Personel Sağlık

Hekim İntiharları 112 Acil Fm

Paylaş

Son günlerde üst üste gelen doktor intiharı haberleri, elbet hepimizi üzen ve düşündüren bir mevzudur.Gerçek sayı bilinmemekle birlikte tabip intiharları azımsanmayacak sıklıktadır.

Genel popülasyonla karşılaştırıldıklarında tüm tıbbi nedenlere bağlı vefatlar bakımından hekim olmak düşük risk içerirken, yalnızca suiside bağlı vefatlar bakımından hekimler olağan popülasyondan daha çok risk altında bulunmuşlardır.(1) İntihar sonucu ölen doktorların ruhsal otopsisinin yapıldığı bir çalışmada; ölenlerin birçoklarında depresyon, alkol yahut husus kullanım bozukluğu olduğu, iş yerinde sorunlar yaşadıkları bildirilmiştir.(2) Doktor intiharlarında doktorların ölümcül metotları bilme ve bu kaynaklara erişebilme kolaylıkları tamamlanmış intiharı arttırmaktadır.

Azalmış iş tatmini, tükenmişlik, doktora yönelik şiddete maruz kalma vb) üzere doktorluk mesleği ile ilgili olabilen sıkıntılara; doktorluk ile alakalı olmayan, evlilik, aile, meslekle ilgili meseleler, mobinge maruz kalma, ağır gerilimle alakalı olabilen sıhhat sıkıntıları da eklendiğinde depresyon üzere pek çok ruhsal sorunun ortaya çıkması kaçınılmaz görünmektedir.

Bir çalışmada tabiplerin %73.4’ünün ruhsal hastalıklarını bu bahisteki uzmanlardan çok ailelerine ve arkadaşlarına söylediklerini lakin %12.9’u bir uzmana açıkladıklarını bildirmişlerdir.(3) İngiltere’de gerçekleştirilen bu çalışmada; İngiltere’deki şahsî bilgilerin elektronik kaydının hastaneler ortasında çok sayıdaki bilgisayarla kontaklı olduğu, bunun öteki çalışma arkadaşlarının bu bilgilere erişim mümkünlüğünü arttırdığı yorumu yapılmıştır.(3)

Ferdî datalara ulaşım noktasında eczane, hastane kayıt vb, ünitelerden psikiyatri başvurusu, teşhis, ilaç raporu vb, bilgilere ulaşma mümkünlüğü, tabipler dışında başka sıhhat işçisi ve vatandaş için de dert verici olabilmektedir. Ruhsal dayanak alma, psikiyatrik bir hastalık sahibi olma, toplum tarafından damgalanma (stigmatizasyon) ve dışlanmaya neden olabilmektedir. Bütün bu sebepler müracaat ve dayanak almayı önleyebilir.

Son yıllarda artan toplum temelli hizmet uygulamaları, hastane yatak sayısı vb üzere takviye sunma araçlarına karşın, ruh sıhhati ile ilgili sistemli ve kâfi yardım almak konusunda birtakım ülkelerle karşılaştırıldığında hala yetersizlikler kelam bahsidir. Bu durum da tertipli tedavi alımını etkileyen bir mevzudur. Dünya Sıhhat Örgütü datalarına nazaran; ülkemizde 100 bin kişi başına düşen psikiyatrist sayısı 3.8 iken; örneğin İsviçre’de 45.1’dir. Öteki Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye; Fransa (22.3), Almanya(20.8), Yunanistan (%16.9), İspanya (10.1), Makedonya (10.1), üzere ülkelerden hayli geridedir.

Uzun mühlet sessiz kalarak hastalıklarını kimseye söylememe, günlük işlerini yerine getirme, belirli etmeme eforu nedeniyle iş arkadaşları, hatta eşleri tarafından da farkedilmeyebilir ve ne yazık ki lakin ani bir formda mevt tablosu ile karşı karşıya kalındığında kişinin sorunu ile ilgili farkındalık gelişebilir.Yaşadığımız bu üzücü tabip intiharları bağlamında, mevzuya yönelik kişisel ve toplumsal farkındalık gelişmesi, tabibe yönelik şiddet başta olmak üzere doktorların çalışma şartlarının uygunlaştırılması vb meselelerin giderilmesi ile ilgili faal çalışmalar yapılması son derece kıymetlidir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş