Gündem

İzmir’de Sıhhat Turizmi Doruğu yapıldı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

İZMİR’de Hürriyet Gazetesi tarafından Sıhhat Turizmi Doruğu gerçekleştirildi. Kentin sıhhat turizmi potansiyelinin geniş kapsamlı ele alındığı dorukta, ilgili paydaşlar bir ortaya gelerek değerlendirmelerde bulundu.

İzmir‘de Demirören Medya’ya bağlı Hürriyet Gazetesi tarafından İzmir Ticaret Odası (İZTO), EKOL Sıhhat Kümesi, Has Ajans, Tınaztepe Galen Bayraklı, Özel İzmir Ege Laboratuvarı, The Health Store Turkey iş birliğiyle Sıhhat Turizmi Tepesi gerçekleştirildi. İzmir Ticaret Odası’nda düzenlenen aktiflikte İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, İZTO İdare Şurası Lideri Mahmut Özgener, Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Alperen Kaçar, İzmir Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Mehmet Burak Öztop, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, SGK Vilayet Müdürü Yavuz Kurt, Demirören Medya Küme Lideri Orçun Çevikoğulları, Lider Yardımcısı Mesut Bayraktar, Hürriyet İktisat Müdürü Sefer Levent, Hürriyet Gazetesi Ege Bölge Temsilcisi Deniz Sipahi, bölüm paydaşları yer aldı.

‘KÜRESEL SIHHAT TURİZMİ 5 TRİLYON DOLARLIK BÜYÜKLÜĞE SAHİP’

Sıhhat turizminin ehemmiyetini anlatan İZTO İdare Şurası Lideri Mahmut Özgener, “Sağlık turizminin yüksek ölçüde döviz karı yanında, sıhhat kuruluşlarının gelişmesi, sıhhat hizmetlerinden yararlanan yerli tüketicilerin daha sağlıklı bir hayat sürmeleri vesilesiyle iş gücü randımanının yükselmesi, kentin toplumsal iktisadına kazandıracağı katkı üzere birçok kıymetli tarafı var. Global sıhhat turizmi yaklaşık 5 trilyon dolarlık büyüklüğe sahip. Özel bir segment olan sağlıklı ömür turizmi ise 732 milyar dolarlık bir hacimde seyrediyor. Yıllık yüzde 10 büyümekte olan sağlıklı ömür turizmine estetik, spor, fitness, sağlıklı beslenme, detoks üzere uygulamalar da eşlik ederek pastayı daha da büyütüyor” dedi.

‘İŞ BİRLİĞİ BÜYÜK EHEMMİYET TAŞIYOR’

İZTO özelinde de mevzuya büyük kıymet verildiğini söz eden Özgener, “İzmir, sıhhat turizmi alanında yapılacak yatırımlar konusunda bakir bir kent ve lojistik imkanları, iklimi, tabiatı ile yatırımcılara sunacağı büyük avantajlara sahip. Kurduğumuz çalışma kümesinin, yatırımcıları İzmir’e çekme konusunda da çalışma yapmasını planlıyoruz. Geçtiğimiz yılın tıpkı çeyreğine nazaran ülkemizde yabancılar tarafından yapılan sıhhat harcamaları yüzde 68,9 artış gösterdi. Ülkemizi ziyaret eden yabancıların yüzde 5’i sıhhat emelli olarak seyahat etti. Sıhhat hizmeti ihracatında dünyada birinci 10 ülkeden bir tanesiyiz. İzmir’de Sıhhat Bakanlığı tarafından akredite edilmiş 122 adet tesis ve 21 adet aracı kuruluş var ve bölümün gelişimi ile birlikte bu alandaki yatırımların artacağını öngörüyoruz. Sıhhat turizminde değerli bir gaye kitle de yurt dışında ikamet eden Türk vatandaşlarımız. Ülkemize gelen Türk vatandaşlarımızın yalnızca yüzde 2,7’si sıhhat hedefiyle geliyor. Bu potansiyeli de daha güzel kıymetlendirmemiz gerekiyor. Katma bedeli yüksek bu turizm modelinin kentimizde sürdürülebilir olması için kamu/kurum ve özel kesim iş birliği büyük kıymet taşıyor” tabirlerini kullandı.

’10 MİLYAR DOLARLIK POTANSİYEL VAR’

Ekol Sıhhat Kümesi İdare Konseyi Lideri Op. Dr. Mehmet Baz da “Bu dorukta kıymetli fikir alışverişlerinde bulunuldu. Sıhhat bölümünde ülkemizde son yıllarda çok değerli ilerlemeler var. Bizdeki hastanelerin fiziki ortamı Avrupa’da pek çok hastanede yok. Bu nedenle oradaki hastalar karşılık bulamadıkları için ülkemizi tercih ediyorlar ve son vakitlerde sıhhat turizminin ülkemize katkısı 4 milyar dolara kadar yaklaştı. Aslında 10 milyar dolar dolayında bir potansiyel var. Ülkemiz bunun için çok uygun. Gerekli tertipler yapılarak sıhhat kesimine gereksinimi olan şahısların sıhhat kesimine çekilmesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

‘SAĞLIK TURİZMİ İHRACATINDA YENİ BİR PERİYOT BAŞLATTIK’

‘SAĞLIK BU KENT İÇİN BİR KİMLİK’

Konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer de şu sözleri kullandı:

“Geleceğin dünyası kentlerin çok daha fazla öne çıktığı bir dünya olacak. Bu noktada kentlerin markaları çok daha fazla görünür ve manalı olmaya başlıyor. O denli kentler var ki kentin markası ülkesinden daha büyük, ülkesinden daha fazla biliniyor. Kentlerin markaları aslında üzerlerine giydikleri kıyafet üzeredir. Kentin üstüne bir kıyafet giydirirsiniz, oturmaz üzerinden dökülür. ya da çok yakışır. Sıhhat bu kent için bu türlü bir kimlik, bu türlü bir marka. Zira bu kentin bu kimliği bugün bizim üzerine yapıştırdığımız sanal, yapay bir şey değil. Bilakis köklerini geçmişten alan ve çok sağlam kökleri olan bir marka. Galen, Hipokrat’tan sonra tarihin bildiği en büyük tabip. Bu topraklardan çıktı. Tıbbın logosu, çift başlı yılan, bu topraklardan çıktı. Bu kente çok yakışan bu kimliğin, milletlerarası rekabette, şehirlerarası rekabette daha çok bilinir, daha çok anlaşılır farkına varılır bir kimlik haline gelmesini istiyoruz. Neden turizm? Zira; dünya bir yandan globalleşirken, aralar ve müddetler o kadar kısaldı ki artık bir kentte sıhhat için ürettiğiniz hizmet, dünyanın her yerinde erişilebilir hale geliyor. Aslında sıhhatin turizm ile bir ortada olması yeniden bu global gelişmenin kaçınılmaz sonucu ve bütün dünyaya sunmak mecburiyetindeyiz.”

‘NORVEÇLİLER YİNE İZMİR’DE’

İzmir’in çok büyük bir potansiyeli olduğunu söz eden İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ise “Bu tepeyi oluşturan basın dalının duayeni, amiral gemisi Hürriyet Gazetesi ve Demirören Medya Grubu’na teşekkür ediyorum. Endüstride yeni bir data açıklandı. Buna nazaran İstanbul’dan sonra İzmir en çok üretim yapabilme kapasitesini barındırıyor. İzmir’in çok büyük bir potansiyeli var. İzmir’in sıhhat dalından alacağı çok önemli bir hisse olduğuna inanıyorum. Bütün bölümleri birbiriyle ahenk içerisinde, çelişmeden çalıştırabilirsek gidilebilecek çok aralık, alınabilecek çok yol var. Kesimin buna istekli ve hazır olması lazım. İnciraltı’nın bir an evvel sıhhat turizmine açılmasıyla ilgili bahsin takip edilmesi lazım. Balçova’da biz yeni bir hazırlığın içindeyiz ve onu gerçekleştirdiğimizde İzmir bu dalın lokomotifi olacak. Norveçlilerin tekrar Balçova’ya gelmeye başladığının muştusunu buradan verebilirim. Küçük bir küme da olsa Türkiye’ye tekrar gelmeye başlıyorlar” dedi.

SIHHAT TURİZMİ İKİ FARKLI OTURUMDA ELE ALINDI

Hürriyet Gazetesi İktisat Muharriri Noyan Doğan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen dala bakış, kesimin gelişimi, sıhhat turizmi evrakları yetkinliği, etik kurallar, ahenk ve problemler, tahlillerin ele alınması mevzularının tartışıldığı doruğun birinci oturumunda İzmir Vilayet Sıhhat Müdürü Dr. Mehmet Burak Öztop, Tınaztepe Sıhhat Kümesi ve Üniversitesi İdare Şurası Lideri Dr. Mehmet Bektur, Hürriyet Gazetesi İktisat Müdürü Sefer Levent, The Health Store Turkey Kurucusu Nihal Terzi, İzmir Ege Laboratuvarı Kurucu Lideri Dr. Serdar Canko konuşmacı olarak yer aldı.Konuşma yapan İzmir Vilayet Sıhhat Müdürü Mehmet Burak Öztop, kentte 25 özel hastane ve 18 kamu hastanesine sıhhat turizmi yetki evrakı verildiğinin altını çizerek, İzmir’e ağır olarak sıhhat turisti geldiğini fakat oranın beklentinin altında olduğunu tabir etti. Tıpkı vakitte Öztop, 2021 datalarına nazaran İzmir’e sırasıyla en çok Almanya, Libya ve İran’dan sıhhat turisti geldiğini vurguladı. İstihdam konusu ve geliştirilmesi, iktisat ve turizm kesimi açısından yansımaları, sıhhat hizmetleri ihracat takviyeleri hususlarının ele alındığı ikinci oturumda ise Ekol Sıhhat Kümesi İdare Konseyi Lideri Mehmet Baz, Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Türkiye Sıhhat Turizmini Geliştirme Kurulu Kurucu Lideri Emin Çakmak, Ticaret Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ali Alperen Kaçar konuşmacı olarak yer aldı.Konuşmaların akabinde tepe, plaket sunumuyla sonlandırıldı.

Demirören Haber Ajansı / Hande Nayman – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ