Gündem

Güneş Yanığı Deri Kanseri Riskini Arttırıyor

Paylaş

Deri kanseri tüm Dünya’ da en yaygın görülen kanser çeşitidir. Her 5 şahıstan biri hayat mühleti içinde deri kanseri tanısı alıyor. Bu kanserleri önlemenin çok kolay ve uygulanabilir bir yolu var; o da güneşten korunmak. Prof. Dr. Gülsüm Gençoğlan, çocuklukta bir kere bile güneş yanığı geçirmenin, ileri yaşlarda deri kanseri riskini 3 kat artırdığını söylüyor.

Deri kanseri‘nden korunmak için güneşten korunmayı bilmek ve uygulamak çok değerlidir. Bilhassa güneşin dik olarak geldiği ve UV şiddetinin fazla olduğu saatlerde mümkünse dışarı çıkmamaya ihtimam gösterilmelidir. Bu saatler tıpkı vakitte hava sıcaklığının da fazla olduğu saatler olduğundan bilhassa anne adayları, yaşlılar ve çocuklar açısından güneş çarpması, tansiyon yükselmesi ya da düşmesi, yanıkların ve lekelenmelerin önlenmesi için bu saatlere dışarı çıkılmamasına itina gösterilmesi faydalı olacaktır.

Güneşli günlerde kıyafet seçimi nasıl olmalıdır?

Güneşten korunmanın birinci basamağı mekaniktir. Yani giysiler ve şapka ile güneşin derimizle temasını minimize etmeliyiz. Kumaşın cinsi bile korunmada tesirli oluyor. Örneğin polyester ve yün, pamuklu kumaşlara nazaran UV ışınlarını daha çok emer. Kumaşın UV ışını emen kimyasallarla yıkanması korunmayı arttırır. Ultraviyole ışınlarının kumaşlardan da geçebildiğini biliyoruz. Çok ince ve açık renkli kumaşlardan bu geçiş daha ağır olurken, koyu renkli kumaşlardan geçiş daha azdır. Bu nedenle çok ince ve açık renkli eserler güneşin şiddetinin fazla olduğu periyotlarda tercih edilmemelidir.

Güneş hami kullanımı nasıl olmalıdır? 

Güneşten esirgeyici kremlerimizi güneşe çıkmadan 15-20 dakika evvel sürmeliyiz. Kremlerin tesirleri 3-4 saat kadar sürmektedir. Korunmanın devamı için de 3-4 saatte bir tekrarlamak gerekmektedir. Lakin güneş kremi kullanıyoruz diye denetimsiz güneşte kalmak da ziyan getirecektir. Zira koruyucular makul oranda ve müddetlerde etkilidirler. Temel olarak mineral filtreli ve kimyasal filtreli olmak üzere 2 tip güneşten kollayıcı formu bulunur. Hamilelerde ve çocuklarda mineral filtreli güneşten koruyucuları öneriyoruz.

Hangi cilt tipinde deri kanseri riski yüksektir?

Güneşli iklim neslinde olan ülkelerde beyaz derili, açık renk gözlü, kızıl saçlı şahıslar, esmer ciltli şahıslara nazaran daha fazla risk altındadır. Deri tipi ayırt etmeksizin çocukluğunda ağır güneş yanıkları geçirenler, ailesinde deri kanseri hikayesi olanlar, organ nakli geçirmiş hastalar, uzun mühlet korunmasız güneş altında vakit geçirenler ve geçirmiş olanlar, uzun vadeli güneşlenenler ve solaryuma girenler deri kanseri riski altındadırlar. Tüm bu riskli kümelerin kanserden korunmasında güneşten korunma altın kuraldır.

Mevcut benlerde süratli büyüme olması, yeni ben çıkışı, bende kızarıklık, kaşıntı ya da kanama olması halinde vakit kaybetmeden Dermatoloji doktoruna danışılmalıdır. Yeniden bilhassa yeni çıkıp süratli büyüyen, kanama gösteren yahut göstermeyen, yara ya da kabarıklıklara da deri kanseri açısından tarama yapılması gerekir. (BSHA- Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

BÜLTEN


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ