Personel Sağlık

GÖMÜLÜ 20 YAŞ DİŞ OPERASYONLARI 112 Acil Fm

Paylaş

 • Gömülü 20 Yaş Operasyonu

20 yaş dişi iltihabı yahut apsesinin belirtileri :

 1. Ağrı (kendiliğinden yahut üstüne basınca).
 2. Şişlik (ağız içerisinde yahut yüzde) ,
 3. Kızarıklık ,
 4. Çene altındaki lenf bezlerinin şişmesi.

Yutkunma zorluğu.Ağzın kapatılamaması yahut kapatınca 20.yaş dişi üzerindeki diş etinin ısırılması, baskı olması.

20 yaş dişlerinin ziyanları : Öndeki dişe baskı yaparak çapraşıklığa neden olabilir.Öndeki dişte çürüğe neden olabilir.İltihap için uygun bir ortam yarattığından vakit zaman ağrı ve şişliğe neden olabilir.Mevcut iltihap, bedenin zayıf bir anında kana karışıp; kalp, böbrek, beyin, eklemler üzere hayati organlara yerleşebilir ve hayati tehlike yaratabilir.

 • 20 yaş dişi iltihabının tedavisi :

Öncelikle antibiyotik tedavisi ile akut durumdaki iltihabın kronikleştirilmesi gerekir. (Burada bulunan iltihap, antibiyotik kullanımı ile yalnızca kronikleşmektedir. Büsbütün temizlenememektedir. Bu nedenle antibiyotik kullanımı sonrasında şikayetlerin geçmesine aldanarak dişin çekilmesinden vazgeçilmemelidir.)

 • Gömülü Diş :

Gömülü dişler, ağız cerrahisinde en sık görülen olgulardır. Ağızda sıklıkla alt-üst 20 yaş dişleri, üst çene köpek dişleri ve nadiren alt-üst çene küçük azı dişleri gömülü kalabilir. Gömülü dişler bazen hiç belirti göstermez ve şikayete neden olmaz. Bazen de, çok büyük şikayetlere neden olabilirler.Varlığı saptandıktan sonra, şikayete neden olsun ya da olmasın gömülü dişlerin kesinlikle çekilmesi gerekmektedir.Gömülü dişlere bağlı oluşabilecek şikayetler şunlardır:

Bulundukları bölgeye bağlı olarak, vakit zaman baş, kulak, göz ağrılarına neden olurlar.

 • Bilhassa yarım gömülü dişler ile dişeti ortasında ve gömülü dişle bir önündeki komşu diş ortasında uygun temizlenemeyen bir bölge bulunacaktır. Burada biriken yemek artıkları sonucunda oluşan mikroorganizmalar, daima yinelenen enfeksiyonlara, komşu dişte çürüklere neden olur.
 • Gömülü 20 yaş dişleri, yer darlığı nedeniyle sürmeye (çıkmaya) çalışırlarken öndeki dişlere basınç uygularlar. Bu basınç sonucunda, bilhassa tek esaslı ön küme dişlerde kaymalar ve yer değiştirmeler oluşur. Bu nedenle bilhassa Ortodontik Tedavi gören çocuklar ve gençlerde, 20 yaş dişlerinin sürme durumları çok sıkı takip edilmelidir.
 • Kemik içerisinde gömülü olan dişler, bir kesecik içerisinde bulunurlar. Vakit içerisinde bu kesecik değişime uğrayarak, kist oluşmasına neden olabilir. Oluşan kistler, vakitle çok büyük boyutlara ulaşarak çene kemiğini zayıflatır ve çene kırıklarına bile neden olabilir.Apse ve Kist Operasyonları ( Apikal Rezeksiyon ) Apikal Rezeksiyon Operasyonunun Yapıldığı

Durumlar:Diş kökünün yapısal yahut şekilsel bozukluğu nedeniyle kanal tedavisi’nin tam yapılamaması , Diş üzerinde çıkarılamayan bir onarımın varlığı nedeniyle kanal tedavisi yapılamaması , Kanal Tedavisi sırasında alet kırıldıysa , kırılan aletin kesinlikle çıkarılması gerekiyorsa, aleti çıkarmak maksadıyla ,Yapılmış kanal tedavisine karşın hastanın ağrısının devam ettiği durumlarda , Diş kökünde kist oluşan olaylarda ,Diş kökünün kemik içerisindeki 1/3 uç kısmının kırılması durumlarında.

 • 20 YAŞ DİŞLERİ

20 yaş dişleri 17-26 yaşları ortasında sürmesi gereken 3. büyük azı dişleridir.

20 yaş dişleri ağızda en sonda yer alan dişlerdir. Ulaşılması ve görülmesi sıkıntı olan bir bölgede olduklarından ötürü fırçalanması ve bakımı öteki dişlere nazaran daha sıkıntı olabilmektedir. Yetersiz fırçalamaya bağlı olarak 20 yaş dişleri basitçe çürüyerek ağrılara ve ağız kokusuna yol açmaktadır.

20 yaş dişleri kimi durumlarda çenedeki yer darlığı sebebiyle çıkamazlar. Tam olarak gömülü (hem diş eti hem çene kemiği altında kalan ağızda hiç görülmeyecek şekilde) kalabildikleri üzere diş etinin altında yarı gömülü kalarak ağız ortamıyla alakalı hale gelebilirler. Bu durumda diş etinden çıktıkları bölgede besinlerin sıkışmasına ve birikmesine yol açarak enfeksiyona neden olurlar. 20 yaş dişinin etrafındaki diş etinde şişlik ve kızarıklık, uzunluğuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrıya neden olan bu tabloya perikoronitis ismi verilmektedir.

Tam gömülü 20 yaş dişleri ise önündeki dişleri sıkıştırabilir, dişlerde çapraşıklık (eğrilik) yaratabilirler. Ayrıyeten komşu dişe baskı yaparak bu dişin çürümesine neden olabilirler. Uzun yıllar fark edilmeyen gömülü 20 yaş dişleri çene içerisinde büyük boyutlara ulaşan kistlere neden olarak önemli sıkıntılara yol açabilirler.

Rastgele bir meseleye yol açmasa bile öbür dişlerin düzgün sıralanmaları için 20 yaş dişlerinin ortodontik tedavi hedefiyle çekilmeleri gerekebilir. Bu üzere sebeplerden ötürü 20 yaş dişlerinin lokal anestezi ile sırf bulunduğu bölge uyuşturularak çekimi gerekmektedir.

20 yaş dişlerinin çekimi çene cerrahları tarafından yapılmalıdır.

20 yaş dişleri dışında bazen köpek dişleri ve küçük azı dişleri de gömülü kalabilirler. Ortodontik olarak (tellerle) yerlerine getirilemeyecek durumda oldukları saptandığında tıpkı halde operasyonla çekilmeleri gerekir.

 • OPERASYON SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Çekim sonrasındaki birinci gün tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama, pipet kullanma yahut gargara yapılmamalıdır. Birinci iki gün ılık, taneciksiz ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Her besin tüketimi ve diş fırçalamanın akabinde hekim tarafından önerilen antiseptik gargaralar kullanılmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar ve şayet önerildiyse antibiyotik tertipli kullanılmalıdır. Güzelleşme sürecini bozacağından ötürü için birinci 48 saat sigara içilmemelidir.

Süratli ve kâfi yapılan cerrahiyi takiben fazla ağrı oluşmaz ve oluşan ağrı hafif ağrı kesicilerle çarçabuk denetim altına alınır.

Yanaktaki ödem dişin durumuna nazaran ve şahıstan şahsa çok değişkenlik gösterir. Şişlik oluşmaması için yanak bölgesine birinci 24 saat soğuk tampon (buz kompres) yapılmalıdır. Hafif şişlik olması olağandır ve düzgünleşme için gereklidir.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş