Gündem

Ege Üniversitesinde robotik paraganglioma ameliyatı yapıldı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Ege Üniversitesi (EÜ) Hastanesi’nde transperitoneal yoldan robotik paraganglioma (tümör) ameliyatı olan hasta, cerrahi müdahaleden 3 gün sonra taburcu edildi.

Hastanede yapılan yazılı açıklamaya nazaran, karın ağrısı ve yüksek tansiyon şikayetleriyle hastaneye başvuran hastanın yapılan tetkiklerinde karın bölgesinde beden ana damarları üzerinden 5 santimetre çapında kitle tespit edildi.

EÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Kısmında vazifeli öğretim üyeleri Doç. Dr. Murat Özdemir, Doç. Dr. Tayfun Yoldaş ve Opr. Dr. Tufan Gümüş tarafından hastaya transperitoneal yoldan robotik paraganglioma ameliyatı yapıldı. Hasta ameliyattan 3 gün sonra taburcu edildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite hastanesinin Türkiye’de sıhhat alanında birincilerini, bilim dünyasına ve literatüre kazandırmaya devam ettiğini belirtti.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Kolu öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Özdemir de paragangliomaların bedende boyun, göğüs içi, karın boşluğu üzere birçok yerde bulunabildiğini ve önemli seviyelerde yüksek tansiyona neden olduğunu aktardı.

Paragangliomaların ender görülen ve tedaviye dirençli kitleler olduğunu belirten Özdemir, “Karın içerisinde büyük damarlara yakın olan bu kitlelerin ameliyatı epey risklidir ve çok dikkat gerektirir. Ameliyat sırasında en ufak bir dokunma ile hastanın tansiyonu çok önemli seviyelere çıkabilir. Bu yüzden hem cerrahi hem de anestezi olarak yüksek riskli hastalardır.” değerlendirmesinde bulundu.

AA / Tezcan Ekizler – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş