Gündem

İshale karşı yemeniz gereken 10 yiyecek 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

İshal, epey yaygın ve rahatsız edici bir sindirim bozukluğudur. Rahatsız edici olmasının yanı sıra, ishale çoklukla ağrı ve mide ekşimesi eşlik eder. Ayrıyeten bedenin çok az besin unsurunu emmesi nedeniyle büyük bir güç kaybı ortaya çıkar.

İshal 24 saat içinde üçten fazla bağırsak hareketi ile artan dışkı sıklığı ve dışkıda sıvılaşma ve yumuşama ile karakterizedir. Bu durum akut (bir haftadan az süren) yahut kronik (4 haftadan fazla süren) olabilir. İshal durumunda karın ağrısı, mide bulantısı ve şişkinlik hissi ortaya çıkar. Bu rahatsızlığa ateş ve titreme de eşlik edebilir.

Enfeksiyonlar ishali tetikliyor

İshalden birkaç farklı faktör sorumlu olabilir. İshal besin zehirlenmesi, emilim bozukluğu, ilaç yan tesirleri yahut bağırsak hastalığından kaynaklanabilir. İshale çoklukla bakteriyel yahut viral bir enfeksiyon neden olur.

İshal, dehidratasyon, şuur kaybı yahut kalp ritmi bozuklukları üzere çeşitli sıhhat problemlerine yol açabilir.

İshale karşı yemeniz gereken 10 yiyecek

İshal durumunda, beslenmenize dikkat etmeniz değerlidir. Birtakım besinler sıvı dışkı oluşumuna karşı savaşırken, kimileri bu durumu tetikler. İshal olduğunuzda yapmanız gereken daha çok bağırsak geçişini yavaşlatacak ve mideyi rahatlatacak yiyecekler yemektir.

İşte ishale karşı yemeniz gereken 10 yiyecek.

Mesken üretimi çorbalar

İshal durumunda bedenin susuz kalmasını önlemek için çorba içmek çok değerlidir. Lakin dikkatli olun, ekseriyetle çok fazla tuz ve her türlü katkı unsuru içeren hazır çorbaları tercih etmeyin.

bilhassa havuçlu çorbalar olmak üzere ev imali çorbalar, güzel ölçüde su sağlamanın yanı sıra mide için sindirimi çok kolaydır.

Elma

Elma, ishal durumunda tercih edilecek bir çözünür lif kaynağı olan pektin içerir, zira çözünür lif midede bulunan suyun bir kısmını meblağ ve bu nedenle dışkının daha az sıvı olmasını sağlar. Pişmiş (komposto, pişmiş elma) elma azamî lif sağlayacaktır.

Ayva

Elma ile tıpkı familyadan bir meyve olan ayva, bağırsak hareketliliğini yavaşlattığı için bağırsaklar için yararlı ve hami bir tesire sahiptir. Ek olarak, tıpkı elma üzere pektinleri büyük ölçüde su meblağ.

Muz

Muz, ishali tedavi etmek için tercih edilen en güzel meyvelerdendir. Liflerin daha yeterli emilmesi için püre haline getirmek gerekir. Sanılanın bilakis muz kabızlık yapmaz, bağırsak istikrarını geri kazandırır.

Pirinç

Pirinç kalıntısız bir besindir, yani sindirildikten sonra boşaltılacak atık kalmaz, bu da bağırsağın dinlenmesini sağlar. Beyaz pirinç tercih edilmelidir, zira kahverengi pirinç bağırsakların daha fazla çalışmasına neden olur. İrmik, patates yahut beyaz makarna üzere öbür nişastalar da tüketilebilir.

Yoğurt

Yoğurt, güzel bakteriler olan probiyotikler açısından zengindir. Bu bakteriler, bağırsak florasını yine dengeleme özelliğine sahiptir. Doğal yoğurtlar tercih edilmelidir. Aromalı olanlardan kaçınılmalıdır.

Yağsız tavuk

İshalin çok fazla kilo ve kas kütlesi kaybetmeye neden olmasını önlemek için protein tüketmek kıymetlidir. Lakin sindirim sırasında mideyi daha fazla yorabilecek çok yağlı proteinler tüketilmemelidir. Tavuk, hindi, balık yahut yağsız kıyma üzere yağsız proteinler tercih edilmelidir.

Bu protein alımı sayesinde daha az yorgun hissedebilirsiniz.

Gazsız kola

İshal krizi sırasında gazlı içeceklerden kaçınılmalıdır lakin küçük bir istisna vardır. Birkaç yudum kola içebilirsiniz. Fakat tüm gazı çıkarmak için daha evvel havalandırmanız gerekir. Bunu yapmak için, bir kaşıkla birkaç saniye karıştırmak da yardımcı olur. Gazsız kolanın tadı hoş olmasa da ishale karşı daha tesirlidir.

Pişmiş sebzeler

İshal durumunda sebzeler beden için yardımcı besinlerdir. Fakat ishalde zerzevatları pişmiş olarak tüketmek gerekir. İshal durumunda, bağırsak geçişini hızlandırmamak için bol pişmiş zerzevatları yemek daha uygundur. Havuç, patates, kabak yahut pancar üzere besinler tercih edilebilir.

Su

İshal, kıymetli bir sıvı kaybına neden olduğu için bedenin kıymetli ölçüde susuz kalmasına yol açar. Bu nedenle günde yaklaşık 2 litre sıvı alımı için su ve bitki çayları içilmesi tavsiye edilir. Kafein açısından güçlü çay, kahve ve aromalı sodalardan kaçınılmalıdır, zira bağırsak geçişini uyarırlar.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ