Gündem

Dr. Dündar: “Bilinçsizce yapılan spor sakatlık riskini arttırıyor” 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Dr. Dündar: “Bilinçsizce yapılan spor sakatlık riskini arttırıyor”

Yazın spor sakatlanmalarına dikkat

Spor tabipleri sakatlanmalara karşı uyardı

Türkiye‘deki 150 spor tabibinin 2’si Gaziantep’te

GAZİANTEP Türkiye’de çok bilinmeyen ve az sayıda bulunan spor doktorları vatandaşları spor sakatlanmalarına karşı uyardı. Gaziantep’te misyon yapan 2 spor tabibinden biri olan Dr. İbrahim Dündar, bilinçsizce yapılan sporun ağır sakatlanmalara yol açabildiğini söyledi.

Korona virüs salgınının tesirini yitirmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte spora tartı verilmesi sakatlıkları beraberinde getiriyor. Bilinçsizce yapılan spor ağır sakatlıklara yol açabilirken Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mücahitler Ek Binası’nda misyonlu Spor Doktorları Ömer Özkan ve İbrahim Dündar, vatandaşları spor sakatlanmalarına karşı uyardı.

Spor hekimliği her hastanede yok

Türkiye’deki hastanelerde sonlu sayıda bulunan Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Spor Hekimliği kısmı, bölgedeki atletlere sıhhat hizmeti sunuyor. Amatör ya da profesyonel atletlerin rastgele bir fizikî yaralanmaları sonucunda kısa müddet içerisinde iyileşebilmelerini sağlayan spor tabipleri sakatlıkları başarılı tedavi sistemiyle kısa müddette güzelleştiriyor.

“Sporcu yaralanmasına birinci tanıyız biz koyuyoruz”

Gaziantep’te 2 yıldan beridir misyon yaptığı aktaran Spor Tabibi Uzman Dr. Ömer Özkan, şuanda Gaziantep’te yalnızca 2 spor tabibi olduğunu kaydetti. Spor hekimliğinin özel bir branş olduğunu söyleyen Özkan, “Sporcuların yaralanmaları, bunların takibi, geri dönüşleri sporla alakalı rastgele bir bilgi danışmanlık doping üzere mevzularda takviye oluyoruz. Spor hekimliğinin bir cerrahi bir müdahalesi yok dahili branşlar ortasında sınıflandırılıyor. Lakin yaralanma meydana geldikten sonra atletin cerrahiye yönlendirilmesi kararında da yeniden bizde bulunuyoruz. Sportmen yaralanmasında birinci tanıyı biz koyuyoruz. Şuan yavaş yavaş bize başvuran atlet sayımız artıyor” tabirlerini kullandı.

“Spor hekimliği çok bilinmiyor”

Dr. Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2 yıldır vazife yaptığı söz eden Spor Doktoru Uzman Dr. İbrahim Dündar, spor hekimliğinin çok bilinmediğini vurguladı. Atlet yaralanmaları ve rehabilitasyonlarının yanı sıra atletlerin beslenmesi, ilaç ve doping konusunda atletlere yardımcı olduklarını kaydeden Dündar, “Günlük ortalama 15-20 civarı hastamız oluyor. Atlet sıhhat raporları, lisans muayenelerini yapıyoruz. Daha çok sportmen yaralanmaları ve onların rehabilitasyonuyla ilgileniyoruz. Bizim ortopedi’den farkımız onlar cerrahi gerekliliğe bakıyor. Cerrahi müdahalede bulunabiliyor. Bizim ilaç ve tedavinin akabinde idman dayanağı sağlıyoruz” tabirlerine yer verdi.

“Bilinçsizce yapılan spor sakatlık riskini arttırıyor”

İhlas Haber Ajansı / Önder Olgun – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş