Personel Sağlık

Diş Nasıl Fırçalanır? 112 Acil Fm

Paylaş

  • Ağız bakım eserlerini nasıl seçmeliyim?

Piyasada çok çeşitli ve cazip kılınan pek çok eser olması sizi şaşırtabilir. Seçim yaparken onaylanmış ve diş doktorunuzun tavsiye ettiği eserleri satın almaya dikkat etmelisiniz. En güzel diş macunu ve en güzel fırça hangisidir sorularının karşılığı, kişinin ağız durumuna nazaran değişebilir.

  • Bir diş fırçasını ne kadar kullanabilirim?

Genelde 3-4 ay kullanılabilir. Diş fırçasının bozulduğunu kıl demetlerinin birbirinden ayrılmasından, dağılmasından ve eğilmesinden anlayabilirsiniz. Sert kıllı fırçalar dişlerinize ziyan verebilir. Çocuklar ise şimdi gerçek fırçalamayı tam olarak uygulayamadıklarından daha çabuk fırça eskitirler.

  • En gerçek diş fırçalama tekniği hangisidir?

Öncelikle fırça 45 derecelik bir açıyla dişe yaklaştırılmalı ve dişin eni doğrultusunda ileri-geri hareketlerle fırçalanmalıdır. En son dişetinden aşağıya yanlışsız bir süpürme hareketiyle süreç tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri, bilhassa ön bölgeler dar olduğundan fırça dik olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ki,bakteri plağı ve yiyecek artıklarının ağır olduğu dişlerin art yüzleri, art dişler ve lisan de temizlenmelidir. Ekseriyetle yalnızca ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok art bölgelerde oluşmakta , diş taşları ise çok az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.

  • Uygun bir teknik kullanılmazsa dişler ziyan görür mü?

Evet. Dişler çok sert bir katman olan mine ile kaplı olmasına karşın yalnızca yanlış bir teknikle uygulayacağınız bir fırçadan bile büyük ziyan görebilir. Hem dişin üst kısmında, hem de kökü kaplayan katmanda aşınmalara, dişetlerinde de çekilmelere yol açabilir. Bu durumda dişler çürüğe daha yatkın hale gelir. dişleri aşındıracak kadar büyük bir kuvvetle diş fırçalamaktan kaçınılmalı ve yumuşak hareketlerle fırça oynatılmalıdır.

  • Diş etlerinin fırçalanması neden gereklidir?

Yapılması gereken öbür bir süreç de diş etlerini fırçalamaktır. “Ama tabip, diş etlerim kanıyor…” şikâyeti olsa bile fırçalamaya devam edilmelidir, zira diş etlerini besleyen damarlar deveran bozukluğu sonucunda dolgunlaşmıştır. Buna tıp lisanında “konjestiyon” denir. Tedavi etmek için kılcal damarları açmak yani fırçalamak gerekecektir. Böylelikle diş etinin damarları düzgünleşir ve kanama da resen durur. Diş etinin fırçalanması, diş eti hastalıklarından korunmanın en aktif çarelerindendir.

  • Fırçadan öbür diş paklık araçları var mıdır?

Bunlar, elektrikli fırça, diş ipliği, kürdan, orta yüz fırçası, su püskürteci (water – pic), stimulatör… üzere araçlardır. Elektrikli. Fırça ve su püskürteci ülkemizde giderek yaygınlaşmaktadır.


112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş