Gündem

Covid-19 devrinde ‘anne depresyonu’ arttı 112 Acil Fm Haber

Paylaş


112 Acil Fm Haber

ANKARA Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Sıhhati Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Tuba Eminoğlu’nun ‘Kalıtsal Metabolik Hastalıklar Teşhisli Çocuklarda Covid-19 Pandemisi Sürecindeki Karşılanmamış Gereksinimler’ araştırmasına katılanların yüzde 40’ında, pandemi devrinde ‘anne depresyonu’ geliştiği belirlendi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Sıhhati Hastalıkları Ana Bilim Kısmı Çocuk Metabolizma Hastalıkları Bilim Kolu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Tuba Eminoğlu ve grubu tarafından kalıtsal hastalığı bulunan 0-18 yaş ortası çocuk hastaların pandemi periyodunda sıhhat hizmetine ulaşma konusunda yaşadıkları durumları ortaya çıkarmak emeliyle araştırma yapıldı. ‘Kalıtsal Metabolik Hastalıklar Teşhisli Çocuklarda Covid-19 Pandemisi Sürecindeki Karşılanmamış Gereksinimler’ başlıklı araştırma, 17 Mart-1 Temmuz 2020’de hastanede tedavi gören 194 kalıtsal hastalığı bulunan çocuğun ebeveynleriyle gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Eminoğlu, Covid-19 pandemisinin tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de sıhhat hizmetine ulaşım konusunda kıymetli kısıtlıklar getirdiğine dikkat çekerek, “Özellikle kronik hastalıklarda sıhhat hizmetine ulaşım çok değerli. Bu hastalarımıza ulaşıp öncelikle sıhhat hizmetlerinde hangi hizmetlerden yararlandıkları hangi hizmetlerden yararlanamadıkları konusunda ailelerden bilgi aldık. Sıhhat Bakanlığı’nın tam vaktinde müdahalesiyle Covid-19 pandemi devrinde bilhassa rapor müddetlerinin uzatılması, ilaç almak için reçete ihtiyacın kalkması üzere durumlarla ilaca erişimde bir külfet olmadığını gözlemledik ve hastalarımız ile aileleri de bu mevzuda rastgele bir meşakkat yaşamadıklarını bildirdiler. Yani raporları var ise ve daha evvelce belli bir yerde takip ediliyorlar ise Covid-19 devrinde ilaçlarını alabildiler ve hastaneye bundan ötürü müracaatları gerekmedi” diye konuştu.YÜZDE 60’I SIHHAT HİZMETLERİNE MESELESİZ ULAŞMIŞDoç. Dr. Eminoğlu, iştirakçilere, ‘Sağlık hizmetlerine ulaşımda rastgele bir sorun yaşadınız mı?’ sorusu da sorduklarını aktararak, “Sorumuza; Türkiye genelindeki iştirakçilerin yüzde 60’ı, tam kısıtlamanın olduğu ve kentler ortası seyahatin yasaklandığı periyotta sıhhat hizmetlerine sorunsuz ulaştıkları karşılığını verdi. Ankara‘dan araştırmaya katılanların hepsi sıhhat hizmetlerine ulaştıklarını belirttiler. Tam kısıtlamanın olduğu vakitlerde bulundukları vilayette şayet uzmanlaşmış tabip ya da hastane yok ise seyahat etme imkanları olmadığı için sıhhat hizmetlerinden geri kaldıklarını öğrendik. Bu da yaklaşık olarak bizim çalışma kümemizde yüzde 40’lık bir oranı oluşturuyordu. Genel olarak iştirakçilerin yarısından fazlası Covid-19 periyodunda sıhhat hizmetlerine ulaştıklarını tabir ettiler” dedi.’ANNELERİN YÜZDE 40’INDA DEPRESYON OLDU’Doç. Dr. Eminoğlu, araştırmada kalıtsal hastalığı bulunan çocukların ailelerinde pandemi devrinde ‘anne depresyonu’nun da arttığını gözlemlediklerini belirterek şunları söyledi: “Ailesinde Covid-19 geçiren ya da iş kaybı yaşayan ailelerimiz olunca ‘anne depresyonu’nu değerlendirdik. Esasen hepimizi negatif etkileyen bir süreçti; ancak bizim çalışma kümemizde da yaklaşık annelerin yüzde 40’ında depresyon olduğunu saptadık. Çocuklarda bu kronik rahatsızlıklar zati anne ve babalar için epeyce güç; zira daima desteklenmesi gereken bir çocukla berabersiniz. Daima teşhis ve takip kısımlarının çok titizlikle yapılması gereken bir hasta kümesi. Beraberinde Covid-19’un getirdiği kaygı, gerilim; ‘sağlık hizmetlerine ulaşabilecek miyim, tedavisini alabilecek miyim’ gibi sorular annelerde biraz daha negatif bir tesir oluşturdu.”‘TELE TIP SIHHAT SİSTEMİNE ENTEGRE EDİLMELİ’

Doç. Dr. Eminoğlu, ayrıyeten salgında çok büyük gayretler verdiklerini de lisana getirerek, “Özellikle hem Türk doktorlarının ve sıhhat işçilerinin harikulâde çabalı eforları hem Sıhhat Bakanlığı’nın vaktinde aldığı tedbirlerle biz bu devri ülke olarak muvaffakiyetle atlattık fakat hepimiz kimi dersler çıkardık. Bundan sonra oluşabilecek pandemiler yahut öteki riskli durumlar için tele tıp sisteminin sıhhat sistemimize bir an evvel entegre edilmesi ve birebir vakitte tekrar bu destekleyici tekniklerden konutta tedavi seçeneklerinin de sıhhat sistemine entegrasyonu kıymet taşımakta. Bu mevzuda esasen çalışmalar vardı fakat Covid-19 dönemi bunun ehemmiyetini daha da öne çıkardı, diyebiliriz” dedi.


Demirören Haber Ajansı / Kaan Ulu – Sıhhat

112 AciL FM Sosyal Medya Hesaplarımız

" İnstagram ve Twetetr Hesabımızdan Anlık SonDakika içerikler paylaşılmakta "

112ACİLFM İNSTAGRAM

112ACİLFM TWİTTER

YOUTUBE   TikTok  ANDROİD

112AcilFm Kardeşi www.112acilfm.net

Eğlence,Kripto   www.webilginç.com


Youtube Kanalımızda ki Son Trend Videomuz

YouTube video


Paylaş