Dört aylık bebeğin 300 binde bir görülen rahatsızlığı Konya’da şifa buldu 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Dört aylık bebeğin 300 binde bir görülen rahatsızlığı Konya‘da şifa buldu

Antalya‘da 5 dakika kalbi duran ve müdahaleyle çalıştırılan 4 aylık Aisha bebek, Konya‘da ameliyat edildi

KONYA Doğuştan kalp yetmezliği olan ve kalbinin durması sonucu hastaneye kaldırılan 4 aylık bebek, 300 binde bir görülen rahatsızlığına Konya‘da geçirdiği ameliyatla şifa buldu.

Antalya‘nın Alanya ilçesinde yaşayan Özbekistan asıllı Orzigul Djuraeva ile Nasritdinov Sherzod çiftinin 4 ay evvel Aisha ismini verdikleri kız bebekleri dünyaya geldi. Çiftçin bebekleri Aisha Nasritdinov rahatsızlanınca ilçedeki bir sıhhat kabinine götürüldü. Burada sıhhat denetiminden geçirilen 4 aylık bebek, ileri tetkikler için Antalya Eğitim Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan Aisha Nasritdinov’a 300 binde bir görülen Alcapa sendromu tanısı konuldu. Tedavisi devam eden bebek Aisha Nasritdinov, arrest (kalbin pompalama işlevinin ortadan kalkması) olarak kalbi durdu. Yapılan müdahale ile kalbi çalıştırılan 4 aylık bebek, Konya Kent Hastanesine sevk edildi. Burada tedavi altına alınan ve ameliyat edilen Aisha bebek hayat gayretini kazandı.

“Ameliyatla ilgili bir sorunumuz olmadı”

Konya Kent Hastanesi Çocuk Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nin sorumlu doktoru Murat Şimşek, Aisha bebeğin hastanelerine Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi’nden geldiğini belirterek, “Orada arrest hikayesi vardı. Genel durumu olağan, 3 aya kadar rastgele bir semptomu olmayan Alcapa dediğimiz bir sendromu var. Alcapa sendromu genelde yeni doğan devrinde her vakit semptom veren bir hastalık değil. Kalbi besleyen koroner damarlardan bir tanesi akciğer atardamarından çıkıyor bu çocukta. Tesadüfen orada arrest olduktan sonra Antalya Eğitim Araştırma Hastanesinde pediatrik kardiyolog tarafından teşhis konuldu. Yaklaşık üç gün orada yetmezlik tedavisi gördü. Böbrek ve karaciğer işlevleri gerilemişti. Kalp kardiyak işlevleri da gerilemişti. Kalp yetmezliği vardı. Buraya geldikten sonra kalbi destekleyen tedavilere başladık. Öncelikle operasyona hazırladık. Operasyona hazırladıktan sonra geçen hafta pazartesi günü de ameliyatını yaptık. Ameliyatla ilgili bir problemimiz olmadı çok şükür. Artık çabucak hemen olağan kardiyak işlevlere sahip” dedi.

“Bu hadiseler 300 bin doğumda bir görülüyor”

Bu hadiselerin 300 bin doğumda bir görüldüğünü aktaran Dr. Murat Şimşek, “Çok az gözüken bir sendrom, Aisha bebeğin bahtı teşhis alması. Sanssızlığı ise arrest olması. Yani kalbi yaklaşık 5 dakika durdu lakin hayata tutundu. Zira çok organ yetmezliğine gitmişti. O yüzden bizim için kıymetli, çok uğraştığımız bir olay oldu. Artık düzgün, 2 gün içerisinde taburcu olacak. Bundan sonra da takiplerini yapacağız” biçiminde konuştu.

Kendi hislerini anlatan Dr. Mehmet Şimşek, “Çok makus durumda aldığınız bir bebeğin büsbütün olağana dönmesi çok memnun ediyor insanı. Birebir vakitte da çok berbat teşhislerle gelen hastalarımız var ancak hiç kimsenin haberi olmadan bir şey olup da teşhis alan hastalar da var. Bu türlü hastalarda olağan daha dramatik gelişiyor. Yani beklenilen bir şey olmadığı için hastalığın sürecini aile de bilmediği için bir anda bebeğin sıhhatine kavuşması bizi ekstradan memnun etti. Bundan sonra inşallah takiplerinde de bir sorun olmazsa bir daha ameliyat olması gerekmeyecek Aisha’nın. O da bir sevindirici yanı o yüzden mutluyuz” diye konuştu.

Aisha Nasritdinov’ın babası Nasritdinov Sherzod, “Benim bebeğim 4 ay evvel doğdu Alanya’da. Bebeğim yeterliydi hasta değildi, kendi aile hekimimize falan götürmüştük. Her şey düzgündü. Çocuğum 3 ay sonra arrest oldu. Alanya’dan Antalya’ya gönderdiler, orada da 5-6 gün bekledik. Antalya’dan da helikopter ile Konya’ya gönderdiler şimdiki hekimimize Murat beyefendiye. Ameliyat gerekiyordu ve oldu. Artık hepsi yeterli, herkese teşekkür ediyorum. Konya’da biz çok şad kaldık” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / İbrahim Uzman – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ