Gündem

Etin yerini alan 6 yiyecek 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112acilfm haber-

Önerilen asgarî protein alımı, günde kilogram başına 0,7 ila 1 gram ortasındadır. Genel olarak, bu tavsiye yalnızca et olarak algılanır ve bu da beslenme dengesizliğine ve çok doymuş yağ alımına yol açar.

Daha az et ve daha fazla bitkisel protein tüketmek obezite, kalp ve damar hastalıkları ve birtakım kanserlerin riskini azaltır. Kırmızı etin sonlandırıldığı Akdeniz diyeti üzere bir beslenme hali ile daha fazla zerzevat tüketmenin çeşitli hastalıkları önlediği kanıtlanmıştır.

Lakin kırmızı et diyette azaltılırken, gerekli protein de sağlanmalıdır. Et proteinlerini değiştirmek için bitkisel proteinler açısından en güçlü besinler olan tam tahıllar, baklagiller ve kuruyemişlere yönelmek gerekecektir.

Et değerli bir protein kaynağı olduğu kadar demir ve B12 vitamininin de düzgün bir kaynağıdır. Pekala besin eksiklikleri yaşamadan kırmızı et nasıl azaltılır yahut büsbütün bırakılır?

Etin yerini almak için birçok alternatif vardır. İşte istikrarlı bir diyette etin yerini alan 6 yiyecek.

Seitan

Et yerine alternatif eserler denilince akla birinci gelen besin birden fazla vakit tofu oluyor. Lakin, etsiz yemek yapmak isteyenlerin kâfi protein almalarını sağlayan öbür bir bitki bazlı eser daha var.

Bu, buğday unundan yapılan ve “vejetaryen eti” olarak da bilinen bir hamur olan seitandır. Seitan et kadar protein (100 gram seitan başına yaklaşık 25 gram) içermesinin yanı sıra dokusu, rengi ve tadıyla da pişmiş ete benzeri.

Soya peyniri

Etin yerini alan en tanınan besinlerden biri soya peyniri tofudur. Nötr tadı, başka bileşenlerin lezzetini emmesine müsaade verir. Pişirilmeden evvel marine edildiğinde, birçok tarifle güzel sarfiyat ve lezzet verir.

Tofu, protein (100 gram başına 8 gram protein), demir, kalsiyum ve magnezyum açısından varlıklı ve kalorisi düşüktür.

Mercimek

Birinci bakışta, bir modül kırmızı et ile bir kase yeşil mercimek ortasında bir bağ kurmak kolay değil. Lakin vejeteryanlar ve veganlar için en değerli besinlerden biri yeşil mercimektir, zira protein ve demir içeriği çok yüksektir.

Mercimek, bedene et kadar protein sağlayan baklagillerdir. 100 gram yeşil mercimek 24 gram protein içerir.

Mercimek, beden için çok değerli ve eksikliklerinden vejeteryanların sıklıkla korktuğu bir mineral olan demir açısından da zengindir.

Badem

Bir avuç badem her vakit yeterli pişmiş bir etten daha az etkileyici olacaktır. Lakin görünüşe aldanmayın, zira bademleri etin yerini alabilecek yiyecekler yapan 2 ana özelliği vardır.

Birincisi yüksek protein içerikleridir. 100 gram badem 25 gram protein içerir. İkincisi ise badem yağ açısından hayli varlıklı olsa da bilhassa bedenin güç için kullandığı yağlar içerir. Ayrıyeten E vitamini içeriği yüksektir ve güçlü bir antioksidandır. Kalorisi yüksektir, bu nedenl ölçülü tüketilmelidir, fakat diyette kesinlikle bulunmalıdır.

Kuru fasulye ve nohut

Fasulye protein açısından varlıklı olmasının yanı sıra lif açısından da zengindir. Sindirim sıkıntılarından korkuyorsanız, 12 saat suda beklettikten sonra pişirebilirsiniz.

Nohutun da birçok sıhhat faydası vardır. Lif ve protein içeriği yüksek olan nohutlar, tıpkı vakitte vitamin ve mineraller de içerir. Fasulyede olduğu üzere, nohutu da uzun müddet suda bekleterek pişirirseniz düzgün sindirilir.

Tahıl-baklagil karışımları

Diyetinizde hiç et bulunmuyorsa, her vakit aklınızda bulundurmanız gereken bir şey vardır; bitkisel ve hayvansal proteinlerin yapısı farklıdır. Hyvansal proteinler beden için gerekli olan 9 amino asidi de içerir, fakat bitkisel proteinler hepsini içermez.

9 amino asit zincirini tam olarak bulmak için bitkisel protein kaynaklarını birleştirmek gerekir. Ve bunu başarmanın en yeterli yolu, 9 amino asidin hepsini bulmanızı sağlayacak olan tahılları ve baklagilleri birleştirmektir. Pirinç-fasulye, pirinç-mercimek, makarna-böğürtlen, irmik-nohut yahut mısır-fasulye karışımlarına öğünlerinizde yer açın.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş