Fazla D vitamini ziyanlı olabilir mi? 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Vvücuttaki yüzlerce süreçte yer alan D vitamini, sıhhat için en kıymetli besin unsurlarından biridir. Beden, birçok fonksiyonu yerine getirmek için D vitaminine gereksinim duyar.

D vitamini kemik sıhhati için en kıymetli vitaminlerden biridir, zira kalsiyumun daha güzel emilmesine yardımcı olur. D vitamini eksikliği, artan zayıflık ve kemik kırılganlığı ile karakterize bir hastalık olan osteoporozun ana nedenlerinden biridir.

Ayrıyeten kasların düzgün hareketi ve hudut iletilerinin beyinden bedenin öteki bölgelerine iletilmesi için D vitamini gereklidir. D vitamini, bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için de gereklidir.

Sağlıklı D vitamini düzeyleri

Ülkü D vitamini düzeylerine sahip olmak, farklı kanser cinsleri de dahil olmak üzere birçok hastalığın riskini azaltmaya yardımcı olur.

Bu nedenle, bedendeki sağlıklı D vitamini düzeylerini korumak çok kıymetlidir. Yaşa ve cinsiyete bağlı olarak beden için ülkü D vitamini düzeyleri şu şekiledir:

12 aya kadar bebekler: 10 mcg (400 IU)

1-18 yaş ortası çocuklar: 15 mcg (600 IU)

19-70 yaş ortası yetişkinler: 15 mcg (600 IU)

71 yaş üstü yetişkinler: 20 mcg (800 IU)

Gebe yahut emziren bayanlar: 15 mcg (600 IU)

Birtakım uzmanlara nazaran ise ülkü günlük D vitamini düzeyleri günde 2.000 ila 3.000 IU ortasında olmalıdır. Bu mevzu birçok uzman tarafından tartışılmaktadır.

D vitamini ziyanlı olabilir mi?

Olağanda D vitamini yumurta, mantar, yağlı balıklar ve süt eserleri üzere kimi besinlerden alınmasına ek olarak cildin güneşten gelen ultraviyole ışınlarına maruz kalması sayesinde doğal olarak üretilir. Besinlerde bulunan D vitamini az olduğu için kanda D vitamininin fazla olması pek mümkün değildir.

Lakin, D vitamini düzeylerini artırmak için bir öbür seçenek de destek almaktır. Desteklerle D vitamini alınması durumunda fazlalığı ziyanlı olabilir.

Kanda çok yüksek D vitamini konsantrasyonları (375 nmol/L yahut 150 ng/mL’den yüksek) bulantı, kusma, kas zayıflığı, baş karışıklığı, ağrı, iştahsızlık, dehidrasyon, çok idrara çıkma, susuzluk ve böbrek taşlarına neden olabilir.

D vitamini destekleri almaya başlamayı düşünüyorsanız, bu çeşit destekleri inançlı bir halde almak için kesinlikle bir uzmana danışın.

Sosyal Medyada Bizi Destekler Misiniz?
YOUTUBE     Kanalımız için     TIKLA
FACEBOOK   Sayfamız için      TIKLA
TWİTTER     Sayfamız için      TIKLA
İNSTAGRAM Sayfamız için      TIKLA
TikTok        Sayfamız için       TIKLA
ANDROİD    Uygulamamız için TIKLA
112AcilFm Kardeş Sitesi www.112acilfm.net
Eğlence - Kripto Para Haber Özel Web Sitemiz  www.webilginç.com

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.