Personel Sağlık

Diş Sıkma – Bruksizm (Bruxism) 112 Acil Fm

Paylaş

Diş gıcırdatma ya da diş sıkma olarak bilinen bruksizm önemli baş ağrılarına, eklem ağrılarına neden olan ve çoklukla fark edilmeyen, kasların dişlere çok yüksek kuvvetler uygulamasıdır.

Bruksizm – Kısa Kısa

 • Bruksizmi olan bireyler çoklukla farkında değildir.

 • Çeneden çok baş ağrısı, şakaklarda ağrı olarak kendini gösterir.

 • Diş eti ağrısı ile sıklıkla karıştırılır.

 • Tedavisi Masseter Botoks uygulaması ile desteklenebilir.

 • Çene ekleminden sesler gelmesine neden olabilir.

 • İleri durumlarda kulak çınlaması, uğultu üzere seslere neden olabilir.

Ekseriyetle geceleri uyurken ortaya çıkan bruksizm ile en fazla, gerilimin ağır olduğu vakitlerde karşılaşılmaktadır. Çağdaş dünyanın tanınan hastalıklarından birisidir.

Diş sıkma nasıl anlaşılır?

 • Sabahları uyanınca baş ağrısı varlığı,

 • Dişlerdeki çıkıntılı alanların düzleşmesi,

 • Çiğneme kaslarında fazla fonksiyon görmeden ağrımaya başlaması,

 • Uyurken gelen dişlerin birbiri üzerinde kayma sesleri,

 • Çene ekleminden seslerin gelmesi.

 

Diş sıkması tedavisi var mıdır?

Öncelikli olarak gözden kaçırılmaması gereken nokta diş sıkmaya neden olan ruhsal etkenlerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu kademeler sırasında diş sıkmasının verdiği ziyanları minimuma indirmek için kalınlığı hekim tarafından belirlenen splint yapılır. Bu splintler bir ölçü kalındırlar ve en az 3-4 ay kadar kullanılması önerilmektedir.     

Plak kullanımı ne vakit yapılmaktadır?

Plaklar genel olarak geceleri kullanılmaktadır. Lakin şiddetli diş sıkması gündüz de devam eden bireylerin gündüzleri de kullanmaları gerekebilmektedir. Dişler fırçalandıktan sonra takılması muhtemel çürük, diş taşı birikimi, ağız kokusu vb durumların önüne geçecektir.

 

Splint kırılır mı?

Splintler vakitle deforme olabilmekte, sıkmanın tesirine bağlı olarak çatlayabilmekte ve kırılabilmektedirler. Bu üzere durumlarda kullanmaya devam edilmemeli, tekrardan yapılması gerekmektedir.

 

Splint tek seansta biter mi?

Splint tedavisi ölçü, uygulama ve çokça denetim seanslarından oluşan bir süreçtir. Bu süreç içerisinde tahminen de en kıymetlisi denetimlerdir. Zira vakitle kapanışımız değişebilmekte ve değişen kapanış bağlantısına nazaran tekrar düzenleme yapılması gerekmektedir.

 

Splint bakımı

Splintler, sabun ile ağızdan çıkarılınca yıkanmalıdır. Ya da protez temizleyici solüsyon, tabletler kullanılarak hijyenlerinin devamlılığı sağlanmalıdır. Diş macunu kullanılması önerilmemektedir. Zira, macunların içeriğindeki aşındırıcılar plak yüzeyinde çiziklere neden olabilmektedir. 

Botoks uygulaması diş sıkanlarda yapılabilir mi?

Diş sıkanlarda botoks uygulaması genel olarak splint uygulaması ile bir arada yapılmaktadır. Tek başına botox uygulamasının kâfi olduğu durumlar olduğu üzere hiç tesir etmediği durumlar da kelam mevzusudur. Botox uygulaması masseter kası dediğimiz çiğnemenin ana kası olarak görebileceğimiz büyük bir kasın ilgili bölgesine ya da bölgelerine yapılır. 

 

Baş ağrısı diş sıkma ile ilgili midir?

Diş sıkanlarda sıklıkla görülen belirtilerden bir tanesi bilhassa şakaklar bölgesinden yayılan baş ağrılarıdır. Lakin baş ağrısı pek çok durumda görülebilmektedir. Bu nedenle baş ağrısı üzerine algoloji, nöroloji üzere alanlarda da pek çok tedaviler uygulanmaktadır.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş