Personel Sağlık

İMPLANT CERRAHİSİ 112 Acil Fm

Paylaş

 • İmplant Op.

Hoş bir gülüş ve sağlıklı dişler toplumsal hayatımızda değerli bir yer meblağlar. Hastalık yahut travma sebebiyle diş kaybı yaşandığında ise hem toplumsal hayatımız, hemde, çiğneme kalitemiz önemli halde etkilenir. Araştırmalar göstermiştir ki diş kayıpları yalnızca çiğnemeyi değil, düzgün beslenememe sebebiyle tüm bedenimizi etkileyen önemli hastalıklara sebebiyet verebilir.Aynı vakitte dişler kaybedildiğinde altta yatan kemiğe ihtarlar iletilemediğinden bu bölgedeki kemik erimeye başlar. Erimenin suratı şahıstan bireye farklılık göstermekle birlikte bilhassa hiç dişi olmayan bireylerde protezlerin yerinde durmamasına, yemek yerken yahut konuşurken oynamasına sebebiyet verebilir.

İster bir dişiniz, ister birden fazla dişiniz eksik olsun, hatta hiç dişiniz olmasa da dental implantlar hayat kalitenizi yükseltmek, hayattan tekrar tad almaya başlamak, estetik görünüşünüzü geliştirmek için gerçek tahlil olabilir.En kolay haliyle değerlendirdiğiniz vakit; dental implantlar kaybettiğiniz dişinizin yerine çene kemiğine yerleştirilen titanyum yapay köklerdir. İmplantlar her türlü muhtaçlığı karşılamak gayesiyle geliştirilmiş farklı üst yapı seçenekleri sunar.İmplant yerleştirilen bölgelerde çiğneme kuvvetleri doğal dişlerde olduğu üzere çene kemiğine iletildiğinden kemik erimesi durdurulur, böylelikle estetik ve işlevde korunmuş olur.Tek bir diş eksikliğinde yandaki dişlere hiçbir ziyan vermeden, tıpkı kendi dişiniz üzere görünen ve çiğneyen dişlere sahip olabilirsiniz. Benzeri formda birkaç diş eksikliğinde tek tek yahut implantlar birbirine bağlanarak köprü ile eksiklikler giderilebilir.

İmplantlar herkez için uygun şeçenekler sunmakla birlikte en hoş haber total protez kullanan ve hiç dişi olmayan hastalar için gelmektedir. Şayet hiç dişiniz yoksa ve kâfi kemik varsa, yerleştirilecek 6 vaya 8 implant üzerine hiç çıkartılmayan sabit protezler yapılabilir. Kemik ölçüsünün yetersiz olduğu bireylerde ise durumunuza nazaran 2 yahut 4implantla protezinizin ağzınızda haraket etmeden tutunması sağlanabilir. Hareketliliği engellenmiş olan total protezinizle yıllar sonra tekrar ısırarak elma yemenin keyfini yaşayabilirsiniz.

İmplantlar yerleştirildikten sonra kemikle kaynaşmaları (osteoentegrasyon) için dinlenmeye bırakılırlar. Bu mühlet sonrasında protez üretimine başlanır. Kimi özel durumlarda, implant yerleştirilir yerleştirilmez kullanılmaya başlanabilsede, sizlere çok uzun yıllar hizmet edecek yeni dişleriniz için biraz sabır göstermekte yarar vardır. Ekseriyetle tedavi süreci toplamda 2-9 ay ortasında bir vakit alır.

İmplantlar büyüme çağını doldurmuş çabucak hemen her bireye uygulanabilir. Şeker, yüksek tansiyon yahut kalp üzere kronik hastalıkları olanların ise rahatsızlıkları, denetim altına alındıktan sonra birden fazla vakit tabiplerinin müsaadesi ile implantuygulanmasında bir sakınca yoktur.

İmplantı destekleyecek kâfi kemiğin olması kıymetlidir. Yetersiz kemiği yerine koymak için pekçok inançlı usul vardır. Muayenenizden sonra bu türlü bir sürece muhtaçlık duyup duymadığınız belirlenecektir.

Yapılacak olan müdahale dişhekimi kliniğinde lokal anestezi ile yapılır. Süreç sırasında rastgele bir ağrı ve rahatsızlık duymazsınız. Aslında alacağınız his bir dolgu yaptırmaktan daha farklı değildir. Süreç sonrasında ise verilecek olan ağrı kesiciler olabilecek ağrıyı katiyen önleyecektir. İmplantlarınız yerleştirildikten sonra çabucak olağan günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Şayet kemikle vaya dişeti ile ilgili bir sorun yoksa bir implant yarım saat üzere bir vakitte rahatlıkla yerleştirilebilir. Yanyana olan birkaç implant, birebir seansta, tek bir süreçle yerine konabilir.

İmplantların kemikle kaynaşmaması çok çok ender karşılaşılan bir durumdur. Bu türlü az bir durumda bile birçok hastada tıpkı bölgeye güzelleşme sonrası tekrar implant yerleştirilebilir. İmplantların 10 yıl sonrası muvaffakiyet ile hizmet etme oranı %95′in üzerindedir. 40 yıldır hastaların ağzında muvaffakiyet ile kullanılan implanlar bulunmaktadır. Tüm diş tedavilerinde olduğu üzere uzun müddetli muvaffakiyet hastanın günlük ağız bakımına ihtimam göstermesine bağlıdır.

İmplantlarda doğal dişler üzere paklığa muhtaçtırlar. Günde iki kez aktif diş fırçalaması ve diş ipi kullanımı ile implantlar uzun yıllar size muvaffakiyet ile hizmet edebilirler. Yinede tertipli aralıklarla yapılacak muayeneler bakımınızda olabilecek aksaklıkları erkenden belierleyerek, problemleri ilerlemeden halledebilmek için büyük ehemmiyet taşır.

DENTAL İMPLANT TEDAVİSİ

 • İmplant nedir?

Dental implant diş eksikliklerinde üzerine protez yapmak için kullanılan titanyum vida sistemidir. Çene kemiğine yerleştirilen dental implantlar diş kökü üzere vazife yaparlar. Tek diş eksikliklerinde, komşu sağlam dişlere dokunulmadan eksik dişi tamamlamak mümkün olabildiği üzere çoklu diş eksikliklerinde hareketli protez yerine sabit protezler kullanabilmek dental implantlar sayesinde mümkündür. Tam dişsizlik durumlarında bilhassa alt çenede kullanımı güç olan, ağızdan daima çıkmaya eğilimli hareketli protezleri implantlar sayesinde sabitlemek mümkündür.

 • Diş implantlarında tedavi süreci nasıldır?

Diş hekimliğinde implant tedavisi sonunda protezlerin tamamlanması klasik tedavilere nazaran daha uzun sürmektedir zira titanyum yapının kemikle bütünleşmesi için 2, 5 ila 4 ay, ek olarak çene kemiğine rastgele bir müdahalede bulunulduğunda yahut üst çenede sinüs boşluğunu kaldırma süreci uygulanmışsa 6 ay kadar beklemek gerekmektedir. Lakin bu mühlet sonunda alınan sonuçlar hayli yüz güldürücü ve çok daha uzun ömürlüdür.

 • Diş implantlarının avantajları nedir?

Bilhassa uzun yıllardır dişsiz olan hastaların mevcut protezleri kemikte değişim devam ettiğinden ötürü vakitle ahengini kaybederek hareket etmeye, vuruklara neden olmaya başlar. İmplant üstüne yapılan protezler sabit bir temelin üstüne yapıldığı için hareket etme yahut ağızdan çıkma özelliği bulunmamaktadır. Hareketli protez istemeyen yahut kemiğin tutuculuğunu kaybettiği bireylerde uygulanabilir.

 • Dental implantların ameliyatı sıkıntı mudur?

Lokal anestezi altında sadece dental implantın yapılacağı bölge uyuşturularak yapılan operasyonlar ağrısızdır. Operasyon öncesinde reçete edilen ilaçların alınması, süreç sonrasında antiseptik gargaraların kullanılması ve âlâ bir ağız bakımıyla güzelleşme süreci atlatılır.

 • Dental implant operasyonu sonunda yüzüm çok şişer mi ? Ağrım çok olur mu?

Yanakta hafif şişlik yahut renk değişiklikleri beklenir lakin birinci 24 saat yapılan soğuk tampon uygulamasıyla ödem süratlice azalacaktır. Şiddetli ağrılar görülmez, hekim tarafından önerilen ağrı kesici ilaçlar birinci gün oluşabilecek ağrıyı çarçabuk denetim altına almakta kafidir.

 • Dental implant süreci nasıldır? Ne kadar vakitte dişlerim tamamlanır?

Üst çenede ortalama 3 ay, alt çenede ise ortalama 2 aylık bir müddette implantların kemikle birleşmesi beklenir ve üzerlerine porselen kaplamalar yapılır. İnce yahut yetersiz yükseklikte kemik varlığında ek süreçler uygulanmışsa bekleme müddeti 6 aya kadar uzayabilir.

 • Dikişsiz dental implant mümkün müdür?

Tek diş çekimi yapılıp çekim boşluğuna rastgele bir kesi yapmadan birebir seansta implant yerleştirilebilen durumlarda mümkündür.

 • Dental implantların ziyan verme ihtimali var mıdır? Bazen beden kabul etmiyormuş hakikat mu?

Dental implantlar titanyumdan üretilmektedir. İnsan bedenine son derece biyouyumlu olan titanyum, her hangi bir alerji riski yaratmayan, toksik olmayan değerli bir metaldir.

 • Dental implant uygulamaları bana uygun mu?

Denetim altında olmayan kıymetli bir sistemik hastalığı olan, radyoterapi yahut yakın devirde kemoterapi alan bireylerde yapılması sakıncalıdır. Lakin hastalık denetim altına alındığı takdirde implant herkese yapılabilir. Muayenede kâfi kemik saptanamazsa ek süreçlerle evvel kemik altyapısı oluşturduktan sonra implantlar yerleştirilebilir.

Sigara içiyorum dental implant yaptırabilir miyim?

Yapılan birçok çalışmada sigaranın implant ile kemik bütünleşmesini engellediği kanıtlanmıştır. Sigara içen bireylerde implantın düşme riski olağandan 2-3 kat yüksektir.

 • Dental implantlar uzun ömürlü müdür?

Dental implantın ömrü doğal dişler üzeredir. Olağan ağız ve diş bakımı yeterli yapıldığı sürece çok uzun yıllar kullanılır.

 • 2-3 ay beklemek istemiyorum kendi takma dişlerimi implant ile birlikte kullanabilir miyim?

Evet, küçük dental implant teknolojisi sayesinde mevcut hareketli protezler ameliyat sonrasında implantlara adapte edilerek kullanılabilir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş