Gündem

Dyt. Tanoğlu: Kilo almadan sigarayı bırakmak mümkün 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Obezite, önlenebilir vefat nedenleri ortasında sigaradan sonra ikinci sırada yer alıyor. Bu kapsamda sigarayı bırakmanın sıhhate yararlarının “az bir miktar” kilo alınmasından çok daha yüksek olduğunu söyleyen Medicana Kadıköy Hastanesi Psiko-Diyetisyeni Dyt. Maria Tanoğlu, davranış değişikliği ve beslenme tahlilleriyle kilo almadan sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu da ekledi.

Sigara içmenin oral bir bağımlılık olduğunu, insanların onun boşluğunu yemek yiyerek doldurmak isteyebileceğini belirten Tanoğlu, “Yapılan araştırmalar, sigarayı bıraktıktan sonraki birinci aylarda kiloda artışın olabileceğini gösteriyor. Fakat sigarayı bıraktıktan sonra; Tat alma duyusunun arttığını ve yiyeceklerin tat ve kokusu daha yeterli hissedildiği bilinir. Nikotinin bedenden uzaklaşması sebebiyle metabolizma suratında bir ölçü azalma yaşanabilir. Tüm bu durumlar size kilo artışı olarak geri dönebilir. Lakin rahatlayın, davranış değişikliği ve beslenme tahlilleri ile bu tasadan kurtulmak mümkün” dedi.

DAHA SIK MEYVE TÜKETİN DAHA FAZLA SIVI ALIN

Kilo almadan sigarayı bırakmak için davranış değişikliği yapmanın kural olduğunu vurgulayan Tanoğlu,  Oral alışkanlık olan sigara yerine farklı bir oral destek yapılması gerektiğini belirtti. Tanoğlu, “Özellikle kuru meyveler, muz ve turunçgillerin tüketimini arttırın. Zira Potasyum, B ve C vitamini sigara bağımlılığının bir numaralı düşmanıdır. Sarı kantaron, yeşil çay, beyaz çay vb. bitki çayları, maden suyu, limon ekli su üzere sağlıklı alternatifler tercih edilmelidir. Kafeinli içecekler, sigara içme isteğini uyandırabilir. Bu nedenle günde en fazla 2-3 kere denetimli olarak tüketmekte yarar vardır” halinde konuştu.

Sigara içme isteğini azaltmak için öteki ipuçları da veren Dyt. Maria Tanoğlu, hususla ilgili şu tekliflerde bulundu:

“Vücutta oluşan gerilim hormonunu azaltan süt ve süt eserleri sigara içme isteğini de azaltıyor. Öğün ortalarında acıktıkça, yoğurt, kefir, süt, ayran tüketebilirsiniz.

“Sigara sonrası nikotin yokluğunu; nikotin sakızı, dilaltı tablet ya da bantlar ile destek edebilirsiniz.

“Sebzelerin gücünden faydalanın. Kereviz, kabak, patlıcan, fasulye, salatalık, brokoli üzere sebzeler sigaranın tadını tesirler. Bu sebzelerin nizamlı tüketimi, sigaranın artık hoşunuza gitmesini engelliyor. Bilhassa salatalığı günün her vaktinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

“Daha fazla hareket edin. Azalan metabolik suratınızı yürüyüş, yüzme üzere antrenmanlarla arttırabilirsiniz.”


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş