Gündem

İşitme kaybı bulunan çocukların sessiz dünyaları biyonik kulakla değişti 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Samsun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, işitme mahzuru bulunan çocuklara koklear implant (biyonik kulak) ameliyatları başarılı halde yapılıyor.

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hastalara ek fiyat farkı çıkmadan yapılmaya başlanan biyonik kulak ameliyatını olan İsa-Süreyya Zahir çiftinin 20 aylık bebekleri Baybars, birinci sefer ses duydu.

Doğuştan duyma kaybı bulunan oğlunun kendisini birinci kere duymasının memnunluğunu yaşayan Süreyya Zahir, “Kimse sessiz kalmasın, çok güç bir durum.” tabirini kullandı.

“Anne, kuşlar ‘cik cik’ ötüyormuş”

Tokat’ın Erbaa ilçesinde yaşayan Tolga-Arzu Selçuk çifti ise 9 yaşındaki çocukları Çınar’ın bir kulağı için 4 yıl evvel biyonik kulak ameliyatı yaptırdı. Ailesinin müracaatının akabinde Sıhhat Bakanlığının müsaadesiyle Çınar Selçuk’a başka kulağı için de biyonik kulak ameliyatı gerçekleştirildi.

Anne Dilek Selçuk, 4 yıl evvel birinci biyonik kulak ameliyatının akabinde bir sabah oğlunu okula hazırladığını belirterek, “Penceremizin önünde kuşlar vardı. Beni yanına çağırdı, ‘Anne, kuşlar ‘cik cik’ diye ötüyormuş. Ne olur siz de gelin dinleyin’ dedi. Bu, hiç unutamadığım bir anı oldu. Beşerler için çok kolay gelebilir lakin her duyduğu seste, yağmur sesi, rüzgar sesi, suyun sesi bizim için çok büyüktü.” diye konuştu.

Baba Tolga Selçuk da ameliyatın tüm masraflarını Toplumsal Güvenlik Kurumunun karşılamasının memnunluklarını iki kat arttırdığını lisana getirerek, ailelere çocuklarının gelişimi için bu çeşit ameliyatlardan çekinmemesi tavsiyesinde bulundu.

“Tam işitme kaybı görülen olaylarda bile hastalar sesi algılayabilir”

Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Doğukan Özdemir ise Samsun’da 2’si çocuk, biri yetişkin olmak üzere 3 başarılı biyonik kulak ameliyatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Baybars Zahir’in her iki kulağına da biyonik kulak yerleştirdiklerini anlatan Özdemir, “Bir başka çocuk hastamıza ve Trabzon’dan gelen yetişkin hastamıza tek taraflı olmak üzere ameliyatları tamamlamış olduk. Ameliyatlarda bizden katkılarını esirgemeyen Prof. Dr. Turgut Karlıdağ hocamıza teşekkür ederim.” dedi.

Koklear implantın genel manada işitme aygıtlarından yarar göremeyen, her iki kulakta işitme kaybı bulunan hastalar için uygun bir sistem olduğuna işaret eden Özdemir, “Doğuştan ya da sonradan görülen ileri yahut çok ileri seviyede işitme kayıplarında bu uygulamadan yararlanılabilir. Cerrahi operasyonla yerleştirilen bu aygıtlar sayesinde tam işitme kaybı görülen hadiselerde bile hastaların sesi algılaması sağlanabilir.” diye konuştu.

AA / İlyas Gün – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş