Gündem

Hekimler İş Bırakma Hareketi Ne Vakit ?

Paylaş

Tabipler İş Bırakma Aksiyonu Ne Vakit ? Doktorlar, mecliste hazırlanan maddeyi proteste etmek gayesiyle 15 Haziran tarihinde iş bırakacak. Sıhhat Bakanlığı şimdi açıklama yapmadı.

Tabipler İş Bırakma Aksiyonu Düzenliyor 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve sıhhat emek-meslek örgütleri; TBMM Genel Kurulu’na sunulan, doktorlar ile sıhhat çalışanlarının haklarını gasp eden yasa teklifine karşı 15 Haziran 2022 Çarşamba günü G(ö)REV kararı aldı. G(ö)REV ile ilgili 14 Haziran 2022 günü çevrimiçi bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını yapan TTB Merkez Kurulu Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, sıhhat hizmetini birlikte üreten doktorların ve sıhhat çalışanlarının hakları için 11 örgütün büyük ve kıymetli bir yan yana gelişe imza attığını belirtti. Daha sonra her bir kurum temsilcisi kısa kelamlar alarak sıhhat alanındaki krizi, kendi alanlarından yaşadıkları sıkıntıları ve 15 Haziran G(ö)REV aksiyonuna taşıdıkları taleplerini lisana getirdi.

Tabipler İş Bırakma Hareketi Basın Açıklaması

“Tüm Tabipleri, Sıhhat Emek-Meslek Örgütlerinin Bütün Bileşenlerini 15 Haziran’da 1 Günlük İş Bırakmaya Davet Ediyoruz” diyen Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, daha sonra ortak basın açıklamasını okudu.

Sıhhatte Dönüşüm Programı ile piyasalaşan; hastayı müşteri, hastaneleri işletme, bizleri köle gören Türkiye sıhhat sistemi; pandemi ve krizlerin tesiriyle gitgide tıkanmaktadır. Sıhhat sisteminin tıkanmışlığının tahlili için sistemi gözden geçirip değiştirmek yerine; bizlere şiddet, yoksulluk, istifalar, göç, liyakatsizlik, niteliksiz eğitim, performans dayatması, mobbing, baskılar halka ise konutlarda oluşan sanal kuyruklar, aylarca sonrasına alınabilen randevular, gitgide artan kalemlerle cepten ödemeler, kamusal sıhhat hizmetlerini tüketen düzenlemelerle özel hastanelere teşvik, sıhhatte eşitsizlik reva görülmektedir. Bizler; şifa vermek için, sağlıklı bir toplum için bu meslekleri seçenler, daima sağlıksızlık dayatan ve bununla beslenen bu sistemin içinde vazifemizi yapamıyoruz. Koruyan değil hastalık üreten bu sistem daha fazla hasta, daha fazla hastalık ile kâr etmeyi hedeflerken, bizlere de mesleksel tatminsizlik, daha ağır geçen çalışma saatleri, daha uzun mesailer, daha büyük duygusal yük olarak yansımaktadır. Bu yılın daha mayıs ayında tabip göçü 938 sayısına ulaşmış, giderek artan intiharların en son örneği daha dün 9 Eylül Tıp Fakültesi’nde yaşanmışken ekran başlarında, Meclis kurul odalarında emeğimiz ve mesleklerimiz ile adeta alay edilmektedir. Oyalama taktikler ile çabamız zayıflatılmaya çalışılmaktadır. Lakin yılmıyoruz, biz her bir can için inatla tedaviyi sürdüren, ısrarla ömrü savunanlar, mesleğinin inadını, umudunu koruyanlar, haklarımız için çaba vermeye devam ediyoruz, edeceğiz.

Tabipler İş Bırakma Hareketi Hakkında Konuşan Fincancı : “Sağlık Sistemi Yürümüyor”

Taleplerimizi süreç boyunca lisana getirdik, yollara düştük, memleketin her yanını beyaza boyadık. Lakin aylardır “çıktı çıkacak, müjdemiz var, yeni düzenleme kapıda, bu ay gelecek” kelamları ile oyalama taktikleri devreye konuldu. Komiteden geçen ve bugün Meclis’e getirilecek, içinde bizlere, taleplerimize, haklarımıza yönelik hiçbir düzgünleştirme içermeyen bu maddeyi kabul etmiyoruz. “Bu maddeyi geri çekin” diyoruz. Yarın haklarımız için vazifede olacağız, yarın üretimden gelen gücümüzü kullanacağız, yarın acil hadiseler, ağır bakım ve onkoloji hadiseleri dışında hizmet üretmeyeceğiz. Birçok kez söyledik, bir kez daha bilinsin; bu ne birinci ne de son eylemimizdir. Bu geçirilmeye çalışılan içi boş yasaya olan itirazın aksiyonudur. Daha uzun vadeli misyonlardan sakınmayacak bir krizin içinde olduğumuzdan kimsenin kuşkusu olmasın. Topluma da davetimizdir, öncesinde de olduğu üzere yanımızda olun, taleplerimiz hepimiz için, daha düzgün bir sıhhat sistemi için. Sizler de biliyorsunuz, farkındasınız; bu sıhhat sistemi yürümüyor. Yarın tüm ülkede omuz omuza yan yana emek bizim kelam bizim sıhhat hepimizin diyeceğiz.

Tabipler İş Bırakma Aksiyonu Hakkındaki Bildiriye İmza Atan Kuruluşlar

Aile Doktorları Dernekleri Federasyonu (AHEF)

Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN)

Birinci Basamak Sıhhat Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS)

Genel Sıhhat Çalışanları Sendikası (Genel Sağlık-İş)

Tabip Birliği Sendikası

Doktor ve Öbür Sıhhat Çalışanları, Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Sendikası (Hekim Sen)

Kamu Diş Doktorları Derneği (KADHED)

Sıhhat ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES)

Tabip ve Öbür Sıhhat Çalışanları, Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Kamu Vazifelileri Sendikası (Tabip Sen)

Türk Dişhekimleri Birliği (TDB)

Türk Tabipleri Birliği (TTB) 

(BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) Kaynak : Türk Tabipler Birliği Basın Bülteni


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş