Gündem

İngiltere’de araştırma: Vejetaryen bayanların kalçalarını kırma ihtimali daha yüksek 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Vejetaryen beslenenlere ilgili dikkat çeken bir çalışma yapıldı.

İngiltere’de gerçekleştirilen araştırmaya nazaran, vejetaryen olan bayanların daha sonraki ömürlerinde kalça kırığı yaşama mümkünlüğünün, sıklıkla et yiyenlere nazaran daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Kalça kırma riski uyarısı

Araştırmacılar, 26 binden fazla bayanın sıhhat ve beslenme kayıtlarını mercek altına aldı.

Yaklaşık 22 yıllık bir mühlet boyunca vejetaryenlerin, nizamlı olarak et yiyenlere nazaran kalça kırma mümkünlüğünün üçte bir oranında daha fazla olduğu bulundu.

Birtakım vejetaryenlerin, güzel kemik ve kas sıhhati için kâfi besin alamayabileceğinden ötürü kalça kırılmalarıyla karşılaşabilecekleri düşünülüyor.

“Beslenmenizden vazgeçmeyin fakat…”

Leeds Üniversitesi’nden araştırmacı James Webster, “Vejetaryenler için bildiri, beslenmenizden vazgeçmeyin, zira sağlıklı ve etraf dostu ancak güzel planlamaya dikkat edin ve et ya da balık yemediğinizde hariç tuttuğunuz besinleri kaçırmayın.” dedi.

Kalça kırıklarının yaklaşık yüzde 90’ı, zayıf kemiklere sahip olan yaşlı insanlarda yaygın olan düşmelerle temaslı.

“Kemik sıhhati için güzel beslenin” tavsiyesi

Guardian’ın haberine nazaran, Webster, bulguları göz önüne alarak, vejetaryenlerin kemik sıhhati için demir ve B12 ile güçlendirilmiş tahılları yemeyi, fındık, baklagiller ve fasulye üzere yiyecekler yoluyla kâfi protein aldıklarından emin olmak isteyebileceklerini anlattı.

Öte yandan vejetaryenlerin, sağlıklı beden tartısını muhafazaya, kalsiyum ve D vitamini de dahil olmak üzere kemik sıhhati için kıymetli olan protein ve öteki besin unsurlarını kâfi ölçüde aldıklarından emin olmaya bilhassa dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

Benzeri biçimde, vejetaryen erkeklerin de yüksek oranlarda kalça kırığı riskiyle karşı karşıya olup olmadığını görmek için daha fazla araştırmaya muhtaçlık duyulduğu kaydedildi.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş