Gündem

Dikkat toplayan test: ‘Moxo’ 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Dikkat toplayan test: ‘Moxo’

Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul: “Dikkat dağınıklığı erkek çocuklarda kızlara nazaran daha sık görülüyor”

“Test, çocukların dikkatini neyin dağıttığını anlamaya yardımcı oluyor”

KAYSERİ – Acıbadem Kayseri Hastanesi Psikoloğu Sevim Buzkan Ertuğrul, yaygın görülen hiperaktivite ve dikkat eksiliği teşhisini koymak için Moxo Testi’nin yardımcı test olarak uygulandığını belirtti.

Anne babaların çocuklarının öğrenmesi gereken bahse odaklanmadığından şikayet ederek bir uzmana başvurduklarını belirten Acıbadem Kayseri Hastanesi’nden Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, kişinin yaşı ve gelişimi ile uyumsuz olan dikkatsizlik, dürtüsellik ve hiperaktivite belirtilerinin ön planda olduğu, erken devirde başlayan ve ömür uzunluğu süren nöropsikiyatrik bir hastalıktır. Kimi araştırmalar, her 20 çocuktan birinde bu sorunun olduğunu gösteriyor. Bu yüksek bir orandır. Tekrar kızlara nazaran erkek çocuklarda da daha sık rastlandığı biliniyor” dedi.

“Erken teşhis çok önemli”

Rastgele bir dikkat bozukluğu durumunda uzmana başvurulması gerektiğine dikkat çeken Psikolog Ertuğrul, “Eğer çocukta yerinde duramama, dikkatini odaklayamama, dürtüsel davranma varsa ya da bu türlü olduğunu düşünüyorsanız ve bu erken periyottan beri başladıysa kesinlikle bir uzmandan yardım almak lazım. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtisi genelde 4-6 yaş ortasında başlar, 6 yaşından sonra net bir biçimde tanısı uzman tarafından konur. Sık olarak uygulanan Moxo testi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda yardımcı bir teşhis formülü. Çocukların dikkatsizlik, dürtüsellik, zamanlama sorunu ve hiperaktivitesini ölçümleyen bir test” dedi.

“Test, çocuğa takviye vereceğimiz hususlarda bilgi verir”

Moxo testinin hem dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu anlamak hem de çocukları akademik manada daha yeterli tanımak için çok uygun bilgiler sağladığından kelam eden Dr. Ertuğrul,

“Moxo testinin online bir testtir. Çeldiricilerle birlikte çocuğun dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtilerinin ortasında dikkatsizlik, dürtüsellik, zamanlama sorunu ve hiperaktivitesini ölçümleyen bir test. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu aslında birinci basamakta klinik müşahedeyle teşhis alır. Bu test bize yardım eder. Bu testin yardımıyla birlikte çocuğun dikkatinin nelerden dağıldığı, nelere daha çok dikkat edilmesi gerektiği tabir ediliyor” dedi.

Testin yalnızca dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara değil, genel manada birçok çocuğa uygulanabildiğine dikkat çeken Dr. Sevim Buzkan Ertuğrul, “Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu düşünülen yetişkinlere de uygulanabilir zira 6-12 yaşındaki çocuklar ile 13-65 yaşındaki yetişkinlere uygulanabilecek özelliği olan bir testtir” dedi.

Psikolog Ertuğrul, testi uyguladıklarında çocuğun dikkatini akademik manada nasıl toparlanabileceğine yönelik özelliklerin ortaya çıktığını belirterek, “Örneğin görsel çeldiricilerle çok dikkati dağılıyorsa diyoruz ki çocuğumuzu daha ön sıraya oturtalım. İşitsel çeldiricilerle daha çok dikkati dağılıyorsa örneğin müzik dinleyerek ders çalışmamasını sağlayalım üzere. Çocuklarımızın bu özelliklerini daha güzel tanımamız akademik manada dikkatlerini toplamasını sağlayarak onlara yardımcı olabiliyoruz” dedi.

“Bilgisayarı izlerken hareketsiz kalabilirler”

Çocukların dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu televizyon, bilgisayar ya da oyun konsolu karşısında göstermediğinin altını çizen Psikolog Ertuğrul, “Ailelerin birçoğu ‘Televizyon izlerken yerinde oturuyor, hiçbir şey yapmıyor’ diye gelebiliyor. Yeniden de televizyon izlese bile bir çocuğun hareket etmemesi bize dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olmadığını söylemez. Şayet bahsettiğimiz öteki belirtiler varsa dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun araştırılması gerekmektedir” tabirlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / Eren Kan – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş