Gündem

Hepatit B virüsüne dikkat: 2 dakikada 1 kişiyi öldürüyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Hepatit B virüsüne dikkat: 2 dakikada 1 kişiyi öldürüyor

Uzmanlardan ikaz: “2 dakikada 1 kişiyi öldürüyor, lütfen tarama testi yaptırın”

“Lütfen her erişkin hayatında en az bir sefer tarama testi yaptırsın”

İSTANBUL – 28 Temmuz Dünya Hepatit Günü münasebetiyle gerçekleştirilen programda hepatit virüslerinin dünyada milyonlarca kişiyi etkilediği söz edilirken, tarama programlarının değerine dikkat çekildi. Uzmanlar, ” Hepatit B virüsünün dünyada 240 milyon taşıyıcısının olduğu bilinmekte. Dakikada 2 kişi Hepatit B virüsüne bağlı komplikasyonlardan kaybedilmekte, lütfen her erişkin hayatında en az bir sefer Hepatit B ve C ile ilgili tarama testi yaptırsın” diyerek uyardı.

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü münasebetiyle Viral Hepatitle Savaşım Derneği ve Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği iş birliğinde İstanbul‘da bir otelde basın toplantısı düzenlendi. Programda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Lideri Prof. Dr. Fehmi Tabak, Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği İdare Şurası Üyesi, İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, ile TKAD İdare Şurası Üyesi Prof. Dr. Murat Akyıldız konuşmacı olarak yer aldı. Toplantıda hepatit enfeksiyonlarının oluşturduğu tehlikelere dikkat çekilirken, hastalıklara tarama konusunda şuur oluşturulması gerektiği belirtildi. Hepatit B, Hepatit C ve Hepatit Delta virüslerinin oluşturduğu tesirler ve tedavi süreçlerine ait bilgi verildi. Toplantıda çok sayıda kişinin belirtisiz ilerleyen hastalığın taşıyıcısı olduğundan haberdar bile olmadığına vurgu yapıldı.

“Dakikada 2 kişi Hepatit B virüsüne bağlı komplikasyonlardan kaybediliyor”

Programda konuşan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi ve Viral Hepatitle Savaşım Derneği Lideri Prof. Dr. Fehmi Tabak, “Hepatit B virüsü açısından düşündüğümüz vakit tüm dünyada 240 milyon taşıyıcısının olduğu bilinmekte. 2-3 milyon ortasındaki kişinin ülkemizde hepatit-B virüsünü taşıdığı kestirim edilmekte. Tüm dünya ölçeğinde baktığımız vakit bu 240 milyonun yüzde 8’i yalnızca teşhis almıştır. Çoklukla Hepatit B,C olsun HIV enfeksiyonu sessiz giden hastalıklar olduğu için yüzde 15-20’si dünya ölçeğinde tanınmakta gerisi tesadüfen, taramalarla yahut çok ileri evresinde siroz yahut karaciğer kanserine neden olduğu için daha istenmeyen bir durumda hastalar karşımıza gelmekte. Hepatit B virüsü tüm dünyada yılda 1 milyon kişinin vefatına neden olmakta. Baktığımız vakit dakikada 2 kişi Hepatit B virüsüne bağlı siroz ve karaciğer kanseri üzere komplikasyonlardan kaybedilmektedir. Ülkemizde 3 milyona yakın taşıyıcımız var, 400 bine yakını bunun fakında. Tedavi muhtaçlığı olan 700 bin kişinin 100 yahut 200 bininin tedavi altında olduğu gerisinde kesinlikle bir halde ortaya çıkarılarak tedavi edilmesi gereği bir gerçektir. 300-400 bin civarında da ülkemizde kronik Hepatit C olgusu bulunmakta. Hepatit C’nin B’den farkı neredeyse büyük çoğunluğu kronik hepatite dönüşmekte. Hepatit B’de bu oran yüzde beşler civarındadır. Bu iki virüs yılda 1 milyon 300 bin kişinin vefatına neden olduğu bir gerçek. Damar yoluyla bağımlılarımız gitgide artmakta, bunların yüzde 30 ila 50’lere yakın neredeyse yarısı enjektör paylaşımından ötürü Hepatit C’yi alabilmekte ve kronikleşmekte” dedi.

“2021’de tedavi alan hasta sayısı 122 binden 115 bine düştü”

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği İdare Şurası Üyesi, İstanbul Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sabahattin Kaymakoğlu, “Hepatit B, Delta ve C virüsü, kronik bir enfeksiyona yol açtığında karaciğerde yavaş yavaş iltihaplanma ile fibrozis, bağ dokusunun artışı, karaciğerin sertleşmesi ve karaciğer sirozuna kadar ilerleyen bir süreci başlatıyor. Tedavi edilmedikleri takdirde bu virüslerle olan enfeksiyon, karaciğer sirozu, karaciğer kanseri ve karaciğer yetersizliği ile sonuçlanıyor ve hastalar bu tablo içinde şayet karaciğer nakli olamazlarsa kaybediliyorlar. Türkiye’de yaklaşık 900 bin civarında karaciğer sirozlu hasta vardır: Yaklaşık 80 bin civarında şahısta de karaciğer kanserli hasta vardır. Hepatit B virüsünü artık zararsız hale getirebiliyoruz, hepatit C virüsünü bedenden büsbütün atabiliyoruz, kişi tertemiz hale geliyor. Hepatit Delta virüsünün tedavisindeki başarımız biraz daha kısıtlı. Tedavi amacımız, Hepatit C taşıyan herkesi tedavi etmek. Ortalama 2 aylık bir tedavi ile kişi yüzde 98-100 ortasında değişen oranlarda çok yüksek bir muvaffakiyetle hepatit C’den büsbütün kurtuluyor. Her Hepatit B taşıyıcısını tedavi etmiyoruz, karaciğer hastalığı var ise onu tedavi ediyoruz. Maalesef toplumuzda sorun bireyde bir şikayete yol açmadıysa onun kıymetli olduğu algısı oluşmuyor. Covid pandemisi sürecinde hastalarımızın hastanelere ulaşması, sistemli takiplerinin yapılması konusunda maalesef handikaplar meydana geldi. Münasebetiyle 600-700 bin hastanın tedavi alması gerekirken, 2019 yılında tedavi alan hasta sayısı 122 bin, hasta olup da tedavi almayan daha çok kişi var. 2021 yılında tedavi alan hasta sayısı 122 binden 115 bine düştü. Takiplerini sistemli yaptırmaları konusunda çok hassasiyet göstermeleri gerekiyor onun için topluma bu değerli iletisi vermeliyiz. Lütfen her erişkin hayatında en az bir kere Hepatit B ve C ile ilgili tarama testi yaptırsın” formunda konuştu.

“Mutlaka aile bireylerinin de taranması gerekiyor”

Dünyada değerli sayıda bir nüfusun hepatit taşıyıcısı olduğunu söz eden TKAD İdare Şurası Üyesi Prof. Dr. Murat Akyıldız, tarama testleri yaptırılması konusunda vatandaşlara ihtarlarda bulundu. Prof. Dr. Akyıldız, hastaların sonraki süreçlerde daha ağır tablolarda karşılaşmaması için takiplerine ihtimam göstermesi gerektiğine vurgu yaparak, ” Covid pandemisi sırasında her yıl giderek artan tedavi almakta olan hasta sayısında ilerlemesi gerekirken tam bilakis bir düşüş yaşandı. Şimdi toplumda tedavi alması gereken hastaların 3’te ya da 4’te biri tedavi almakta. Kan ve cinsel yolla aile içi bulaş olduğu için kesinlikle aile bireylerinin de taranması gerekiyor” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Hasibe Karadağ – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş