Gündem

Hamileler “ağrısız” uygulamayla olağan doğuma özendiriliyor 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesinde vazifeli anestezi ve bayan doğum uzmanları, ağrıyı azaltan uygulamayla anne adaylarını olağan doğuma teşvik ediyor.

Anne bebek sıhhatini korumak ve sezaryenle doğumun önüne geçmek için hastanenin anestezi ve bayan doğum tabipleri, iki yıl evvel, birçok hastanede bulunmayan Ağrısız Doğum Polikliniğini faaliyete geçirdi.

Burada anestezi tabipleri, olağan ve sezaryen doğum hakkında bilgilendirdikleri hamileleri, dertlerini gidererek olağan doğuma özendiriyor.

Doğum sürecinde alınan onay sonrası epidural anestezi uygulanan hamileler, 7/24 fiyatsız sunulan bu uygulamayla ağrı ve sızı hissetmeden bebeklerini dünyaya getiriyor.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Kolu’ndan Prof. Dr. Ayşenur Dostbil, AA muhabirine, bayanların yaşadığı en şiddetli ağrının rahim kasılmasından kaynaklı doğum ağrısı olduğunu söyledi.

“Çok fazla yanlış bilgi var”

Doğum sancılarının hamilede yorgunluk ve gerilime neden olduğunu söz eden Dostbil, şöyle konuştu:

“Ağrısız doğumda rahim kasılmalarını baskılamadan doğumun da ilerisini deprese etmeden yalnızca kasılmalar sırasındaki ağrıyı hissettirmiyoruz. Ağrısız doğumda sakat kalma, bel ve baş ağrısı üzere hamileleri olağan doğumdan uzaklaştıran çok fazla yanlış bilgi var. Burada hastaya verilen lokal anestezik doz, kasılma sırasındaki ağrısını azaltacak lakin hareketini ve kasılmasını engellemeyecek kadar düşük dozda. Doğuma kadar izlediğimiz hastalarda hiç ağrı olmuyor ve konforlu doğum yapıyor.”

Dostbil, deneyimli ellerde tüm kurallara uyularak yapılan ağrısız doğumun yan tesir ve riskinin çok düşük olduğuna ve bu sırada kullanılan ilaçların bebeğe ziyanının olmadığına işaret etti.

“Hastaların telaş ve tasası gideriliyor”

Hastanenin bayan doğum kliniğinde misyonlu Doç. Dr. Emsal Pınar Topdağı Yılmaz da sezaryenden daha çok olağan ve ağrısız doğum yaptırdıklarını aktardı.

Ağrısız doğum poliklinik sürecini anestezi tabipleriyle yürüttüklerini belirten Yılmaz, “Yaşanmışlıklar, travmalar, öğretiler, hastanın tasa ve kaygısı bu durumu baltalıyor ve doğum yaklaştıkça hasta sezaryene daha çok yöneliyor. İşte burada, ağrısız doğum polikliniğinde hasta bilgilendirilip süreci nasıl yaşayacağını, sezaryendeki komplikasyonları, olağan ve ağrısız doğum avantajlarını öğreniyor. Böylelikle hastaların dert ve kaygısı gideriliyor.” diye konuştu.

Yılmaz, kliniklerindeki aylık ortalama 90 doğumdan 70’inin ağrısız olduğunu söz ederek, hamilelere bu tekniği önerdi.

Kelam konusu sistemle bebeğini kucağına alan diş tabibi Zeynep Bayramoğlu da hiç ağrı yaşamadan doğum yaptığını söyleyerek, “Poliklinikte bütün detaylar anlatılıyor. Hastalar ağrıdan korkup sezaryene yönelmesin. Hakikaten hastane takımı bu mevzuda harika. Tüm hastalara tavsiye ederim. Doğum sonrası bebek ve benim için çok rahat geçti.” tabirini kullandı.

Bayan doğum hekimi da olan Dr. Öğretim Üyesi Gamzenur Şenocak ise doğum korkusu yüzünden hamilelerin sezaryene yönelmesini istemediklerini vurgulayarak, “İki çocuğumu ağrısız doğumla doğurduğum için tüm hamilelere ve hastalarıma bu sistemi tavsiye ediyorum.” dedi.

AA / İlhami Erkılıç – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş