Gündem

İdrar yolu enfeksiyonları, ülser, kanser… İşte kızılcıkların 8 yararı 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Tertipli olarak kızılcık yemek, sağlıklı bir kalbin anahtarıdır. Geçtiğimiz Mart ayında İngiltere’de yapılan bir araştırmada, günde 100 gram kızılcık tüketenlerin yalnızca bir ay sonra kalp işlevlerinde düzgünleşme yaşadığı ortaya çıktı.

Birçok çalışma, kızılcıkların idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini ve diş eti hastalığı, mide ülseri ve hatta kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir.

Yararlarından tam manasıyla yararlanmak için çoklukla şeker oranı çok yüksek olan kızılcık suyu tüketmek yerine, çiğ olarak tüketilmesi öneriliyor.

Kızılcıkların 8 yararı

Kızılcıklar antioksidanlarla doludur, kalorisi düşüktür ve lif bakımından zengindir. İşte kızılcıkların 8 yararı:

Antioksidan sağlar

Kızılcıklar bilhassa antioksidanlar bakımından zengindir. Bu antioksidanlar artrit, Alzheimer hastalığı ve kalp hastalığı dahil olmak üzere birçok sıhhat meselesine neden olan özgür radikallerin ve iltihabın etkisiz hale getirilmesine yardımcı olur.

Çalışmalara nazaran, sistemli olarak içmek kızılcık tüketmek bu hastalıklarla ilgili iltihapla daha güzel uğraş etmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor.

Kızılcıklarda bulunan polifenoller, beden içi iltihabı uyaran hücrelerin tesirine daha âlâ karşı koyar. Ayrıyeten kızılcık antioksidanlarının prostat kanseri hücrelerini öldürebileceği bilinmektedir.

Düzgün kolesterolü arttırır

Tertipli kızılcık tüketimi kalp sıhhati için yararlıdır. Araştırmalar, günlük olarak kızılcık tüketmenin âlâ kolesterol olan HDL’nin düzeylerini artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kızılcıkların yararları üzerine yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar, bu kırmızı meyvede bulunan flavonoidlerin tüketiminin kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini de göstermektedir.

İdrar yolu enfeksiyonlarını önler

Çalışmalar, kızılcık yemenin üriner sistemde bakteriyel yapışmayı engelleyebileceğini ve idrar yolu enfeksiyonlarını önleyebileceğini gösteriyor. Araştırmalara nazaran, kızılcık suyu bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha uygun muhafaza sağlıyor.

Uygun oranda lif sağlar

Kızılcıklar çok yeterli bir lif kaynağıdır. 100 gram taze kızılcık, 4,6 gramdan fazla lif içerir ve bu önerilen günlük lif ölçüsünün yüzde 20’sini sağlar. Kızılcıklarda bulunan lif sindirim sıhhatini artırır ve birebir vakitte bağırsak kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.

Diyet lifi, kolonda ve rektumda tümörlerin büyümesini engelleyen bir husus olan bütirat üretmeye yardımcı olur. Ayrıyeten, kızılcık üzere lif bakımından varlıklı besinler makûs kolesterol düzeyini azaltır.

Kan şekeri denetimine yardımcı olur

Kızılcık ayrıyeten kan şekeri düzeylerini istikrarda tutmaya yardımcı olur. Çalışmalar, şekersiz kızılcık suyu içmenin yahut kızılcık yemenin, tip 2 diyabetli bireylerde kan şekeri düzeylerinin dengelenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bağırsak florasını yeniler

Kızılcıkların bağırsak florası üzerinde olumlu tesirleri olduğu bilinmektedir. Nizamlı kızılcık tüketimi, güzel bağırsak bakterilerinin ölçüsünü artırır. Ayrıyeten bu bağırsak bakterilerinin şeker hastalarının glikozu daha âlâ metabolize etmelerine yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Ülseri önler

Kızılcıklar mide için de yararlıdır. Mide astarınıza yapışan bakteriler ülserlere neden olabilir yahut daha da berbatı mide kanserine yol açabilir. Araştırmalar, kızılcık polifenollerinin mideyi bu ülserlerden koruyabileceğini göstermektedir.

Hafızayı korur

Kızılcıklar beyni hafıza kaybından müdafaada hayati bir rol oynayan iki besin içerir. Kızılcıklarda bulunan antioksidanlar, DNA’ya ziyan verebilecek ve beyinde iltihaplanmaya neden olabilecek ziyanlı hür radikalleri yok eder. Kızılcık bu sayede Alzheimer hastalığı gelişme riskini azaltabilir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş