Gündem

Doç. Dr. Şahin: Vertigo tedavi edilebilen bir sıkıntıdır 112 Acil Fm Haber

Paylaş

112 Acil Fm Haber

Vertigonun aslında hastalık değil, birçok farklı hastalıkta kendini gösteren bir belirti olduğunu tabir eden Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Şahin, “İnsanlar, vertigonun kronik olduğunu, hayat boyunca devam edeceğini düşünüyor. Halbuki yapılan özel testlerle saptanabilen vertigo, ekseriyetle süreksiz ve tedavi edilebilirdir” dedi.

Vertigonun mide bulantısı, kusmanın eşlik ettiği bir baş dönmesi hissi olduğunu belirten Yeditepe Üniversitesi Hastalıkları Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Mehmet İlhan Şahin, çoklukla kulak hastalıklarının vertigoya neden olduğunu fakat bazen beyin, beyincik, omurilik üzere merkezi hudut sistemiyle ilgili hastalıklardan da kaynaklanabildiğini söyledi.

Vertigonun kimi vakit yalnızca baş dönmesiyle kendini gösterdiğine değinen Doç. Dr. Şahin, “Bazı şahıslarda buna kulak çınlaması, basınç hissi, işitme kaybı üzere belirtiler de eşlik edebiliyor. Bu nedenle şikayeti olanların kesinlikle kulak burun boğaz ya da nöroloji uzmanına gitmesi gerekir” açıklamasında bulundu.

“TEDAVİ ALTTA YATAN NEDENE NAZARAN DEĞİŞİYOR”

İnsanların ekseriyetle vertigodan korktuğunu ve vertigoyu kronik hastalık olarak düşündüklerini vurgulayan Doç. Dr. Şahin, vertigonun gerçek teşhisle tedavi edilebildiğini ve çoklukla süreksiz olduğunu söyledi. Fakat gerçek teşhis koyulmayıp hakikat tedavi uygulanmadığında vertigonun kronikleşebileceğini de vurgulayan Doç. Dr. Şahin, “Yapılan muayene sırasındaki birtakım bulgularla hastaya ‘sende vertigo var’ diye teşhis konulmaz. Hastada yaptığımız birtakım özel istikrar ve işitme testleriyle vertigoyu ortaya çıkaran sebebi, hastalığı bulmaya çalışırız. Tedavi de bu doğrultuda uygulanır. Bu nedenle ‘vertigonun tedavisi yok’ üzere cümleler hakikat değildir. Vertigoyu ortaya çıkaran hastalık belirli olduğunda tedavi de ona nazaran değişir” dedi.

HER BAŞ DÖNMESİ VERTİGO DEĞİLDİR

Hastaların birçoklarının da yanlış bildiği üzere her baş dönmesinin vertigo olmadığının altını çizen Doç. Dr. Şahin şöyle konuştu: “Vertigo kimi hastalarda çok ani ve süratli gelişir; bir müddet devam eder, akabinde büsbütün geçer.  Fakat yıllar içinde tekrar tekrar eder. Kimilerinde da hafif seyredip vakitle ilerler. Lakin her baş dönmesi vertigo değildir. Vertigoda; etraf ya da kendi dönüyormuş üzere bir his oluşur. Kimi hastalar, gözü kararıp istikrarını kaybettiğinde de ‘başım dönüyor’ der. Lakin bu, bizim için tıbbi olarak vertigo değildir. Örneğin düşük tansiyon durumunda işinin;  oturduğu ya da yattığı yerden kalktığında gözünün kararıp kulağının çınladığı durumlarda oluşan istikrar kaybı da vertigo değildir. Hasebiyle gerçek teşhis çok değerlidir.”

“HER YAŞTA ORTAYA ÇIKABİLİYOR”

Vertigonun farklı yaş kümelerinde, farklı hastalıklarla görüldüğünü de tabir eden Doç. Dr. Şahin, “Çocuklarda, orta yaşta, ya da yaşlı bireylerde görülen vertigonun hastalıkları farklıdır. Çocuklarda erken yaşlarda azken ergenlerde biraz daha fazla görülür. Orta yaştaki erkek ya da bayanlarda migrene bağlı vertigo olabiliyor. Hem çocuk hem yetişkinlerde kulak iltihaplarına yahut iç kulak hastalıklarına bağlı vertigo da sık görülür. Vertigo tümür kaynaklı da olabilir ve ileri yaşlarda istikrar organının dejenerasyonuna bağlı olarak da görülebilir.” Biçiminde konuştu.

“BAŞDÖNMESİYLE BULANTI VE KUSMA VARSA DİKKAT”

Şikayetlerin kesinlikle önemsenip tabibe başvurulması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Şahin son olarak şu ikazlarda bulundu:

“Daha evvel hayatında hiç baş dönmesi yaşamamış; bir gün bir gece ansızın başlayan baş dönmesi, beraberinde bulantı, kusma üzere şikayetleri olan hastaların vakit kaybetmeden acil servislere başvurması gerekli. Zira bu durumu yaratan neden beyin, beyincik bölgesindeki kanamalar olabilir. Şayet hasta; bir müddettir tekrarlayıcı halde hatta kısa vadeli bile olsa baş dönmesi yaşıyorsa tekrar kulak burun boğaz muayenesi ve nörolojik muayene için tabibe başvurmalı. Bulantı ve kusmanın eşlik ettiği baş dönmeleri, hastaların hayat kalitelerini etkileyen, iş yapmalarını, araç kullanmaları engelleyen, hatta bazen düşmelerine de neden olabilen önemli bir durumdur. Bu nedenle ihmal edilmemeli.”


Demirören Haber Ajansı / Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş