Gündem

Kalabalıklar, Kıtlıklar ve Savaş Yaralanmaları Ukrayna’da COVID için ‘Zehirli Bir Karışım’

Paylaş

Uzmanlar, Ukrayna’daki savaşın, düşük aşılama oranları ve sakinlerin ülkeyi terk etmek için nakliye araçlarında saklanmak veya paketlemek için bir araya gelmelerinin bir araya gelmesiyle bölgedeki COVID olaylarındaki düşüşü bilakis çevirebileceğini söylüyor.

Kuşatma altındaki şehirlerde ciddi biçimde enfekte olanlar , yalnızca COVID hastaları için değil birçok hasta için mühim olan oksijen de dahil olmak üzere artan araç-gereç eksikliği nedeniyle halihazırda COVID hastalarıyla ve savaşta vurulan insanlarla dolu hastanelerle karşı karşıya kalabilir.

Maryland, Baltimore’daki Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli akademisyen olan Eric Toner, Medscape Medical News’e verdiği demeçte, “Bu, savaş yaralanmaları olan COVID hastalarının toksik bir karışımı . “

Toner, sıvı ve şişelenmiş oksijenin taşınmasının “harp bölgesinde sorunlu ve tehlikeli” bulunduğunu ve faydalanma riskini artırdığını söylemiş oldu.
Toner, geçen haftaki Rus işgalinden önce, Ukrayna’daki COVID vakalarının Omicron zirvesinden yaklaşık %30 düştüğünü, sadece 100.000’de 62 olayla hala yüksek olduğunu söyledi. Karşılaştırma için, New York Times takipçisine gore, Amerika Birleşik Devletleri şu anda 100.000’de günde yaklaşık 20 vakada .

Krizde, yayılmayı takip etmenin zor olacağını söylemiş oldu. Toner, “COVID olaylarında bir artış olacağını düşünmek zorundayım, ancak hiç kimse ne kadar büyük veya ne kadar fena bulunduğunu bilemeyecek şu sebeple veri olmayacak.” Dedi.

Haber fotoğraflarının ve videolarının, metro istasyonlarında, bodrumlarda toplanmış ve Macaristan, Polonya, Romanya ve Slovakya şeklinde ülkelere yapılan nakliyelerde paketlenmiş maskesiz kalabalığı gösterdiğini kaydetti.

Ek olarak, “Ukrayna’da cenk başlamadan ilkin düşük bir aşılama oranı vardı – ortalama yüzde 35 veya öylesine – ve inanırım şimdi kimse aşı yapmıyor.”

Toner, muhit ülkelerin COVID için tıbbi bakıma gereksinim duyanlarda bir artışa hazırlanmaları icap ettiğini söylemiş oldu.
Neyse ki, muhit ülkelerin birçoğunun yüksek aşı oranlarına sahip olduğunu, sadece muhtemelen aşılanmamış birçok mülteci göreceklerini söylemiş oldu. Ayrıca şanslı olan, muhit ülkelerde aslına bakarsanız Omicron dalgalanmalarına sahip olmaları ve yüksek aşılama oranlarıyla birleştiğinde yüksek bağışıklık seviyelerine sahip olmalarıdır.

Toner, COVID sayılarını yönetmenin önceliğinin düşeceğini söylemiş oldu.

“İnsanlar bir süre Ukrayna’daki pandemiye odaklanmayacak” dedi.

Korku faktörü
Washington DC’deki George Washington Üniversitesi’nde küresel esenlik fahri profesörü MPH MD Ron Waldman, Medscape Medical News’e COVID yayılmasıyla alakalı alarma niçin olmanın erken olabileceğini söyledi.

Şu anda Portekiz’de yaşayan Waldman, COVID dünyanın birtakım bölgelerinde artmasına karşın, ABD Birleşik Devletleri’nde olduğu gibi Avrupa’da da olay sayısının hızla düştüğünü söyledi.

“COVID insidansı aşılama durumundan bağımsız olarak her yerde düşüyor benzer biçimde görünüyor” dedi.

Waldman, daha yüksek nüfus yoğunluğu ile enfekte kişilerin enfekte olmayan kişilerle daha rahat münasebet edebileceğini ve yüksek hareketliliğin de COVID yayılımı için artan bir risk faktörü olarak kabul edildiğini kabul etti.

Ancak, “Mültecilere sıklıkla vehamet ve şüphe ile bakılıyor ve hak etmedikleri etiketlerle etiketleniyorlar. Pek oldukça insana bakacağız – sanırım rakamlar şu anda yarım milyon civarında. — kendi hayatları ve ailelerinin hayatlarından endişe ederek silahlı bir çatışmadan kaçanlar ve onları ‘COVID yayıcılar’ etiketiyle etiketlemenin denklemde hiç bir işi yok.”

Waldman, vakaların azalması ve Omicron varyantından daha hafifçe enfeksiyonun müspet epidemiyolojik eğilimi göz önüne alındığında, “Mültecilerden meydana gelen COVID korkusunun insanlığımıza müdahale etmesine izin verebileceğimizi sanmıyorum.” Dedi.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ