Gündem

Hollanda’da eşcinsel erkekler maymun çiçeği virüsüne karşı aşılanacak 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Hollanda hükumeti, maymun çiçeği hastalığına yakalanma riski yüksek olan eşcinsel erkekler, transseksüeller ve seks emekçilerinin kısa mühlet içinde aşılanmaya başlanacağını açıkladı.

Aşılamada öncelik, HIV virüsüne karşı muhafaza sağlayan “PrEP” isimli ilacı kullanan yahut kullanım sırasında bulunan 2 bin bireye tanınacak.

Hollanda sıhhat otoriteri, ülkede daha çok eşcinsel erkekler ortasında ortaya çıktığını belirttiği maymun çiçeği virüsünün, ay sonunda Amsterdam’da gerçekleşecek onur yürüyüşü devrinde artabileceği tasası taşıyor.

Hollanda

Uzmanlara nazaran, hadise sayıları her geçen gün artıyor. Hollanda Halk Sıhhati ve Etraf Enstitüsü (RIVM) 30 Temmuz – 7 Ağustos tarihleri ortasında gerçekleşecek olan dünyaca ünlü Amsterdam Onur Yürüyüşü (Pride Amsterdam) ve başka kentlerdeki onur aktiflikleri sırasında maymun çiçeği virüsü salgının daha fazla yayılabileceği ikazında bulundu.

Hollanda Sıhhat Bakanlığı, RIVM’nin önerisi doğrultusunda, risk kümelerinin maymun çiçeği virüsüne karşı aşılanmasına karar verdi.

Sıhhat Bakanı Ernst Kuipers, öncelikli olarak AIDS’e neden olan HIV virüsüne karşı muhafaza sağlayan “PrEP” isimli ilacı kullanan Amsterdam’daki 2 bin kişinin aşılanacağını bildirdi.

Sıhhat otoritelerine nazaran, PrEP kullanan ya da bekleme listesinde bulunan 2 bin erkek ve transseksüel, maymun çiçeği hastalığı için yüksek riske sahip bir küme.

Maymun çiçeği aşısı, yaklaşık 32 bin bireye uygulanacak. Bunların, HIV virüsü taşıyan ya da cinsel yolla bulaşan bir hastalığa yakalanma riski yüksek olan eşcinsel erkekler, transseksüeller ve seks personelleri üzere, yüksek risk kümesine dahil şahıslar olduğu belirtildi.

Bu kümeye dahil olan şahıslar, sıhhat kuruluşları tarafından davet edilerek, dört hafta ortayla ikişer doz çiçek aşısı uygulanacak. Çiçek hastalığı aşısı, maymun çiçeği hastalarında da müdafaa sağlıyor.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) bilgilerine nazaran, 58 ülkede yaklaşık 7 bin maymun çiçeği virüsü hadisesi saptandı. Bu hadiselerin yüzde 80’i ise Avrupa kaynaklı.

Örgüt, bu ayın sonunda maymun çiçeği virüsü hastalığı konusunda global bir kriz durumu ilan edilip edilemeyeceğine ilişikin bir kıymetlendirme toplantısı yapacak. Hastalık, şu anda WHO açısından en yüksek ihtar seviyesinde.

Bu haber BBC tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. BBC tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı biçimiyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuksal muhatabı BBC kurumudur.

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş