Gündem

Fatima’nın hikayesi Kuzeybatı Suriye’de ilaca dirençli tüberkülozdan kurtulma..

Paylaş

Fatima, kuzeybatı Suriye’nin çatışma bölgesinde enfeksiyondan tedavi edilen ilk çoklu ilaca dirençli tüberkülozlu (ÇİD-TB) hastadır.

Halep’in Afrin ilçesinden 23 yaşındaki hasta, şu anda ülkenin bu bölgesinde tedavi bulan 23 ÇİD-TB hastasından biri ve tamamen iyileşen ilk şahıs.

Fatima, ablasından tüberküloza yakalandığında, evde ailesiyle beraber düzgüsel ve sağlıklı bir hayat yaşıyordu.

Sonraki 8 ayını Azaz’daki Mavi Hilal Hastanesi’nde düzenli tüberküloz tedavisi görerek geçirdi. Yine de durumu kötüleşti ve akciğerinin sağ tarafını çıkarmak için ameliyat oldu.

Enfeksiyon kaldı ve Ağustos 2020’de nüks yaşadı. TB mikobakterileri ve rifampisine direnme, süratli bir nükleik asit amplifikasyon testi olan Xpert MTB/RIF testi ile doğrulandı.

DSÖ/Avrupa’nın ev sahipliğinde bir öbek klinik uzman, Fatima’nın olayını sanal olarak gözden geçirdi ve kan testleri, X-ışınları, bakteri kültürü büyümesi ve hızlı deva duyarlılık testleri dahil olmak üzere bir takım araştırma önerdi. Bu son aşama doğru kontrol sonuçlarına dayanarak, kısa, hasta odaklı, tamamen oral bedakuilin içeren bir tedavi diyeti önerdiler.

Yerel tedavi ve yardımcı
Fatima, Nisan 2021’de süregelen tedavisi için Afrin’e geri gönderilmek istedi. Vakası mahalli tüberküloz merkezi klinisyeni Dr Ayoub Ismail tarafınca yönetildi ve kuzeybatı Suriye’deki TB odak noktası Dr Hasan İbrahim tarafınca izlendi. Dr İsmail’i klinik değerlendirme ve laboratuvar tabanlı izlemenin yanı sıra yeni tedavinin olumsuz yan etki riskini takip etmek ve azaltmak için gördü.

Fatima, tedavisi boyunca, tedavinin devamlılığını sağlayan ve ailesini enfeksiyon test önlemleri mevzusunda haber veren destekleyici bir evde bakım ekibi tarafınca ziyaret edildi. Ekip ek olarak, Fatima’nın bulaşıcı olmayan hale ulaştıktan sonra hızla topluma yeniden entegre olmasına izin vermek için psikososyal yardımcı sağlamış oldu. O ve ailesi iki haftada bir önemli oranda yemek sepeti aldı.

Dr İsmail, “Bugün, 20 Ocak 2022, kapsamlı bir tıbbi değerlendirmeden sonrasında, Fatima’nın çoklu ilaca dirayetli tüberkülozdan tamamen iyileştiğini gördük” dedi. “Artık tamamen iyileşti, bütün tüberküloz semptomları gitti, kilo aldı ve enerji seviyeleri ve zihinsel sağlığı düzeldi. Tıbbi radardan, topluluğun değerli bir üyesi olarak hayata dönene kadar, onu bir sene süresince üç ayda bir seyretme amacıyla görmeye devam edeceğiz.”

DSÖ, 2019’dan beri verem ilaçları, laboratuvar ekipmanı, sarf malzemeleri ve yiyecek sepetleri dahil öteki malzemeleri sağlayarak ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ile üçgenleme içinde esenlik çalışanı için tahsil ve kapasite geliştirme sunarak Afrin TB merkezini desteklemektedir.

KAYNAK:euro.who.in


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ