Gündem

Gece yatarken ayak yanması neden olur? Yanan ayak sendromunun nedenleri ve tedavi için ipuçları 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Grierson-Gopalan Sendromu olarak da bilinen Yanan Ayak Sendromu, gecelerinizi kabusa çevirebilir. Ayak bileklerine kadar ulaşan ağrı noktaları, karıncalanma ve yanma…

Bu durum, geceleri de ortaya çıkan ve hayat kalitesini büyük ölçüde düşüren Huzursuz bacak sendromundan da kaynaklanabilir. Her iki hastalık da nöropatik bir kökene sahiptir, lakin küçük farklılıkları vardır.

Yanan ayak sendromu nedir?

Yanan ayak sendromu epizodik olarak ortaya çıkabilir. Yani, bu rahatsızlığın daha ağır olacağı ve hiç görülmeyeceği vakitler vardır.

Yanan ayak sendromu nadiren tek başına ortaya çıkar. Genelde tiroid sıkıntıları, eklem ağrıları, genel halsizlik üzere öbür sorunlarla birlikte görülür.

Lakin gece dinlenmesini etkilemesi nedeniyle kesinlikle araştırılması ve tedavi edilmesi gerekir.

Yanan ayak sendromu, ekseriyetle karıncalanma, ağrı yahut kaşıntı eşliğinde, ayağın tabanında ağır bir ısı, hatta yanma hissi ile ortaya çıkar. Bu his gündüz yahut gece ortaya çıkabilir ve değişken yoğunluktadır.

Yanan ayak sendromu belirtileri

Ana belirti yanmadır. Etkilenen şahıslar, ayak tabanlarından baldırlara kadar yükselen bir yanma hissi yaşarlar.

Hatta birçok insan dinlenmek için ayaklarını soğuk suya sokmak zorunda kalır. Ayak tabanlarında yanma ve bazen karıncalanma yahut şiddetli ağrı ile de yanan ayak sendromu ortaya çıkabilir.

Nedenleri

Araştırmalar, yanan ayak sendromunun otozomal bir özellik olduğunu, yani genetik olduğunu göstermektedir. Ailenizden biri bu durumu yaşamışsa, siz de yanan ayak sendromu için risk altındasınız demektir.

Birçok durumda, bu sendromun kaynağı nöropatidir. Yani bu durum, ayaklara ağrı sinyalleri gönderen kimi küçük hudut liflerinin farklılaşmasından kaynaklanmaktadır. Bayanları daha çok etkileyen yanan ayak sendromu, hayatın birtakım devirlerinde gelip giden bir durumdur.

B12 vitamini eksikliği öbür bir tetikleyicidir. B12 vitamini eksikliği hudut sisteminde problemlere yol açar. Birinci belirtiler kol ve bacaklarda karıncalanma ve yanma hissidir.

Ayaklardaki metatarsal hudutların sıkışması olan metatarsalji öteki bir nedendir. Bu durum, tertipli bisiklet sürenler ortasında yaygın bir problemdir.

Tiroid bozuklukları da ayaklarda yanma hissine neden olabilir. Yanan ayak sendromu ekseriyetle hipotiroidili şahıslarda sık görülen bir meseledir.

Yanan ayak sendromu diyabetle alakalı olarak da ortaya çıkabilir. Diyabet hastalarının tedavi edilmesi değerli olan birçok ayak sorunu yaşamaları olasıdır. Diyabet hastalarının bilhassa nöropatiye ve her türlü enfeksiyona yatkın olmaları, onların ayak sıkıntılarına yatkınlıklarını artırır. Bunun nedeni yüksek glikoz düzeyinin sonlar ortasındaki sinyallerin iletimini ve damarların direncini etkilemesidir.

Dolanım yetmezliği de bu durumu tetikleyebilir. Özellikle alt ekstremitelerde zayıf kan deveranı yanan ayak sendromuna neden olabilir. Ayrıyeten ödem, bacaklarda tartı hissi ve ayaklarda şişme görülebilir.

Alkolizm de nöropatiye ve ayaklarda yanma hissine neden olabilir. Çok terlemeye meyilli bireylerin ayakları da yanmaya yatkındır. Terlemeyi sınırlamak için kullanılan formüller sorunu kısmen ortadan kaldırır. Lakin, kimi durumlarda çok terleme daha önemli bir sıhhat probleminin belirtisi olabileceği için kesinlikle nedeni araştırılmalıdır.

Birtakım beşerler ayakkabı ve çorap seçimi nedeniyle ayaklarında yanma yaşarlar. Kimi çorapların üretiminde kullanılan dokumacılık gereçlerine alerjiniz olabilir. Bu gereçlerle temas yanma, batma ve kızarıklığa neden olur.

Nasıl teşhis edilir?

Yanan ayak sendromunun kökeninde birçok farklı neden olabilir. Pekala, teşhis nasıl yapılır? Bu duruma neyin sebep olduğu nasıl anlaşılır?

Fizikî muayene ile yanan ayak sendromu teşhis edilebilir. Uzman, rastgele bir şişlik, eklem sorunu, alerjik tepki vb. olup olmadığını öğrenmek için etkilenen bölgeyi araştırır.

Bir kan testi de yardımcı olabilir. Bu test, glikoz düzeylerini, muhtemel B12 vitamini eksikliklerini, tiroid sorunlarını vb. ölçmek için gereklidir.

Hudut işlev testleri de kullanılır. Elektromiyogram üzere bu testler de yardımcı olabilir. Kasların elektriksel aktivitesini ölçmek için kullanılırlar.

Yanan ayak sendromu tedavisi

En uygun tedavi için evvel sendromun ortaya çıkma nedenini belirlemek gerekir. Daha sonra ağrıyı azaltmak için hafif ağrı kesici ilaçlar reçete edilebilir. Soğuk su banyoları da tavsiye edilir, lakin bu banyolar kısa vadeli olmalıdır, aksi takdirde yanma hissi ağırlaşır.

Bir ayak hastalıkları uzmanı ile görüşülebilir. Uygun ayakkabı yahut tabanlık reçete edebilir.

Ayaklarda yanma hissinden mümkün olduğunca kaçınmak için birkaç kolay kuralı takip edebilirsiniz. Çorapsız ayakkabı giymekten kaçının, giyilen ayakkabıların kalitesini denetim edin, alkol tüketmeyin, gün boyunca susuz kalmayın ve deveran yetmezliğini önlemek için tertipli fizikî aktivite yapın.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş