Gündem

Düzmece güneş gözlüklerine dikkat 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Düzmece güneş gözlüklerine dikkat

SİİRT – Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Dr. Öğretim Üyesi Şaban Kılıç, yaz sıcaklarının artmasıyla piyasaya düşen uydurma güneş gözlüğü takmak konusunda göz hastalıklarına neden olabileceği konusunda vatandaşları uyardı.

Dr. Şaban Kılıç, güneş ışınlarına karşı kollayıcı olması ve göz sıhhatini muhafazası emeliyle kullanımı kıymet arz eden güneş gözlükleri, sahteleri tercih edildiğinde tam aksisi bir tesir ile önemli hastalıklara yol açabildiğini söyledi. Dr. Kılıç, “Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi katiyen merdiven altı yerlerden rastgele bir güneş gözlüğü alınmaması. Kesinlikle optisyenlerin olduğu gözlükçülerden güneş gözlüğü seçmek gerekiyor. Güneş gözlüğü düzgün seçilmediği takdirde vatandaşların gözünde önemli külfetlere yol açabilmekte. Zira güneş gözlüklerinde kaplamalar var bu kaplamalar nitekim güneşten gelebilecek ziyanlı ışıkları korumadığı üzere vatandaşında gözüne ziyanlı ışınların geçmesine neden olmakta. Buda önemli hastalıklarla sonuçlanabilmekte. Kesinlikle hastalarımızın dediğim üzere gözlükçülerden güneş gözlüğü seçmelerini tavsiye etmekteyiz” dedi.

Gözlük almak isteyen vatandaşların bilindik yerlerden almalarını tavsiye eden Uzman Optisyen Hüseyin Şen, kimi merdiven altı gözlüklerin körlüğe neden olabilecek kadar tehlikeli olduğu ikazında bulundu. Şen, “20 yıldır optik kesiminde çalışıyorum. Bölgemizde bilhassa yaz aylarında hava sıcak olduğu için Ultraviyole ışınları gözlere ziyan veriyor. Vatandaşlar bilhassa gözlük alırken optik mağazalarından almasını öneriyoruz. Merdiven altı satılan gözlükler göz sıhhati için ziyanlıdır. Vatandaşlarımızın gözlük mağazalarından güneş gözlüğü almalarını öneriyoruz” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Selami Deniz – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş