Gündem

HÜS hastalığı nedir? HÜS açılımı nedir? 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Bolu’nun Yuva köyünde kusma, ishal ve karın ağrısı şikayetleri devam ediyor. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, olay sayısının 98’e ulaştığını, bunlardan 53’ünün çocuk olduğunu açıkladı. ‘HÜS’ olarak bilinen Hemolitik Üremik Sendrom riskine dikkat çekiyor. Pekala, HÜS nedir? HÜS hastalığı açılımı nedir?

HÜS NEDİR?

Hemolitik üremik sendrom (HÜS), kılcal damar kanaması sonucu Anemi, akut böbrek yetmezliği ve düşük trombosit düzeyi ile tanımlanır. En sık görülen formu, kanamalı ishal yapan E. coli (başlıca O157:H7 serotipi) enfeksiyonlarının kimilerinde görülen bir komplikasyondur.

BELİRTİLERİ

Çocuklarda görülen klasik HÜS olayları E. coli O157:H7 serotipinin nedenolduğu kanlı ishalden sonra meydana gelir. Etiyolojide çoğunlukla verotoksin ( E.Coli) ve shiga toksin ( Shigella dysanteria tip 1) sorumludur. Bakterinin neden olduğu yangı reaksiyonu sonucu gelen polimorfonükleer nötrofillere (PMN) bağlanan toksin molekülleri bu hücreler tarafından taşınarak kanda yayılır. Toksin, Gb3 isimli reseptörler taşıyan hücrelere gelince onlara bağlanır, içlerine girip onları öldürür (PMN’lerde Gb3 reseptörü yoktur). Kılcal damarların epitelleri bu reseptörleri taşıdığı için hastalığın birinci kademesinde kalın bağırsağı çevreleyen damarlar hasar görüp kanarlar, ishalin kanlı olması bu yolla olur.

İkinci kademede, böbrek kılcal damarlarına ve böbrek endoteline bağlanan toksin orada bir enflamasyon tepkiye neden olup akut böbrek yetmezliğine neden olur. Bunun sonucu kan temizlenemez, idrar üretimi azalır yahut durur, ödem, yüksek tansiyon ve akciğer ödemi meydan gelir.

Kan damarlarının hasara uğraması pıhtılaşma sistemini harekete geçirir. Bunun sonucu kandaki trombosit sayısı azalır. Şayet çok büyük bir azalma olursa öteki kanamalar durdurulamaz, deri altında kanamalar (hematom ve purpuralar) görülür, ancak iç kanamalar seçkindir.

Trombositlerin damar duvarlarında birikmesi duvar yüzeyinin artık düzgün olmamasına neden olur. Kan akışı sırasında geçen alyuvarlar bu çıkıntılara takılarak yırtılırlar yahut hasar görürler. Alyuvar sayısındaki bu düşüşe hemolitik anemi denir. Şayet bu anemi değerli bir seviyede olursa dokulara gereğince oksijen gitmemesine neden olur, kan nakli gerekir.

ÖTEKİ ORGANLAR

Toksin başka kılcal damarlara da ulaşabildiği için öteki organlar da etkilenebilir. Bu yüzden nörolojik meseleler (havale, baş ağrıları, koma, afazi vs.), karaciğer, pankreas, kalp sıkıntıları olabilir. Genelde bu çeşit problemler nadirdir ve en önemli olaylarda görülürler.

ÇEŞİTLERİ

HÜS, E. coli O157:H7 enfeksiyonlarının %2,7’sinin akabinde görülür. Nadir olarak Shigella enfeksiyonlarının akabinde da görülebilir.

Yetişkinler de HÜS emsal belirtiler ve patoloji gösterir lakin bu, Şiga toksininin değil, aşağıda sıralanan hastalıkların seçkin bir sonucudur: AIDS, antifosfolipit sendromu (Lupus ve genelleşmiş çok pıhtılaşma ile ilişkili), doğum sonrası böbrek yetmezliği, malign hipertansiyon, skleroderma ve kemoterapi (mitomisin, siklosporin, sisplatin ve bleomisin).

Üçüncü bir HÜS tipi Kalıtsal HÜS’tur. HÜS olaylarının %5,10’nu oluşturur, kompleman sisteminin denetim dışı aktifleşmesine neden olan kalıtsal bir sıkıntıdır. Sık tekrarlanan trombozlar yüzünden vefat oranı yüksektir.

HÜS en çok 6 ay ile 4 yaş ortasında görülür.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ