Gündem

Günde 2 Bardak Süt Laktoz İntoleransını Önleyebilir

Paylaş

Süt, insan bedeni için besleyici bedeli son derece yüksek bir besin olduğundan çocukluk periyodunda alınmadığında gelişim bozukluğu ve laktoz şekerinin bedende parçalanamaması sonucu ortaya çıkan laktoz intoleransı üzere meselelere neden olabiliyor. Uzmanlar, bunun önüne geçilebilmesi için çocukların her gün 2 bardak süt içmesi gerektiğini söylüyor.

Günde 2 Bardak Süt Laktoz İntoleransını Önleyebilir!

Prof. Dr. Neriman İnanç, “Çocukluk devrinde süt tüketiminin sistemli olmaması halinde bedenin ürettiği laktoz enzimi azalır. Ayrıyeten, uzun mühlet süt tüketmemiş şahıslarda sütün içerdiği laktozun sindirimini sağlayan enzimler, salgılanma yeteneğini kaybetmeye başlar ve laktoz intoleransıyla karşılaşılabilir. Türkiye’de maalesef gereğince süt tüketilmediği için bu sorun her beş şahıstan birinde karşımıza çıkmaktadır.” diyerek süt tüketiminin artması gerektiğini vurguladı.

“Laktoz intoleransı rastlanan çocuklarda süt tüketimi katiyetle bırakılmamalı”

Sütün içerisinde bulunan iyot, demir, çinko, folik asit, B-12, B-6, E ve A vitamin ve minerallerinin eksikliği durumunda çocukların zihinsel gelişiminin direkt olarak  etkilemektedir. Vitamin ve mineral yetersizliğinin giderilmesiyle zihinsel gelişimde oluşabilecek geriliklerin önüne geçilebileceğini belirten İnanç, “Özellikle laktoz intoleransı rastlanan çocuklarda süt tüketimi mutlaka bırakılmamalı, bilakis yarım çay bardağı ile başlayıp her gün artan oranlarda süt sistemli olarak öbür besinlerle birlikte tüketilmelidir.” dedi. (BSHA- Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

BÜLTEN


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş