Gündem

Denetimsiz toplumsal medya kullanımının ruhsal durumu etkilediği uyarısı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Kısmından Doç. Dr. Demet Sağlam Aykut, toplumsal medyanın kişiyi gerçek hayattan ve yüz yüze bağlantıdan uzaklaştırmasının, o kişinin yüz yüze bağlantı durumunda tasa yaşamasına neden olduğunu belirtti.

Aykut, yaptığı yazılı açıklamada, toplumsal medya kullanımı ile ilgili tespit ve ihtarlarda bulundu.

Toplumsal medya kullanımının, birçok olumlu tarafı olmasının yanı sıra ruhsal sıhhat problemlerine da yol açabildiğine dikkati çeken Aykut, “Sosyal medyanın kişiyi gerçek ömürden ve yüz yüze bağlantıdan uzaklaştırması, onun yüz yüze irtibat durumunda korku yaşamasına neden olmaktadır.” sözünü kullandı.

Aykut, bu durumun bireylerin sağlıklı ilgiler kurmasına mani olduğunu ve bireyleri vakitle yalnızlaştırdığını kaydederek, “Ayrıca uzun mühlet internet yahut toplumsal medyada vakit geçirmek, beslenme vakitlerinin aksamasına yahut sıhhatsiz beslenme davranışının benimsenmesine, uyku tertibinin bozulmasına ve bilhassa hareketsiz hayat biçimine neden olarak önemli sıhhat meselelerine da yol açabilmektedir.” ihtarında bulundu.

Yapılan çalışmaların, çok toplumsal medya kullanımının depresif belirtiler, benlik hürmeti, genel ve fizikî görünüm telaşı, vücut memnuniyetsizliği ile bağlantılı olduğunu gösterdiğini aktaran Doç. Dr. Aykut, toplumsal medyanın, diğerlerinin görmek istediği basmakalıp örnekleri sergilemek ve öbürleri kadar tanınan olabilmek için bireyler üzerinde çok fazla baskı yaratabildiğine işaret etti.

Aykut, toplumsal medya bağımlılığının, bireyin vakitle dış dünyadan koparak etrafıyla bağlantı kurmakta zahmet çekmeye başlamasına yol açtığını anlattı.

“Bireyin öz inanç kaybı yaşamasına yol açabilmektedir”

Toplumsal medya platformlarının, bireylerin irtibat ve toplumsal tasa üzere çeşitli dert durumları yaşamalarına da neden olduğunu vurgulayan Aykut, şunları kaydetti:

“Sosyal dert yaşayan birey, fotoğraf, görüntü yahut rastgele bir gönderi paylaşması durumunda, paylaştığı gönderinin az sayıda beğeni alması, olumsuz yorum alması yahut hiç yorum almaması üzere durumlarda, gönderiyi kaldırma davranışı sergileyebilmekte, bu durum bireyin yetersizlik hissi ya da öz itimat kaybı yaşamasına yol açabilmektedir. Benlik hürmeti düşük bireyler, sanal ortamlarda kendilerine yeni kimlikler yaratma gereksinimi duyabilmektedir.”

Aykut, yeni kuşak irtibat araçlarının, insanlara kanılarını paylaşabildiği, tartışma platformlarında bulunabildiği, kitleleri ve insanları bir ortaya getirebilen sanal bir ortam sunduğunu belirterek, “Bununla birlikte toplumsal medyanın denetimsizce kullanımı, bireylerin hem ruhsal durumunu hem de etrafıyla irtibatını olumsuz etkilemektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

AA / Meltem Yılmaz Karakurum – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş
error: İçerikler korunmaktadır ! KOPYALANAMAZ