmış B, E vitaminleri, beta karoten, selenyum, ve flavonoidler içerir. Bitki ayrıyeten prebiyotik misyonu gören lif ve pektin içerir.

Alıç meyveleri bir dizi organik asit de içerir. Ana yağ asitlerinden biri olan oleik asit birçok yararlı tesire sahiptir ve içeriğindek, ursolik asit bir kolesterol ve şeker düşürücüdür.

100 gram alıç 62 kalori, 14,2 gram karbonhidrat ve 1,1 gram protein sağlar.


Alıç meyvesinin yararları

Alıç, bilhassa kalp ve damar hastalıklarına karşı faydalıdır. Tansiyonu düşürmeye yardımcı olur ve ayrıyeten yüksek kolesterol düzeylerini önler. Yapılan araştırmalar, alıçların damar genişletici özelliklere sahip olduğunu göstermektedir, bu da tansiyonun düşmesini sağlar.

Ek olarak, alıç meyveleri antiaritmik özelliklere sahiptir, yani ritim bozukluklarına karşı tesirlidir. Alıç yaprağı çayı da antiaritmik özelliklere sahiptir.

Alıç meyvesi özü, iltihabı azaltabilir. Bu nedenle, organ hasarını önler ve iltihaplanma süreci devam ederken güzelleşmeyi hızlandırır. Alıç meyvesi ayrıyeten yatıştırıcı özelliklere de sahiptir. İçeriğindeki klorojenik asit antidepresan tesire sahiptir ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Yüksek lif içeriği sayesinde nizamlı olarak alıç tüketimi, mide ve bağırsakların hareketliliğini artırmaya yardımcı olur, prebiyotik misyonu görür. Sindirim sürecini destekleyen yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar. Meyveler ayrıyeten proteinli besinlerin parçalanması için değerli olan sindirim enzimlerinin üretiminden sorumlu bileşikler içerir.

Alıç meyvesinin içeriğindeki unsurlar, kolesterol düzeylerini olağanlaştırmaya yardımcı olur, tiroid ve pankreasın kâfi çalışmasını sağlar. Hudut sisteminin çok çalışmasından kaynaklanan gerginliği gidermeye yardımcı olurlar. Alıç çoklukla uykusuzluk ve uzuvların uyuşması tedavisinde kullanılır.

Alıçta bulunan büyük ölçüde iyot, hipotiroidizm için epey yararlıdır. Bu, tiroid bezinin fonksiyonunun azaldığı bir sıhhat meselesidir. Ek olarak, alıç periferik dolanımı düzgünleştirir. Bu da erektil disfoksiyona karşı tesirlidir ve iktidarsızlığı önleyebilir, libidoyu artırır.

Araştırmalar, alıç yapraklarında bulunan hususların çok melanin üretimini engellediğini, yani hiperpigmentasyona karşı kullanılabileceğini göstermiştir.

Alıç ayrıyeten premenopoz sırasında premenstrüel sendrom semptomlarının yanı sıra uykusuzluk ve çok duygusal uyarılma üzere belirtilerinin hafifletilmesinde de tesirlidir.

Alıç özünün cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olduğu da bilinmektedir. Cilde kan akışını güzelleştirdiği, tahrişi ve kaşıntıyı yatıştırdığı çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Alıç ayrıyeten saç köklerinin sayısını ve boyutunu artırarak saç büyümesini destekleyen eserlerde bir bileşen olarak kullanılır.

Alıçla yapılabilecek 2 sağlıklı tanım

Alıç meyveleri farklı tat özelliklerine sahiptir, acıdırlar, lakin uygun biçimde pişirildiğinde yemeklere ekşilik ve daha varlıklı bir lezzet katarlar. Meyvelerden komposto, çay, meyve içecekleri hazırlanabilir, kış için reçel yahut komposto yapılabilir. Alıç sosu et ve tavuk için uygundur.

Alıç pastili

Olağanüstü yararlarıyla alıçtan pastil yapabilirsiniz. Hazırlanması kolaydır ve marmelat gibisi bir dokuya sahiptir.

Alıç pastili için 1 kg alıç, 250 ml su ve 150 gr şekere gereksiniminiz olacak. Alıçları güzelce yıkayın, büyük bir tencereye dökün ve suyla kaplayın. Kaynattıktan sonra en az 20 dakika kaynatın.

Suyu boşaltın ve meyveleri ezin. Daha sonra bir tavaya koyun, üzerine şeker ekleyin. Karışım birleşene ve yoğunlaşana kadar kaynatın. Püreyi ocaktan alın ve soğumaya bırakın.

Karışımı fırın kağıdına eşit olarak dağıtın, bir fırın tepsisine koyun ve 150 derecelik bir sıcaklıkta 2-3 saat fırında pişirin. Pişirdikten sonra kağıdı dikkatlice ayırın. Ortaya çıkan katmanı bir pastil halinde kesin.

Alıç sosu

Rengi ketçap üzere olan alıç sosunun tadı ekşidir. Et yemekleri için harikadır

Bu tanım için 500 gr alıç, 200 ml elma sirkesi, 300 ml su, şeker, tuz, karabiber ve 2 diş sarımsağa gereksiniminiz olacak. Alıçları düzgünce durulayın, akabinde bir tencereye koyun ve suyla kaplayın. Elma sirkesini dökün, ocağın altını açın ve karışımı yarım saat kaynatın.

Alıçları bir elek üzerine alın ve suyun farklı bir kaba boşalmasına müsaade verin. Daha sonra püre haline gelene kadar karıştırın. Sosa şeker, tuz, karabiber, birkaç diş sarımsak ekleyin ve ateşe verin. Yaklaşık 7 dakika kaynatın. Ateşten alın, soğumaya bırakın ve kavanozlara dökün. Sosu buzdolabında saklayabilirsiniz.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş